- Zestaw
Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
Kleje do kompozytów i laminatów
- Zestaw
Klej do włókna węglowego SA 10-15 BLK
- Zestaw
Klej do laminatu biały SA 10-15 WHT
Klej szkutniczy - do łodzi SA 10-70
Klej metakrylowy do dibondu Acralock GB 10-05 / 10-10
- Zestaw
Klej epoksydowy do kompozytów ATK EP 351
- Zestaw
Klej epoksydowy do kompozytów i metali EP61
- Zestaw
Klej do okleiny i forniru U-800
Co to jest kompozyt oraz laminat ?
Bardzo skrótowo - kompozyty to ogólna kategoria materiałów składająca się z dwóch i więcej materiałów w połączeniu, których wychodzi trzeci materiał o innych właściwościach. Kompozytem jest np. płyta dibond (alu+tworzywo+alu, osobno słabe materiały ze względu na grubość, a razem zdecydowanie mocniejsze) ale także żywica epoksydowa wymieszana z włóknem szklanym, które zaliczamy do zawężonej podkategorii laminatów. Jeżeli mamy już to wyjaśnione poniżej znajdziesz informacje jak i gdzie dobieramy poszczególne kleje oraz najczęstsze zastosowania.
Osobnym tematem są kleje zawierające włókno szklane w gotowej mieszance lub osobno do dosypania. Tego typu produkty to najczęściej poliestry rzadziej epoksydy. Stosujemy je tylko do połączenia kompozyt - kompozyt i na nie duże obciążenia. W przypadku jeżeli chcesz kleić elementy strukturalnie, czyli mocniej niż klejony materiał wybierz SA 1-15.
Jaki klej do kompozytów ?
- płyty typu dibond o nazwach np. alucobond (nazwa zastrzeżona) wykorzystywane w reklamie i elewacjach budowlanych - głównym problemem jest tzw. wciągniecie w miejscach klejenia i z tym większość produktów nawet niereakcyjnych nie może sobie poradzić. Mamy rozwiązanie i obecnie najlepszą wersją jest GB 10-10 lub 10-05 lub po wcześniejszych testach ATK 812 + P200. Należy pamiętać, że łączymy w zasadzie powierzchnie lakierowaną proszkowo a nie aluminium, bo to dwa różne materiały! i dlatego większość trzyma zbyt słabo.
- potocznie nazywane kompozyty wzmacniane włóknami szklanymi lub węglowymi - karbon lub rzadziej nylonowymi - kewlarowymi (najczęściej w postaci tkanin różnej grubości i splocie) na bazach żywic epoksydowych, poliestru rzadziej poliuretanów. Występują pod nazwami procesów produkcyjnych jak FRP, CFRP, GFRP, AFRP, tekstolit i DPCD / P-DPCD przy łączeniu wykorzystujemy głównie najmocniejsze kleje dostępne na rynku, czyli: Acralock SA 1-15, SA 10-15 oraz przy połączeniach o dużej dynamice jak wklejanie wzmocnień w łodziach, żaglówkach i jachtach SA 10-70. Materiały klejone między sobą oraz z metalami jak zwykłą stalą, aluminium, a nawet stalą nierdzewną. Te odmiany stosujemy także do naprawy i produkcji zbiorników z włókien, konstrukcji pontonowych oraz warstwy laminatu - ze szczególnym uwzględnieniem specjalnej wersji kleju SA 10-15 WHT idealnie białego do płyt laminatowych w nadwoziach - samochodach chłodni itp. Klei natychmiast, doszczelnia i wykonuje estetyczną fugę zewnętrzną. Na koniec należy wspomnieć o 3 klejach żywicznych dwuskładnikowych, czyli ATK EP61, Kemispox N i ATK EP 351. Dwa ostatnie ze względu na swoją lejącą konsystencje wybieramy tam, gdzie element będzie wciskany z małą szczeliną po bokach, a nawet zalanie-wlanie w środek. Ten pierwszy to wersja gęsta o długim 60-minutowym czasie na nałożenie i stosowanie właśnie przy połączeniu kompozyt+metal /stal). W miejsca sztywne nieuginające się.
- Ostatnią kategorią są laminaty typu HPL
Klejenie żywicą z włóknem szklanym - czy to dobry pomysł ?
