Filtruj według
Kleje do kamperów
Klej do szyb kempingowych CC 10-12 / UV14 / UV16
- Zestaw
Klej do plastiku biały SA 10-15 WHT
Znajdziesz tutaj kleje do łączenia i uszczelniania kamperów nie zależnie czy wykonane są tworzywa, drewna czy kompozytu.
Z czego jest zbudowany kamper ?
Mamy kilka podstawowych materiałów używanych w kamperach czy przyczepach.
- okna/szyby to pleksi, czyli pmma lub rzadziej poliwęglan PC. Ten pierwszy naprawimy produktem CC 10-12 i UV 16 lub UV10 jednak przy pc dla przezroczystości lepiej używać kleje UV.
- dach kampera, ściany, poszycie i w zasadzie cała obudowa to polistyren PS; rzadziej PVC lub płyty kompozytowe z wierzchnią warstwą laminatu/żelkotu. Naprawy takich pęknięć wykonujemy klejem SA 10-15 wht/ 021/pu16 lub doszczelnienia ATK 812.
- brodziki to najczęściej wytłaczane PMMA i naprawę wykonamy klejem SA 10-15 WHT z podklejeniem od wewnątrz wzmocnienia przez płaskownik pvc lub aluminiowy.
- stelaż - czyli cała konstrukcja nośna wykonywana jest najczęściej z drewna, do którego przyklejamy ściany i wypełniamy izolacją z wełny.
Jaki klej do kampera ?
Jest to dość ogólne pytanie ale jeżeli mamy wybrać jeden to najczęściej będzie to ATK 812.
Jak uszczelnić przyczepę kempingową ?
Uszczelnienie przyczepy odbywa się na dwa sposoby albo poprzez wciśnięcie uszczelniacza ATK 812 między powierzchnie, które są nieszczelne lub w przypadku szczelin czy dziur poprzez naklejenie kawałka innego materiału; najlepiej tego samego, który doszczelni i wzmocni całość.
Jak uszczelnić okno w przyczepie kempingowej ?
Jeżeli okno mamy zamontowane i przecieka należy znaleźć miejsce nieszczelności. Od zewnątrz oraz w miarę możliwości także od wewnątrz wcisnąć masę ATK 812. Pamiętajmy o tym, aby powierzchnia była odtłuszczona, zmatowiona i przesmarowana podkładem P200. Przy tak przygotowanej powierzchni niezależnie czy mamy wzmocnienie/fartuch z tworzywa, kompozytu czy aluminiowy wykonamy naprawę cieknącego okna w kamperze.
Który klej do poszycia przyczepy ?
W naprawach poszyć używamy dwa-trzy rodzaje klejów w zależności od sytuacji.
Jeżeli mamy pękniętą ścianę to całość wypełniamy szpachlą ATK 021 ( zwłaszcza przy konstrukcjach "plaster miodu - honeycomb") lub 10-15wht na zasadzie podklejenia od wewnątrz wzmocnienia np. płaskownik. W przypadku przyklejania całej ściany z PS czy laminatu do stelaża wtedy używamy ATK 021 jako klejenia konstrukcyjnego przenoszącego naprężenia lub ATK 812 jako ściana wykończeniowa.
Wymiana sklejki w przyczepie kempingowej ?
Wykonujemy to klejem ATK pu 021 niezależenie czy kleimy do konstrukcji kratownicy, czy po całości. Możemy wybrać w formie do mieszania ręcznego lub w kartuszach, jakie są używane na produkcji.
Jakim silikonem uszczelnić przyczepę kempingową ?
W zasadzie nie powinniśmy używać zwykłych silikonów do uszczelniania zwłaszcza jeżeli mamy jedną z powierzchni wykonaną z pleksi lub aluminiową, ponieważ po kilku miesiącach silikon się odparzy i zacznie przeciekać ponownie. Do prac uszczelniających używamy specjalnej masy polimerowej ATK 812, która ma większą wytrzymałość niż silikon i z primerem p200 bardzo dobrze trzyma różnych materiałów włącznie z aluminium, od którego inne produkty odpadają po max. 3 miesiącach.
Jak zbudować przyczepę kempingową
Jeżeli chodzi o naprawy to wiele z nich umieściliśmy we specjalnym wpisie dotyczącym naprawy przyczep kempingowych. Samemu nie można od podstaw wykonać przyczepy, ponieważ potrzebna jest homologacja dopuszczająca taką przyczepę do użytku.