Różnice między klejeniem a spawaniem czy nitowaniem i dlaczego warto stosować nowe technologie.

Coraz częściej wykorzystuje się kleje przy łączeniu wszelkich materiałów, z powodzeniem zastępują w wielu dziedzinach przemysłu inne metody łączenia jak spawanie, nitowanie czy skręcanie; przemawia za tym bardzo dużo aspektów. Przypomnijmy tylko kilka z nich w stosunku do klejenia:

Spawanie:

 1. potrzebna osoba odpowiednio przeszkolona
 2. łączymy tylko metale lub takie same tworzywa
 3. brak możliwości łączenia różnych materiałów np. metal z kompozytem
 4. odpowiednie miejsce pracy i zachowanie szczególnych warunków bezpieczeństwa
 5. w większości przypadku specjalne przygotowanie powierzchni
 6. możliwość uszkodzenia materiału zwłaszcza cienkich
 7. plusem tak wykonywanych połączeń jest siła łączenia

Nitowanie:

 1. konieczność wykonywania nawiertów co wiąże się często z wysokimi kosztami
 2. należy zadbać o równomierne rozłożenie nitów i dostosować ich ilość do łączonego materiału gdyż zbyt duża ilość może osłabić element
 3. możliwość łączenia różnych materiałów


Skręcanie:

 1. bardzo mocno ograniczony zakres stosowania
 2. przy niektórych materiałach trzeba stosować wcześniejsze nawierty
 3. możliwość łączenia różnych materiałów oraz w większości szybkość wykonywania połączenia

Dzięki eliminacji powyższych minusów połączenia klejowe z powodzeniem zastępują powyższe technologie, dodatkowo klejenie przyspiesza pracę przez co obniża całkowite koszty. Ważne jest by do materiałów takich jak metale, tworzywa sztuczne i kompozyty używać odpowiednich klei, najlepiej takich które są jednocześnie bardzo łatwe w nakładaniu oraz neutralne dla osoby która je stosuje. Kleje które stosuje się obecnie w większości przypadków są przestarzałe technologicznie przez co trzeba przygotowywać powierzchnie przed klejeniem lub posiadać kilka-kilkanaście wersji w zależności do jakich materiałów je stosujemy przez co generuje to dodatkowe koszty.

Przy klejach serii ACRALOCK te minusy zostały wyeliminowane, a siła łączenia jeszcze podwyższona. Nasza firma jest wyłącznym dystrybutorem klei Acralock na terenie Polski które są obecnie najbardziej zaawansowanymi klejami metakrylowymi na świecie; łączą one wszechstronność zastosowania i łatwość nakładania. Jako jedyne tego typu nie zawierają styrenów dzięki czemu środki na ochronę osobistą mogą zostać przeznaczone na inne cele.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.