Jeżeli mówimy o ręcznym laminowaniu żywicą i przesączaniu włókna szklanego oraz wzmacnianie tą metodą jakiś element poprzez odtwarzanie brakującego kawałka to tak; ale jeżeli chcesz przykleić wzmocnienie, wsporniki np. drewniane używane w mniejszych łódkach i żaglówkach to nie - wybierz SA 10-15 lub EP61 będzie znacznie szybciej, mocniej i zdrowiej.
Różnice między laminatami i ich budowa - krótkie omówienie
Najczęściej mamy dwa materiały: żywica + wzmocnienie. Dwie najczęściej stosowane żywice są na bazie poliestrowej albo epoksydowej. Ta pierwsza słabsza jednak tańsza; druga mocniejsza, ale droższa. Wzmocnienie to włókno szklane w postaci mat różnej grubości, ścinek-nitek a także proszku. Te wypełnienie stosujemy w dwóch powyższych kompozytach. Włókno węglowe, czyli karbon używamy w zasadzie tylko z epoksydami. Rzadziej stosowane są także maty z kevlaru lub powoli wchodzące do zastosowań włókna naturalne drzewne, bambusowe, juta itp. dający także ładny efekt dekoracyjny.
Gdzie wykorzystujemy kompozyty ?
Ze względu na obniżenie masy względem stali, a nawet aluminium. Wyeliminowaniem rdzewienia, a także możliwością budowy kształtów wcześniej niedostępnych. Dodatkowy czynnik to obniżenie kosztów, zwłaszcza w elementach mało seryjnych a wręcz jednostkowych. Przykłady stosowania:
- rury, kanały i inne przepusty- pręty kompozytowe wzmacniające konstrukcje także w połączeniu ze stalą lub aluminium
- poszycia samochodów jak dachy, panele boczne, zderzaki, owiewki, ściany kamperów itd.
- Panele kompoztowe - typu deski tarasowe, deski kompozytowe - wyjątkowy typ kompozytów, które są wykonane z tworzywa z dodatkiem trocin drewnianych (najczęściej stosowany jest PVC lub PE). O ile z pierwszym nie ma problemu, o tyle z drugim, żeby kleić potrzebny jest podkład ATK 823 i klej ATK 812, ponieważ kleimy polietylen, a nie kompozyt na żywicach.
- Konstrukcję jachtów i łodzi w zasadzie wykonane w całości z różnych rodzai kompozytów wraz z elementami przekładkowymi pianek usztywniających, dających wyporność jednolite, spienione lub o strukturze plastra miodu.
- Pojazdy przemysłowe kolejnictwa, transportu ciężkiego, drzwi wózków widłowych
- Lotnictwo od skrzydeł po kadłuby
- i wiele innych zastosowań.
Czym kleić listwy kompozytowe ?
Do klejenia listew kompozytowych wykonanych z PE lub PVC wykorzystaj klej ATK 812 z podkładem ATK 823. Klej ten doskonale sklei, ale także uszczelni deski kompozytowe. Do klejenia możesz użyć także klej Acralock PP 1-02 i wtedy masz mocny klej do zastosowania bez podkładu.
Jaki klej do kompozytów węglowych ?
Do kompozytów z włókna węglowego oraz tego typu kompozytów z dodatkiem żywicy zastosuj klej Acralock 10-15 BLK lub SA 1-15
Jaki klej do laminatu ?
Ze względu na to, że laminat może być z kompozytu, klejenie laminatu wykonujesz klejem Acralock 10-15 WHT. Jeżeli stosujesz laminat na blat do drewna zamiast forniru wtedy użyj klejów u800 lub PU 021.
Czym przykleić drewno do laminatu ?
Przy klejeniu drewna z laminatem rekomenduje się zastosowanie U-800 oraz pasty do większych powierzchni PU 021.
Jaki klej do legarów kompozytowych ?
W tym przypadku zaleca się podobnie jak w przypadku listew kompozytowych klej ATK 812 z podkadem 823, jednak należy mieć na uwadze, że legary przemysłowe wykonane są najczęściej z włókna szklanego lub węglowego i wtedy musimy sięgnąć po klej metakrylowy Acralock 10-15.
Czym przykleić laminat HPL, HDF ?
Laminaty HPL, HDF, czyli połączenie laminatu + drewno, mdf, wiórówka - jest to stricte budowlanka. Tutaj do wyboru dwa produkty: powierzchnia idealnie gładka i przylegająca wybieramy U-800 albo gdy chcemy dodatkowo wypoziomować, użyj ATK PU 021.
Jak przykleić laminat do ściany ?
Do klejenia laminatu do ściany w kuchni lub salonie wykorzystaj klej ATK 812.