- Zestaw
Filtruj według
Kleje do plastików samochodowych
Klej do zderzaków PU16/021
Klej do reflektorów i szyb pc - ATK UV10/16
- Zestaw
Klej do ABS lusterek i owiewek ATK FIX 06
- Zestaw
Klej do plastików samochodowych ATK FIX 06
Tworzywa sztuczne w samochodzie są stosowane w coraz większej ilości elementów, które wcześniej były metalowe Powodem jest obniżenie wagi całości i obniżenie kosztów. Mamy kilka takich najczęściej powtarzających się napraw:
- Klejenie pękniętych zderzaków z PP, PUR, PC/PBT - tutaj sięgamy po sprawdzony klej ATK PU 021 na większe pęknięcia lub ATK PU16 na szybkie naprawy do kilkunastu centymetrów. Po naprawie całość szlifujemy lub dajemy do lakiernika (wyjątkiem są elementy z kompozytów cfrp, gfrp, czyli żywica wzmacniana włóknami szklanymi lub węglowymi) Tutaj zalecamy na pęknięcie przyklejenie wzmocnienia jako płaskownik klejem SA 1-15 lub naprawa 021 jak wspominaliśmy wcześniej. Tematem pośrednim jest montaż czujników parkowania który wykonujemy klejem PU16.
- Naprawa owiewek motocyklowych - większość to tworzywa ABS i pochodne, które małe pęknięcia kleimy atk fix z posypką atk fill na wypełnienia fazy, którą wcześniej zrobiliśmy lub przy większych naprawach używamy powyższych klei do zderzaków lub podklejamy po prostu płaskownik na wzmocnienia sa 1-15.
- Pęknięte lusterka samochodowe - naprawę wykonujemy poprzez sfazowanie powierzchni i wypełnienie klejem atk fix z atk fill lub wklejania wzmocnienia na SA 1-15 lub PU16 z podkładem 822
- Cieknąca chłodnica na rynience plastikowej lub na połączeniu z rurkami metalowymi - użyj ATK EP 351 jako samego lub po wcześniejszym zespawaniu.
- Błotniki - naprawa jak zderzaków (patrz wyżej)
- Listwy boczne, nakładki na progi, odbojnice - to przeważnie pp/epdm lub PUR - jeżeli pękniecie wtedy kleimy jak zderzak a doklejenie oderwanej zamiast nieskutecznej taśmy dwustronnej użyj ATK 812 z podkładem 822.
- Szyby plastikowe w kabrioletach to przeważnie elastyczny pvc lub pur - pęknięte podklejamy ATK PU CLEAR z elastycznym pvc przeźroczystym w przypadku doklejania do materiału używamy także pu clear lub atk 812. choć estetyczniejsze połączenie zapewnia ten pierwszy.
- Deski rozdzielcze - mamy najczęściej 3 rodzaje uszkodzeń - pęknięte tworzywo sztywne naprawiamy jak zderzak; w przypadku pękniętych elementów miękkich albo jak wcześniej przy niedużych uszkodzeniach wybieramy atk fix z wypełniaczem fill. (klejenie sztucznych skór do desek omawiamy w tej. Kategorii)
- Zbiorniki od spryskiwaczy, płynu chłodniczego wykonane z PP lub PE zalecamy spawanie, mimo iż możemy użyć klej Acralock pp 1-02.
- Zbiorniki paliwa wykonane z tworzywa PA - stosujemy klej Acralock sa 1-15 po wcześniejszym kilkukrotnym umyciu powierzchnie jeszcze przed przeszlifowaniem!
- Lampy samochodowe przednie obecnie wykonane są z w 95% z pp+t20 lub pp+t40. Wybieramy klej PU16+ podkład 822 lub spawamy.
- Lampy samochodowe tylne - jeżeli występuje PP naprawiamy jak wyżej jeżeli abs, pc, pc/pbt wtedy możemy wykonać tak samo i użyć metody klejenia z produktem atkfix +fill.
- Klosze lamp wykonane są w 100% z PC - poliwęglan. Naprawa jest możliwa wyłącznie poza punktem światła i do tego bardzo dobrze zdaje egzamin ATK uv 16 lub przy szczelinach wersja gęściejsza ATK uv10.
Ekspert odpowiada na pytania:
Jaki klej do znaczków samochodowych ?
