Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
BHP
Maska do malowania SPR584 + filtry
Półmaska przeciwpyłowa SPR502 + filtry
Maska lakiernicza SPR496 + filtry
Maska do spawania z filtrem SPR503 + filtry
Okulary ochronne z filtrem UV
Filtr węglowy do maski SPR503
Filtr wymienny do maski SPR581 i SPR584
Filtry do maski pyłowej SPR502
Filtry do maski lakierniczej SPR496
Fartuch roboczy do warsztatu BHP
BHP przy pracy z tworzywami sztucznymi
Bezpieczeństwo i higiena pracy to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza jeśli chodzi o tworzywa sztuczne. Dzieje się tak, ponieważ stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Negatywne i szkodliwe oddziaływanie produktów chemicznych takich jak: kleje przemysłowe, primery, wytrawiacze czy wreszcie praca z tworzywami nie powinny być bagatelizowane przez pracowników. W kategorii tej znajdziecie Państwo najprostsze sposoby ochrony przed zagrożeniami takimi jak: opary, opiłki, cząsteczki dymu, gazy organiczne oraz nieorganiczne.
BHP podczas spawania plastiku
Gdy decydujemy się na pracę z tworzywami sztucznymi np. spawając plastiki, których na rynku jest około 50 rodzajów, pod uwagę bierzemy głównie ochronne odzieży (np. niepalne jeansowe fartuchy robocze), części ciała a także przeciwdziałanie wdychaniu niebezpiecznych oparów przez układ oddechowy. Bardzo dobrze jest stosować fartuchy ochronne do spawania, cienkie rękawice wykonane z włókien polietylenowych lub skóry. Istnieje bowiem bardzo duże prawdopodobieństwo poparzenia przede wszystkim dłoni np. nagrzaną dyszą spawalniczą.
Same tworzywa, które spawamy lub formujemy także często osiągają wysokie temperatury, a nawet często podpalają się. Kolejny czynnik to toksyczne opary wydzielające się podczas spawania i zgrzewania. Takie tworzywa często poddajemy obróbce np. poprzez szlifowanie. Rozwiązaniem są dedykowane półmaski do spawania plastiku z filtrem węglowym. Maski te są wygodne, wykonane z hipoalergicznych tworzyw i dobrze dopasowują się do każdej twarzy nie przeszkadzając w pracy.
Aby pozbyć się wszystkich oparów stosujemy tzw. wyciąg, czyli system wentylacji i niwelowania dymu, oparów i cząstek. Dobrą praktyką jest użycie wentylatorów kanałowych, które dobrze zdają egzamin. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń, które nie są wentylowane i tworzyw typu POM I PVC !. Dobrą praktyką jest praca w murowanych pomieszczeniach, gdzie jest niższe ryzyko wybuchu pożaru - zwłaszcza tworzyw łatwopalnych np. ABS, PP czy PS.
Pamiętajmy także o gaśnicy w naszym miejscu pracy np. warsztacie motoryzacyjnym. Innymi nie mniej ważnymi elementami bhp jest zabezpieczenie stanowiska pracy, czyli zadbanie o otoczenie, posiadanie stabilnego stołu, odpowiednich gaśnic ze względu na pracę z ""plastikami"".
BHP podczas klejenia, malowania i lakierowania
Kolejny tematem jest ochrona naszego zdrowia podczas stosowania różnego rodzaju środków chemicznych takich jak: kleje, farby, lakiery, wytrawiacze itp. Tutaj mamy dwa problemy: Po pierwsze takie produkty często emitują opary. ktore są niewidoczne dla ludzkiego oka i dostają się do naszych płuc. Druga sprawa pyłki i mikroelementy jak np. metale ciężkie, które mogą powodować szereg różnych chorób.
Najlepszym sposobem przeciwdziałania jest stosowanie masek i półmasek ochronnych z filtrem węglowym, które mogą niwelować nawet 99,5% wszystkich zagrożeń. Przykładem mogą być lakiery i rozpuszczalniki w przemyśle motoryzacyjnym czy budowlanym.
W zależności od prac jakie wykonujesz wybierz maskę przeciw oparom kleju, przeciwpyłową z przyłbicą ochraniająca twarz i oczy lub maskę do spawania plastiku i pracy przy zgrzewaniu całej gamy tworzyw. Warto także wspomnień o okularach z filtrem UV, które chronią oczy np. w trakcie klejenia przy użyciu światła UV. Podobnie jak przy spawaniu i zgrzewaniu tworzyw pamiętamy o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia.
Poniżej krótka lista na środki chemiczne, przy których szczególnie powinniśmy zachować środki bezpieczeństwa:
- kleje UV
- kleje epoksydowe
- kleje poliuretanowe
- żywice poliestrowe nienasycone
- nadtlenki i styreny"
Maski z pochłaniaczami gazów zapewniają ochronę przed konkretnymi substancjami dzięki adsorpcji fizycznej lub chemicznej, zatrzymując szkodliwe substancje. Grupy substancji szkodliwych wyróżnione są następującymi literami:
A - gazy i opary organiczne o temperaturze wrzenia powyżej 65°C
B - gazy i opary nieorganiczne (z wyłączeniem tlenku węgla)
E - dwutlenek siarki oraz inne kwaśne gazy i opary
K - amoniak i organiczne pochodne amoniaku
AX - określone gazy i opary organiczne o temperaturze wrzenia ≤ 65°C. Tylko do jednorazowego użytku.
Jakie maski ochronne zastosować ?
SPR 496 - maska typowo do zastosowań lakierniczych, ponieważ chroni przed oparami klejów aż do 5000 ppm. oraz standardowo przed rozpuszczalnikami a nawet cykloheksanolem i nadaje się przy szlifowaniu powłok juz malowanych. (nadaje się oczywiście i do spawania, klejenia i innych wcześniejszych prac opisanych powyżej)
SPR 502 - maska przeciwpyłowa klasy P3 do ogólnego zastosowania chroni np. przeciw pyłowi ziaren. W budownictwie to pył krzemionkowy i betonowy , azbest, a nawet pleśń oczywiście także pyły z włókna szklanego czy węglowego oraz daje już dobrą ochronę przy spawaniu metali (jeżeli jednak chcesz szlifować malowany metal potrzebujesz modelu niżej.
SPR 503 - zapewnia to samo co maska SPR50, jednak daje dodatkową ochronę podczas szlifowania powierzchni malowanych, odtłuszczania i zmywania chemią jak rozpuszczalniki lub cykloheksanol oraz podczas malowania z oparami farb poniżej 1000 ppm, a także pestycydami (jest to najniższa ochrona zalecana także podczas klejenia choć bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest SPR581)
SPR 581 - półmaska z mocnymi filtrami do klejenia oraz wcześniejszych prac z malowaniem do 1000ppm włącznie). Poza ochroną przy pracach z rozpuszczalnikami i cykloheksanonem chroni nawet przed chlorem (ważne przy pracach przy spawaniu PVC i POM, pracach klejami rozpuszczalnikowymi) formaldehydem, czyli laminowaniu żywicami epoksydowymi oraz pracach z poliuretanami. (zabezpiecza także przed najcięższą chemią w oparach kwasu siarkowego w gazie i proszku !)
SPR 584 - Półmaska o ochronie jak 581 jednak z goglami ochronnymi
Wszystkie maski mogą być w odmianie z goglami ochronnymi.
Pod zamówienie szczególne rodzaje filtrów np. zamocowane na stałe lub jeżeli pracujesz przy amoniaku