Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
Spoiwa do plastiku
Spoiwo do plastiku PP 500g - czarny
Spoiwo do plastiku PP 1kg - czarny
Spoiwo do plastiku PP+T20 100g
Spoiwo do plastiku PP+T20 500g
Spoiwo do plastiku PP+T20 1kg
Spoiwo do plastiku PP+T40 100g
Spoiwo do plastiku PP+T40 500g
Spoiwo do plastiku PP+T40 1kg
Spoiwa do plastiku PP/PE 100g
Spoiwo do plastiku PP-U 100g
Spoiwo do plastiku PP-U 500g
Spoiwo do plastiku PP-U 1kg
Spoiwo do plastiku PP+GF 100g
Spoiwo do plastiku PP+GF 500g
Spoiwo do plastiku PP+GF 1kg
Spoiwo do plastiku PP+ET2X 100g
Spoiwo do plastiku PP+ET2X 500g
Elektrody do spawania plastku - Ataszek - sprawdzony producent spoiw
Jakie mamy nazewnictwo spoiw / tworzyw do spawania ?
Spoiwo do plastiku - najbardziej prawidłowa nazwa, jednak stosowane są także: topniki, elektrody do spawania, pręty, paski do spawania plastiku, pałeczki, listki, czy pałeczki. Są to najbardziej popularne słowa, które określają ten materiał. Mniej lub bardziej prawidłowe jednak dla nas jednoznacznie określają - dlatego gdy zadzwonisz z zamówieniem będziemy wiedzieć o co chodzi :) . W dalszej części będziemy posługiwać się zamiennie tymi nazwami.
Co to jest spoiwo do plastiku?
Jest to elektroda w formie pręta wykonana z tworzywa sztucznego.
Co to znaczy, że Wasze tworzywa produkujecie w 100% z granulatu.
Zanim tworzywo zmieni się w elektrodę ma postać granulek, które trzeba przetopić do odpowiedniego kształtu i nasza produkcja opiera się tylko na tak czystym granulacie. Inne firmy mogą stosować re-granulat czyli stare zużyte brudne części, które się mieli i z tego wykonuje dalszy proces. Po zespawaniu takimi prętami pojawiają się problemy z wytrzymałością, wiązaniem do podłoża i inne problemy, które powodują niską wytrzymałość. Dodatkowo jak Wiesz sama segregacja tworzyw to mit i w częściach zmielonych zderzaków jest pp, pp/epdm, PP+t20 - a mieląc to jakie wyjdzie z tego tworzywo ?
Dlatego tak ważna jest pewność co do zastosowania w 100% granulatu ?
W zależności od zastosowania w różnych kształtach i kolorach. Jako jedynie produkujemy ponad 30 rodzai bazowych spoiw i mieszanek, dzięki czemu można bez problemu dobrać do danego zastosowania a wszystkie materiały wykonujemy z czystego granulatu.
Dobór odpowiedniego spoiwa do spawania.
Co do zasady dobór to odczytanie nazwy tworzywa z części, którą będziesz naprawiał i dobranie takiego samego lub najbardziej zbliżonego. Należy wspomnieć o kolejności oznaczeń. Pamiętaj, że np. PC/ABS to całkowicie inne oznaczenie niż ABS/PC.
Co jeśli na części nie ma oznaczenia !?
Mamy 2-3 metody rozpoznania. Pierwsza to doświadczenie osoby spawającej, która jest w stanie zawęzić dość mocno z jakiego rodzaju dany element możne być wykonany i wtedy przechodzimy do drugiego sposobu czyli Metoda - prób i błędów - czyli nic innego jak po wstępnym wytypowaniu lub wzięciu najczęściej występujących np. w motoryzacji PP, PE lub ABS przespawaniu kawałka w miejscu mało widocznym lub wcześniej przygotowanej. Trzecią metodą to rozpoznanie na tzw. podpalenie i określeniu, jaki zapach ma spalany kawałek. Ze względu na dużą ilość na naszych filmach omawiamy każde ze spoiw. Ostatnią metodą jest specjalna pomoc techniczna dla osób, które przeszły u nas szkolenie spawania. Pamiętaj zawsze masz pomocną tabelkę którą stworzyliśmy i możesz pobrać.
Skąd mam wiedzieć jakie oznaczenie plastiku potrzebuje ?
Jest wiele oznaczeń plastików. Producenci stosują rozmaite mieszanki tworzyw. Każde spoiwo do plastiku posiada swoje własne oznaczenie lub odpowiednik do spawania. Warto ułatwić sobie pracę siegając do tabeli oznaczeń tworzyw.
Dobór temperatury spawania.
Zawsze dobieramy tak, aby spoiwo i podłoże lekko się szkliło - nadtapiało. Błędem jest podgrzewanie do momentu aż będzie "kapać" lub płynąć jak woda. Każde oznaczenie ma własną temperaturę, którą omawiamy w filmach. Rada dla ciebie: Zaczynaj każde spoiwo spawać od 280 stopni i dopiero wtedy podnoś o 10-20 °C jeśli widzisz, że jest za mało.
Rodzaje tworzyw i kształty.
Standardowymi kształtami i średnicami do napraw motoryzacyjnych, agd, rtv, gdzie ścianka nie przekracza 3-4 mm to trójkąt o podstawie 3-3,5 mm i pasek 8 x 1,5 mm. Z części najczęstszych oznaczeń jak PP, ABS produkujemy trójkąt o podstawie 2,5 mm. Dla spawów przemysłowych jak płyty, zbiorniki itp. przeznaczony jest trójkąt z podstawą 6 mm a do ekstrduerów fi4. Kolory podstawowe to czarny, naturalny - mleczny, biały, lub szary a z części spoiw bezbarwnych jak PMMA, PC, PS - SAN to brak koloru z dokładniej przeźroczystość.
Czy są tworzywa sztuczne niespawalne ?
Tak, oczywiście. Coraz częściej zdarza się, że producenci "robią" takie mieszanki. Dzieje się tak, ponieważ producenci obniżają w ten sposób koszty. W ostatnich latach stosowane są do zderzaków oznaczenia PP+EPDM+T20 gdzie ilość wypełniaczy powoduje, że po zespawaniu i próbie oderwania zostaje szary nalot. Wtedy musisz użyć kleju ATK PU 16. Pojawiają się także takie oznaczenia jak: PUR i DPCD tutaj sprawa ma się trochę inaczej, ponieważ jest to stricte tworzywo jest ale nie termoplastyczne . Drugie oznaczenie to kompozyt bazujący na żywicy epoksydowej, wówczas naprawa jest także prosta, ponieważ kleimy to SA 1-15 NAT lub ATK PU 16.
Dodatki do tworzyw ?
Tak, jest kilka najbardziej popularnych - włączając to powyższe czyli EPDM, T-TD-M (głównie chodzi o talk lub kredę) i GF - o tych oznaczeniach można przeczytać w danej podkategorii opisującej dane elektrody.