Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony. Więcej na temat cookies kliknij tutaj
Jak wykonać spawanie pleksi (PMMA) ?

Jak wykonać spawanie pleksi (PMMA) ?

Przyszedł czas na spawanie następnego tworzywa z którym musimy się zmierzyć. Pokażemy Tobie spawanie pleksi, czyli PMMA.

Pleksi czy Plexi to dość popularne tworzywo jeśli chodzi o spawanie plastików. Dzisiaj zaprezentujemy Tobie jak to zrobić z urządzeniem marki Bosite, modelem Bosite-S.

(kliknij i zobacz tę spawarkę do plastiku)

Co będzie nam potrzebne oprócz samego urządzenia ?

 

  • Dysza szybkiego spawania 6,5 x 5 mm
  • Dysza wstępnego łącznia
  • Dysza redukcyjna 5 mm

 

Przed przystąpieniem do spawania pamiętamy o przygotowaniu powierzchni do spawania. Wykonujemy to na dwa sposoby: pierwszy - nie wymaga dużych czynności, ponieważ musimy tylko odtłuścić powierzchnie  W MIEJSCU łączenia odtłuszczaczem na bazie izopropanolu lub alkoholem. Jeżeli jest to grubszy materiał np. 5-7 mm - zalecamy frezowanie powierzchni przed spawaniem.

Włączamy urządzenie mając na względzie kontrolę temperatury - w czym pomaga nam wyświetlacz umieszczony w rękojeści spawarki. Przed samym włączeniem nakładamy dyszę szybkiego spawania. Ustawiamy temperaturę ok. 320 stopni c.

Spawanie PMMA

Cyfrowy wyświetlacz pozwala kontrolować temperaturę urządzenia Bosite-S.

Na filmie pokazujemy między innymi  spawanie pachwinowe gdzie pod kątem 45 stopni wykonujemy wstępne łączenie dyszą wstępnego spawania. Po skończeniu przytrzymujemy element ok 5-10 sekund do momentu wystygnięcia. Zazwyczaj najlepiej wykonać wstępne spawanie z obu stron aby element był stabilny.  (szczególnie zalecane przy grubszych powierzchniach).

Zabieramy się za spawanie. W swoich zapasach posiadacie na pewno spoiwo do spawania plastiku - w tym wypadku PMMA. Jeśli nie wiecie gdzie takie zakupić zajrzyjcie do sklepu internetowego (TUTAJ). Takie wiązki można zakupić już od 100 gram, i kosztuje to grosze...

Dostępne kształty jakie wybierzecie zależą od Was. My na poradniku pokazujemy trójkąt, ale bez problemu kupicie także pasek czy trapez.

Łączenie plastiku spawarką Bosite-s

Wstępne spawanie PMMA najlepiej wykonać z dwóch stron.

Nakładamy dyszę szybkiego spawania - pamiętając o temperaturze.  Przystępujemy do spawania pachwinowego - na filmie ukazaliśmy w jaki sposób to zrobić.

Spawanie-pachwinowe

Spawanie Pleksi metodą pachwinową z urządzeniem Bosite-S.

Zespawany element powinien być przezroczysty, istotne jest prawidłowe prowadzenie dyszy i docisku. Odstawiamy urządzenie do wychłodzenia i wyłączamy.

Wykonując naprawę w ten sposób mamy pewność że łączenie jest wytrzymałe.


Zobacz jak spawać PMMA:

Skomentuj, Zostaw Opinie, Zadaj pytanie ...