Do różnego rodzaju emblematów samochodowych i znaczków np. na kołpaki lub klapę stosujemy ATK 812. Podkład P-200 będzie wymagany przy chromowanych znaczkach.
Czym przykleić listwy samochodowe ?
Do listew samochodowych bocznych, na progi zastosuj profesjonalny klej ATK 812, który trzyma 10x mocniej niż tradycyjne taśmy stosowane do tych napraw.
Który klej do nadkoli w samochodach ?
Progi samochodowe, a także elementy nadkoli możesz naprawić dedykowanym klejem ATK EP61. Jeżeli do progów chcesz przykleić tworzywo wybierz Acralock 10-15 BLK.
Który klej do lusterek samochodowych bocznych ?
Zwykle lusterka samochodowe wykonane są z ABS i możemy tutaj zastosować klej cyjanoakrylowy ATK FIX lub klej ATK PU16 do plastików samochodowych. Przyklejanie wkładu lusterka wykonujemy klejem ATK 812 z podkładem P200.
Naprawa przeźroczystych plastików w samochodzie:
Najskuteczniejszą i najszybszą naprawą będzie użycie kleju ATK UV16 rzadkiego na małe szczeliny lub UV10 gęstego na szczeliny większe niż 1 mm. Nawet przy klejeniu poliwęglanu nie zmatowi powierzchni i zostanie idealnie przeźroczysty !
Jakie plastiki w motoryzacji są przeźroczyste ?
Przeźroczyste tworzywa występujące w samochodach to najczęściej poliwęglan jak w kloszach lamp, pleksi w owiewkach motorów, skuterów i quadach oraz najciekawsze zastosowanie to miękkie PVC lub PU stosowane w dachach kabrioletów (dachy składane obszyte materiałem, a nie w całości sztywne).
Z czego są wykonane zderzaki ?
Obecnie najpopularniejszym jest pp/epdm+t20 lub pochodne jak tpo, tpe. W mało seryjnych samochodach, lub robionych pod zamówienie/tuningowane to PUR (PU czyli poliuretan PU+GF) ewentualnie w najdroższych samochodach segmentu premium także kompozyt z włóknem szklanym lub włóknem węglowym.
Jakie plastiki występują w zbiornikach samochodowych ?
Najczęściej jest to polietylen PE o oznaczeniu PEHD lub HDPE, czyli wysokiej gęstości w zbiornikach od spryskiwaczy lub adblue lub PP, PP/PE lub PP+GF dla zbiorniczków ciśnieniowych. Oczywiście zbiorniki paliwa są wykonywane z PA+GF ze względu na jeszcze większą wytrzymałość lub kompozytowe, czyli FRP, których już nie zespawamy a wyłącznie naprawimy, klejąc.
Który klej wybrać do spojlerów samochodowych ?
Na wszelkiego rodzaju spoilery, lotki czy spoilery nadkoli stosujemy klej ATK 812 z podkładem 822 - jeżeli element jest tworzywa PP. W przypadku tworzywa PUR lub włókna szklanego stosujemy sam klej jednak na lakier zawsze smarujemy podkład p200. Klej jest elastyczny i pozwala na przyklejenie małych i dużych elementów a w przypadku ewentualnego ścignięcia pozwala na odcięcie całości i zdemontowanie. Pamietaj, aby zachować min. 1-2mm. grubości kleju tak, aby całość mogła "pracować".
Który mocny klej do plastiku samochodowego kupić ?
Wszystko sprowadza się do rodzaju plastiku, który posiadasz, ale jedne z najmocniejszych klejów do plastików w motoryzacji to klej do PP i PE Acralock 1-02, oraz 1-15 NAT.
Czym szpachlować plastik ?
Do wyrównywania powierzchni pod malowanie używamy kleju ATK PU 16, który ma lepszą przyczepność i elastyczność niż standardowe szpachle zwłaszcza przy grubszych warstwach. Taka szpachla do auta wraz z podkładem 822 bardzo dobrze wiąże do tworzywa i "pracuje" z plastikiem.
Pamiętaj, aby przed lakierowaniem powierzchni z tworzywa, ocynku i innych podłoży stosować podkład ATK 822.
Maski ochronne do pracy znajdziesz TUTAJ