Dozowanie klejów cyjanoakrylowych

Słowem wstępu: Jeżeli interesują Was dozowniki do klejów zajrzyjcie do działu dozowniki do klejów i past.

W przypadku klejów cyjanoakrylowych występują szczególne wymagania przy dozowaniu, ponieważ kleje te reagują z wilgocią oraz są mocno reaktywne. W związku z tym mamy 3-4 opcje dozowania:

1. Dozujemy klej bezpośrednio z tubki:

Na przykład 50g kleju z serii ATK FIX - zakładając igłę zwężającą zwiększamy precyzje, jednak należy pamiętać, że o dużej dokładności nie ma mowy i jest to zależne od osoby która nakłada. Bierzemy pod uwagę jej wprawę i doświadczenie.

2.Dozowanie za pomocą dozownika typu THD-4K/KE:

Przelewamy klej do tubki 10, 30 lub 50ml i dozujemy odpowiednią porcję. Mamy 2 sposoby czyli dozowanie ciągłe tak długo jak mamy naciśnięty spust tak długo nam wypływa klej - ilość regulujemy poprzez ciśnienie powietrza oraz wielkość igły. Zawsze prócz porcji należy uwzględnić gęstość produktu.

Drugi sposób ustawiamy wielkość porcji, czyli czasu otwarcia zaworu na dozowniku od 0,1s do 9,9 sekund i także bierzmy pod uwagę wielkość wylotu igły i ciśnienia, które podajemy. Możemy uzyskać tutaj dokładność i powtarzalność na poziomie 0,1-0,01 ml i są to wartości, które w 95% nanoszenia są wystarczające. Napełnianie tubek przy ilości 1-2 dziennie nie stanowi problemu, jednak jeżeli mamy kilka stanowisk które zużywa 2-3 tubki dziennie wtedy należy się zastanowić nad przyspieszeniem napełniania tubek i jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy dokupić zbiornik ciśnieniowy do którego wkładamy duży pojemnik z klejem 0,5 - 2 a nawet 5l. Ciśnienie wpadające do zbiornika wypycha klej do tubki od strony dozującej, czyli tam, gdzie zakładamy igłę. Jest to szybki i czysty sposób napełniania kleju dla wielu stanowisk, co redukuje koszty kleju.

Nasza UWAGA : Pamiętaj tylko by powietrze podawane do zbiornika lub tubki było oczyszczone z wilgoci i oleju by nie zanieczyścić kleju i nie wystąpiła reakcja pod wpływem wilgoci.

3. Super precyzyjne dozowanie klejów cyjanoakrylowych i agresywnych płynów:

Jak kwasy, silne zasady itp. Jeżeli potrzebujemy porcji kleju wielkości nawet 0,001ml. (tak to nie pomyłka w ilości zer), to nic lepszego nie ma niż dozownik typu THD-6B1. Tutaj zasada jest inna niż powyżej - klej jest poprzez pompę perystatyczną w dozowniku zaciągany wężem do miejsca docelowego. Możemy ustawić dozowanie ciągłe lub odpowiednią porcję - ustawianie jest bardzo proste ponieważ, zależy od ilości obrotów pompy i średnicy rurki dozującej. Jedynym minusem jest dozowanie klejów do lepkości ok. 5000 cPs. Ale dużymi plusami jest czystość w miejscu klejenia ponieważ nie mamy styczności kleju z niczym innym jak jedynie wężem, który później może zostać ponownie użyty lub traktować jako jednorazowy po zakończeniu dnia.

Obejrzyj jak to funkcjonuje - zobacz film poniżej.


4. Dozowanie małych i większych porcji ilościowo - objętościowo dziennie to układ składający się już z:

- zbiornika ciśnieniowego, do którego wstawiamy butelkę z klejem 0,5 - 5l - w skrajnych przypadkach 20 litrów i dostarczamy przewodem polietylenowym/teflonowym do specjalnej głowicy.

- głowicy typu THD J-90 lub J-180. Są to specjalne głowice, które pozwalają dozować produkty cyjanoakrylowe i inne reakcyjne ciecze jak: kleje anaerobowe, kwasy, zasady itp. bez styczności z elementami metalowymi. W pierwszym przypadku mamy wężyk zaciskowy, który głowica zaciska i zwalania, gdy chcemy dozować w drugim zaś, specjalną membranę, która otwiera i zamyka się podczas dozowania,

- sterownik / dozownik- który steruje całością, czyli podawaniem porcji w sposób ciągły lub porcjami w zależności od zapotrzebowania,

Łatwo coś takiego zautomatyzować, ponieważ samym dozowaniem zajmuje się sterownik a sygnał może iść z przycisku ręcznego, fotokomórki nadjeżdżającego elementu lub robota dozującego podającego tylko sygnał 0-1 (zero jedynkowy) Otwarcie, zamkniecie - proste wpięcie w praktycznie każdą linie itp.

Na koniec kilka słów podsumowania, czyli jak możemy dozować kleje cyjanokrylowe:

1. do dozowania mało precyzyjnego, ale tanio,

2. do dozowania w większości przypadków oraz zakładając tubkę na robota także zautomatyzowania jeszcze większej całości pracy,

3. dozowanie ręczne super precyzyjne,

4. dozowanie ręczne, półautomatyczne i automatyczne na liniach w dużych ilościach dziennych, ale małych porcjach jednostkowych (w końcu nikt nie leje klejów ca po 0,5l. na element)

Ładowanie...