Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu dostosowania się do Twoich preferencji oraz w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania strony. Więcej na temat cookies kliknij tutaj
PVC (PCW) Polichlorek Winylu - Klejenie i spawanie - poradnik

PVC (PCW) Polichlorek Winylu - Klejenie i spawanie - poradnik

Szczegółowe omówienie tworzywa PVC. A w nim odpowiedź na następujące pytania: jaki klej wybrać do sklejenia PVC, jakie są rodzaje tworzywa PVC, czym spawać oraz zgrzewać materiały.

Klejenie PVC-PCV-PCW co i jak kleimy ?

Po za omówieniem klejenia PVC omówimy także zgrzewanie i spawanie tak aby wiedzieć kiedy i jak je stosować. Będzie to kompleksowe omówienie tematu dlatego przeznacz min. 20-30 min. plus zapoznanie się z  dodatkowymi filmami, które będą wstawione na zagłębienie tematu i odsyłaj tutaj innych w przypadku pytań na temat tego tworzywa. Na potrzeby tego artykułu zajmiemy się głównie łączeniem tych materiałów a nie omawianiem konkretnych wersji i właściwości. PVC czyli Poli(chloreku winylu).

PVC czyli Polichlorek Winylu

Zacznijmy od prawidłowej nazwy PVC. PVC czyli polichlorek winylu; oznaczenia PCV czyli przestawione 2 ostatnie litery lub PCW to nie do końca poprawna nazwa jednak potocznie zawsze mówimy o tym samym tworzywie; choć można spotkać też osoby określające - miękkie pvc - pcw, a na twarde pcv. Pamiętajmy teraz - najbardziej prawidłowa nazwa :) to PVC.

Podział tworzywa ze względu na łączenie:

 1. pvc twarde np. rynny, płyty przemysłowe, zbiorniki, rury, listwy wykończeniowe.
 2. pvc spienione głównie płyty dla firm reklamowych z których powstają elementy "dekoracyjne", statywy itp.
 3. pvc miękkie-elastyczne - wykładziny podłogowe oraz wszelkiego rodzaju banery, plandeki, dmuchańce, baseny pontony itp.

PVC Twarde - czym kleić, spawać i zgrzewać ?

PVC twarde w zależności od wielkości powierzchni i dostępu możemy  także kleić, spawać i zgrzewać. Najlepszy klej do rur PVC  to ATK PVC. Sklejaj  rury wodne - kanalizacyjne bez ciśnieniowe i ciśnieniowe klejami rozpuszczalnikowymi czyli takimi które "naruszają" sam materiał i po odparowaniu rozpuszczalnika scalają dany materiał - dobra metoda w przypadku powierzchni spasowanych właśnie jak klejenie rury z mufą, kolankiem itd. W przypadku powierzchni nie spasowanych, średnich i dużych kleimy klejami typu Acralock SA 10-15 WHT (jest w białym kolorze), SA 1 lub ATK 812 gdy potrzebujemy elastycznego kleju np. przy łączeniu pvc z metalami wystawionymi na zmienne temperatury. Są to kleje którymi możemy kleić także do innych materiałów jak kamień, szkło, kompozyty oraz od razu doszczelniać-uszczelnić te powierzchnie. Kleje te są odporne na agresywną chemię jak: benzyny, kwasy, sole i zasady.

Spawanie: spawamy zawsze i wyłącznie dwa takie same materiały czyli pvc z pvc doczołowo, pachwinowo lub nakładkowo, plusem tej metody jest szybkość ponieważ czekamy tylko jak wystygnie powierzchnia jednak nie możemy łączyć z innymi materiałami. Używamy tej metody głównie w naprawach i produkcji pojemników przemysłowych, w galwanizerniach (do wanien galwanicznych), obudów bębnów pralek oraz innych elementów oznaczonych PVC. Minusem tej metody jest  wymóg umiejętności spawalniczych w cienkich elementach poniżej 2mm: zalecane jest wtedy jednak klejenie gdyż możne dojść do deformacji powierzchni. Proponowaną spawarką jest AT-951 do małych elementów, Bosite-D / DL do grubszych.

Zgrzewanie: tutaj sprawa jest prosta zgrzewamy doczołowo zgrzewarką doczołową z odpowiednią średnicą rur lub standardową tzw. lustro grzejne, pokryte powierzchnią nieprzywieraną, elementy profili otwartych i zamkniętych np. profile okienne, wałki okrągłe lub inne elementy. Gdy mamy do czynienia z  folią basenową najlepiej zastosować kompletny zestaw do zgrzewania folii basenowej.

Specyficzne przykłady:

Acralock SA 1-15 NAT  -  jeżeli występują większe lub mniejsze szczeliny lub chcemy łączyć rynne z inną rynną metalową ocynkowaną lub malowaną proszkowo,

Klej rozpuszczalnikowy - jeżeli powierzchnie są idealnie spasowane,

Acralock SA 10-15 WHT - naprawy , roszczelnienia , klejenie pachwinowem większe ubytki

Bosite-D - spawanie wanien galwanizacyjnych,


Zobacz jak spawać PVC na filmie instruktażowym:


PVC spienione - do kupienia w formie płyt które docinamy wg. własnego uznania. Klejenie głównie przy użyciu Acralock SA 10-15 WHT.. Jeżeli występują powierzchnie nie spasowane - stosujemy Acralock CC 10-10. Jeżeli wymagany jest kolor przeźroczysty, powierzchnie spasowane i z lekkimi szczelinami - najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie ATK FIX 06, 01,  opcjonalnie z wypełniaczem. Gdy kleimy zaś do tworzyw przezroczystych jak pleksi, poliwęglan itp stosujemy wtedy klej ATK UV 10 i 16.Zobacz Wideo z klejeniem spienionego PVC:


PVC elastyczne (wykładziny, plandeki, folie) etc:

Wykładziny pvc - klejenie do podłoża betonowego, drewnianego klejami poliuretanowymi jedno i dwu składnikowymi typu np. ATK 021 oraz lub B170 łączenie ze sobą najczęściej spawanie sznurem 4mm.

