Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony. Więcej na temat cookies kliknij tutaj
5 Błędów podczas Spawania Plastiku

5 Błędów podczas Spawania Plastiku

Spawanie plastiku wymaga doświadczenia i wiedzy teoretycznej. Specjalnie dla Was na podstawie kilkuletnich obserwacji - podpowiadamy jakich błędów unikać podczas spawania plastiku.

Oto lista 5 najczęściej popełnianych błędów podczas spawania plastiku.1. Źle przygotowanie powierzchni przed spawaniem

Jeśli powierzchnia nie została odpowiednio przygotowana - tj. zeszlifowana, zeskrobana ze zbędnych tlenków czy zabrudzeń, wówczas może dojść do nieprawidłowego trzymania spawu. Używajcie skrobaków oraz szlifierek kątowych w celu uzyskania dobrych efektów. Jeżeli mowa już o prawidłowym spawaniu pamiętajcie także o zszywarce do plastiku która znacząco ułatwi wam spawanie np. dla wstępnego łączenia elementów. Dodatkowo nie możemy zapomnieć także o chemicznej metodzie oczyszczenia, np. korzystając z odtłuszczaczy na bazie acetonu lub izopropanolu.

2. Źle dobrane tworzywo (spoiwo do spawania plastiku)

Jeden z najczęściej popełnianych błędów. Niezbędne jest prawidłowe określenie powierzchni spawanej a następnie odpowiedni dobór drutu.  Początkowo spawany element wydaje się stabilny jednak po ostygnięciu i próbie oderwania odchodzi bez najmniejszych problemów (patrz wideo poniżej) Polecamy także obejrzenie naszego oddzielnego filmu dotyczącego identyfikacji i rozpoznawania tworzyw sztucznych. Jeśli sytuacja pozwala, można wykonać próby spawania kilkoma rodzajami elektrod.  Wynika to z tego, iż nie zawsze należy sugerować się tylko i wyłączenie oznaczeniem.


3. Nieodpowiednie dobranie temperatury do tworzywa

Zbyt wysoka temperatura powoduje przegrzanie materiału natomiast zbyt mała nie wtopienie spoiwa a co za tym idzie brak wytrzymałości. Każde spoiwo posiada swoje specyficzne właściwości i odpowiednią temperaturę spawania. Zajrzyj na spoiwa do spawania plastiku i dowiedz się, w jakich temperaturach spawać odpowiednie rodzaje plastików.

jak-spawać-plastik

Efekt nieprawidłowego doboru temperatury.4. Zbyt słaby docisk podczas spawania plastiku

Mimo dobrej temperatury może zdarzyć się iż  przy zbyt malym docisku drut spawalniczy nie połączy się w sposób prawidłowy ze spawanym materiałem.

5. Grzanie tylko jednej powierzchni z pominięciem drugiej


Ostatni najczęściej występujący błąd. Grzanie tylko spoiwa lub podłoża nie jest prawidłowym zabiegiem. Pamiętajmy o jednoczesnym nagrzewaniu obu elementów gorącym powietrzem. Grzanie powierzchni uzależnione jest od grubości naprawianych elementów. Pamiętając o skierowaniu większej ilości gorącego powietrza na grubszą powierzchnię.


poradnik-spawania-plastiku

W tym przypadku podgrzewane było tylko tworzywo z pominięciem powierzchni spawanego elementu.


Spotkaliście się z innymi problemami podczas spawania ?

Podzielcie się z nimi w komentarzu poniżej.

Nie zapomnijcie obejrzeć wideo gdzie pokazaliśmy wszystkie wyżej wymienione błędy.1 Komentarze

  • arek - 1 years 2 months temu
    Witam mam oznaczenie CE+ PET,PET co to za materiał? i czy można go pospawać drutem PET. Dzięki za pomoc pozdrawiam

Skomentuj, Zostaw Opinie, Zadaj pytanie ...