Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
Kleje UV
Klej do pet-pmma-pc ATK UV14
Klej do plexi UV rzadki ATK UV16
Klej UV do szkła i metalu średnio-gęsty ATK UV20
klej uv do szkła wodoodporny ATK UV21
Klej UV do szkła z metalem ATK UV22
Klej UV do szkła rzadki ATK UV23
Klej do szkła wodoodporny ATK UV35
Okulary ochronne z filtrem UV
Żywica UV światłoutwardzalna ATK UV RESIN
Co to są kleje UV ?
Kleje UV, czyli utwardzane światłem UVA, to obecnie najlepsza metoda na klejenie szkła ze szkłem i szkła z metalami oraz innymi materiałami. Połączenie jest mocne, trwałe i estetyczne. Dalsze plusy i minusy poniżej.
Jak działa klej światłoutwardzalny ?
Zasada jest prosta - w wewnątrz produktu znajdują się tzw. foto-inicjatory, które pod wpływem odpowiedniej fali światła (więcej w dalszej części) rozpadają się, uwalniając aktywator - w uproszczeniu drugi składnik kleju.
Czym utwardzić klej UV ?
By móc utwardzić w jednolity i powtarzalny sposób potrzebna jest lampa UV o zakresie dla danego kleju. Obecnie najczęściej stosowany jest zakres UVA czyli światło ultrafioletowe z zakresu ok 320-410nm i co najważniejsze o odpowiedniej mocy dla danej powierzchni i produktu. W klejach stosuje się raczej górny zakres od ok. 350-360 w górę. Aby prawidłowo określić, ile światła tej potrzebnej mocy trzeba uzyskać na powierzchni, najpierw sprawdzamy kartę techniczną i będą to jednostki mW. na cm2. np. 5-7 i zaznaczone na jaki okres czasu, czyli 10-15s. - taka "porcja" światła o danym zakresie musi przyjąć powierzchnia kleju, aby prawidłowo skleić. To nie są duże moce, jednak należy pamiętać, że po drodze mamy powierzchnie, która mniej lub bardziej będzie to światło blokować i to należy uwzględnić. Przy naświetlaniu w zasadzie nie można przedobrzyć. Na przykład, gdy klej utwardzi się, w 10 sekund a my świecimy 30 sekund - to się nic nie stanie.
Czy można utwardzać światłem słonecznym ? - przecież to także światło UV.
Teoretycznie tak, w praktyce jest to wątpliwy sposób, ponieważ nie ma kontroli nad tym, ile czasu trzeba naświetlać (raz jest słonecznie raz pochmurno) i nie ma powtarzalności tego procesu.
Co kleimy tymi klejami:
- szkło (a nie jest to łatwy materiał do klejenia ze względu na swoją higroskopijność)
- tworzywa przeźroczyste
z innymi materiałami jak:
- metale
- drewno
- kamień - ceramika itp.
- Inne powierzchnie.
Jakie są zalety klejów UV ?
- przeźroczystość - często idealna jak szkło,
- siła klejenia - przy prawidłowym dobraniu gęstości,
- estetyka po sklejeniu,
- szybkość wykonywania połączeń - przy zastosowaniu mocnych lamp utwardzanie może trwać tylko 5s. a nawet mniej,
- trwałość połączenia z biegiem czasu,
- wytrzymałość na wodę i inną chemię.
Wady klejów UV ?
- Cena - w porównaniu na gram takie kleje są drogie, jednak stosujemy je między powierzchniami, gdzie samego kleju jest np. 0,1 mm i nie ma w zasadzie strat dlatego w końcowym efekcie i biorąc pod uwagę powyższe plusy- ten minus nie jest do końca wadą.
- Potrzeba lampy UV - to jeszcze do niedawna był minus ze względu na drogie lampy żarnikowe o żywotnościach zaledwie 500h. Obecnie przy lampach LED za 200-300 zł możemy utwardzać wszystkie materiały w ciągu maksymalnie 30 sekund a w szczególnych przypadkach do 1 minuty (więcej w kategorii lampy UV)
Rodzaje klei UV.
Najbardziej rozpowszechnionymi klejami jest baza akrylowa (klej akrylowy bezbarwny) lub metakrylowa i takie kleje mamy wyłącznie w ofercie. Jednak mogą być także inne bazy, o których mało kto wie, czyli cyjanoakryl lub epoksyd. Te kleje mogą być światłoutwardzalne, choć stosowane bardzo rzadko, ze względu na możliwość zastąpienia je innymi produktami.
Czy są kleje uv do elektroniki ?
Tak, jednakże nie są to typowo kleje a specjalne żywice akrylowe uv o różnych twardościach typu ATK RESIN.
Pamiętaj, aby przy naświetlaniu używać okularów ochronnych, i ubioru oraz nie świecić bezpośrednio w oczy !