Materiały typu banery reklamowe , plandeki samochodowe, na naczepach, straganach, namiotach itd., okna namiotowe. Głównie zgrzewamy zgrzewarkami ręcznymi np. Bosite-d, Bosite-DL, AT-4500 i automatami typu Bosite PLAN. Przy małej produkcji, naprawach używamy kleju ATK B170 (duże powierzchnie) i ATK FIX na małych powierzchniach także poprawki po zgrzewaniu.

Baseny: tutaj musimy rozbić ten produkt na 2 tematy: czyli klejenie gdy powierzchnia jest sucha i druga jak jest mokra. Zacznijmy od tej drugiej - tutaj nie ma za dużego wyboru i skutecznym będzie i sprawdzony sposób klejenia pod wodą pęknięć basenów to ATK 812 ( patrz film poniżej). Kleimy małe, średnie i duze łaty. Pamietając zawsze o zaokrągleniu rogów oraz  przetarciu papierem ściernym starej zniszczonej warstwy basenu/oczka z pvc.Klejenie basenu przy użyciu kleju ATK 812Jeżeli mamy basen suchy to doszczelnienia na zgrzewie, doklejenia mat antypoślizgowych, kamieni ozdobnych, doszczelnień wpływów, itp. stosuj ATK 812.

Jeżeli mamy małe dziury czyli kilka centymetrów maksymalnie, wtedy kleimy łatkę ATK FIX 06 lub 01, pamiętając by docisnąć przez rękawiczkę lub zwykły worek foliowy. Jeżeli jednak mamy duże rozdarcie w basenach pompowanych, rozporowych to używamy kleju ATK B170 , bowiem wtedy mamy do czynienia z materiałem bardziej podobnym do plandeki niż do grubej folii basenowej.Zastosowanie kleju cyjanoakrylowego ATK FIX do klejenia miękkiego PVCPVC to także membrany dachowe czyli folie izolacyjne na dachy średnio i wielko-powierzchniowe także zielone czyli tzw. odwrócony dach. Tutaj sprawa jest prosta - przy układaniu nowej - proste odcinki zgrzewamy automatem Bosite 7001 lub Bosite Roof, wszelkiego rodzaju obróbki zgrzewarka ręczna typu Bosite-D, Bosite-DL. Jednak jeżeli już dochodzi do połączenia pvc z blachą na murkach lub kominkach, doszczelnienie przy spływach i zagięciach do rynien, doszczelnień w okół świetlików nie ma nic lepszego od ATK 812  oraz HYLKOL które nie tylko bardzo dobrze trzymają i doszczelniają ale także możemy stosować do doklejenia nawet do styropianu styroduru ponieważ nie zawiera rozpuszczalników, dodatków - pełna odporność na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne oraz bezpośrednio na światło. Produkt zwłaszcza przydatny jeżeli potrzebujemy szybko naprawić dach podczas deszczu - z wiadomych powodów nie użyjemy zgrzewarki wtedy doskonale sprawdzą się te produkty.

To już całość. Jeżeli będą nowe pytania w tym temacie będziemy aktualizować na bieżąco; ale już w tej formie w zasadzie najważniejsze punkty i zorientowanie się w temacie są omówione.

Kilka uwag końcowych:

 1. Kleje epoksydowe co do zasady nie sprawdzają się przy klejeniu pvc z drobnymi wyjątkami,
 2. Kleje poliuretanowe - sprawdzają się średnio,
 3. Silikony i kleje silikonowe odradzamy stosowanie na słabe lub żadne połączenia.
 4. Kleje na ciepło/gorąco - dość dobrze sprawdzają się zwłaszcza przy elementach spienionych w wszelkiego rodzaju klejeniach ozdób, sztukaterii czy nawet wstępnym mocowaniu - pozycjonowaniu przy klejeniu np. Acralock sa 10-15.
 5. Spawarka do pvc powinna mieć/zalecamy wyświetlacz jeżeli spawa osoba początkująca ponieważ ma b.mały zakres temperatur omówionych powyżej. W razie wątpliwości skontaktuj się z nami zaproponujemy odpowiednią technikę łączenia tych tworzyw.


W razie wątpliwości skontaktuj się z nami zaproponujemy odpowednią technikę łaczenia tych tworzyw.

1 Komentarze

 • Józef Jabłoński - 4 months temu
  Witam. Proszę o pomoc i doradztwo w wykonaniu spodni z PVC miękkie. Chciałbym samodzielnie wykonać lekkie spodnie nadmuchiwane podwójne z miękkiego pvc . Spodnie mają być podobne do kostiumów- dmuchawca "sumo", wysokie pod pachy i szczuplejsze. niektóre miejsca chciałbym wzmocnić. Spodnie skroję w ten sposób że po napompowaniu będą się trzymały na dzieciaku. Proszę o materiałów i uwag do wykonania takich spodni. Z poważaniem Józef Jabłoński. Tel. 605 626 303

Skomentuj, Zostaw Opinie, Zadaj pytanie ...