Kategoria

Spoiwa do plastiku

Jakie mamy nazewnictwo spoiw / tworzyw  do spawania ?

Spoiwo do plastiku - najbardziej prawidłowa nazwa, jednak stosowane są także: elektroda do spawania, pręty, paski, pałeczki, listki, czy pałeczki. Są to najbardziej popularne słowa, które określają ten materiał. Mniej lub bardziej prawidłowe jednak dla nas jednoznacznie określają - dlatego gdy zadzwonisz z zamówieniem będziemy wiedzieć o co chodzi :) . W dalszej części będziemy posługiwać się zamiennie tymi nazwami.

Co to jest spoiwo do plastiku?

Jest to elektroda w formie pręta wykonana z tworzywa sztucznego.

Co to znaczy, że Wasze tworzywa produkujecie w 100% z granulatu.

Zanim tworzywo zmieni się w elektrodę ma postać granulek, które trzeba przetopić do odpowiedniego kształtu i nasza produkcja opiera się tylko na tak czystym granulacie. Inne firmy mogą stosować re-granulat czyli stare zużyte brudne części, które się mieli i z tego wykonuje dalszy proces.  Po zespawaniu takimi prętami pojawiają się problemy z wytrzymałością, wiązaniem do podłoża i inne problemy, które powodują niską wytrzymałość. Dodatkowo jak Wiesz sama segregacja tworzyw to mit i w częściach zmielonych zderzaków jest pp, pp/epdm, PP+t20 - a mieląc to jakie wyjdzie z tego tworzywo ?

Dlatego tak ważna jest pewność co do zastosowania w 100% granulatu ?

W zależności od zastosowania w różnych kształtach i kolorach. Jako jedynie produkujemy ponad 30 rodzai bazowych spoiw i mieszanek, dzięki czemu można bez problemu dobrać do danego zastosowania a wszystkie materiały wykonujemy z czystego granulatu.

Dobór odpowiedniego spoiwa do spawania.

Co do zasady dobór to odczytanie nazwy tworzywa z części, którą będziesz naprawiał i dobranie takiego samego lub najbardziej zbliżonego.  Należy wspomnieć o kolejności oznaczeń. Pamiętaj, że np.  PC/ABS to całkowicie inne oznaczenie niż ABS/PC.

Co jeśli na części nie ma oznaczenia !?

Mamy 2-3 metody rozpoznania. Pierwsza to doświadczenie osoby spawającej, która jest w stanie zawęzić dość mocno z jakiego rodzaju dany element możne być wykonany i wtedy przechodzimy do drugiego sposobu czyli Metoda - prób i błędów - czyli nic innego jak po wstępnym wytypowaniu lub wzięciu najczęściej występujących np. w motoryzacji PP, PE lub ABS przespawaniu kawałka w miejscu mało widocznym lub wcześniej przygotowanej. Trzecią metodą to rozpoznanie na tzw. podpalenie i określeniu, jaki zapach ma spalany kawałek. Ze względu na dużą ilość na naszych filmach omawiamy każde ze spoiw. Ostatnią metodą jest specjalna pomoc techniczna dla osób, które przeszły u nas szkolenie spawania. Pamiętaj zawsze masz pomocną tabelkę którą stworzyliśmy i możesz pobrać.

Dobór temperatury spawania.

Zawsze dobieramy tak, aby spoiwo i podłoże lekko się szkliło - nadtapiało. Błędem jest podgrzewanie do momentu aż będzie "kapać" lub płynąć jak woda. Każde oznaczenie ma własną temperaturę, którą omawiamy w filmach. Rada dla ciebie: Zaczynaj każde spoiwo spawać od 280 stopni i dopiero wtedy podnoś o 10-20 °C jeśli widzisz, że jest za mało.

Rodzaje tworzyw i kształty.

Standardowymi kształtami i średnicami do napraw motoryzacyjnych, agd, rtv,  gdzie ścianka nie przekracza 3-4 mm to trójkąt o podstawie 3-3,5 mm i pasek 8 x 1,5 mm. Z części najczęstszych oznaczeń jak PP, ABS produkujemy trójkąt o podstawie 2,5 mm. Dla spawów przemysłowych jak płyty, zbiorniki itp. przeznaczony jest trójkąt z podstawą 6 mm a do ekstrduerów fi4. Kolory podstawowe to czarny, naturalny - mleczny, biały, lub szary a z części spoiw bezbarwnych jak PMMA, PC, PS - SAN to brak koloru z dokładniej przeźroczystość.

Czy są tworzywa sztuczne niespawalne ?

Tak, oczywiście. Coraz częściej zdarza się, że producenci "robią" takie mieszanki. Dzieje się tak, ponieważ producenci obniżają w ten sposób koszty. W ostatnich latach stosowane są do zderzaków oznaczenia PP+EPDM+T20 gdzie ilość wypełniaczy powoduje, że po zespawaniu i próbie oderwania zostaje szary nalot. Wtedy musisz użyć kleju ATK PU 16. Pojawiają się także takie oznaczenia jak: PUR i DPCD tutaj sprawa ma się trochę inaczej, ponieważ jest to stricte tworzywo jest ale nie termoplastyczne . Drugie oznaczenie to kompozyt bazujący na żywicy epoksydowej, wówczas naprawa jest także prosta, ponieważ kleimy to SA 1-15 NAT lub ATK PU 16.

Dodatki do tworzyw ?

Tak, jest kilka najbardziej popularnych - włączając to powyższe czyli EPDM, T-TD-M (głównie chodzi o talk lub kredę) i GF - o tych oznaczeniach można  przeczytać w danej podkategorii opisującej dane elektrody.