Filtruj według
Kleje do liter i kasetonów
- Zestaw
Klej do podklejania dibond plexi ATK 812
Klej do banerów B170 / B170-2K
Klej do kasetonów z dibondu GB BLK
- Zestaw
Klej do liter 3D przestrzennych 10-15 WHT
Żywica do naklejek 3D doming ATK PU45
Wałek rolka dociskowa do taśm dwustronnych
Klej metakrylowy przezroczysty Acralock CC 10-12
- Zestaw
Klej do PVC spienionego i twardego ATK FIX 06
Klej do pleksi UV gęsty ATK UV10
Klej metakrylowy do dibondu Acralock GB 10-05 / 10-10
Taśma akrylowa 33m
- Zestaw
Uszczelniacz do płyt komorowych i litych ATK 812
Klej do pet-pmma-pc ATK UV14
Żywica UV światłoutwardzalna ATK UV RESIN
Klej rozpuszczalnikowy do pmma - pleksy
Żywica poliuretanowa transparentna ATK PU42
Rodzaje liter przestrzennych i sposoby ich produkcji, klejenia i montażu:
- Litery ze styroduru - jeżeli jest tylko wycięta i pomalowana powierzchnia to kleimy je do ściany na elewacje ATK 812 dla pewności ścianę impregnujemy primerem P200. Aby całości nie trzymać kleimy mocną taśmę dwustronną akrylową lub przy tynkach "baranek" używamy szybkiego kleju ATK PU16. Drugim przypadkiem jest doklejanie pleksi lub dibondu jako lico litery dla lepszego efektu wizualnego i takie klejenie wykonujemy po całości ATK PU 021 lub klejąc liniowo ATK 812 z podkładem p200.
- Litery w całosci z pleksi - obecnie najczęściej używanym produktem do łączenia są kleje rozpuszczalnikowe jednak ze względu na swoją szkodliwość i bardzo długi czas wiązania odchodzi się na rzecz łączenia przy pomocy światła UV. Tu idealnie sprawdza się ATK UV 16 - czyli rzadka wersja, która wpłynie tak jak rozpuszczalnik a po naświetleniu zaledwie 5-20s. (w zależności od lampy) całość jest już sklejona. Czasami w niektórych połączeniach można użyć cyjanoakrylu. Tutaj minusem jest możliwość powstania białego nalotu zwłaszcza przy użyciu przyspieszacza - aktywatora C, dlatego ten sposób jest tylko dla liter wewnętrznych z barwioną pleksą i raczej krótkotrwale użytkowanie jak np. targi, wystawy itp.
- Litery 3D z taśmy typu alurapid itp. - tutaj mamy dwa połączenia jeżeli mamy wstawkę z tworzywa, czyli kleimy pleksi z taśmą z pvc (tak taśma w środku nie jest przeważnie z pleksi, tylko tańszego pvc) używamy cyjanoakrylu lub rozpuszczalnika pmma#1 choć lepszym klejem jest cc 10-12, który dobrze wiąże ze względu na dwuskładnikowy charakter. Drugim rozwiązaniem będzie sytuacja gdy taśma alurapid jest malowana proszkowo lub z surowego metalu jak aluminium lub nierdzewka. W takim przypadku powyższe klejenia nie zdają egzaminu. Należy zastosować cienką pachwinę z produktem Acralock SA 10-15 WHT (w przypadku czystego alu i nierdzewki stosujemy przetarcie wytrawiaczem AP1 czyli idealnie białej wersji, która rozświetla całość i jest praktycznie niewidoczna. Tutaj warto zaznaczyć, że wszystkie obecne bezbarwne kleje nie nadają się do przyklejenia taśmy 3d, ponieważ słabo wiążą się z metale zwłaszcza surowe i żółkną/blakną pod wpływem światła w ciągu 4-6 miesięcy a po roku siła połączenia spada drastycznie i litery zaczynają przeciekać w najlepszym wypadku. Klej SA 10-15 WHT mamy sprawdzony od lat i jest on odporny na światło UV
Połączenia w kasetonach - co i gdzie stosujemy ?
Omawiamy tutaj klejenie płyty kompozytowej o nazwach producentów dibond, alubon, itd. Całość frezujemy pod kątem 45 stopni do zagięcia w wyznaczonych miejscach i kleimy na dwa sposoby:
- pachwinowo - po przez nałożenie jakbyśmy nakładali fugę z kleju produktem SA 10-15 BLK lub co 5-10 cm przyklejamy kątownik aluminiowy o rozmiarze 2-3cm (docięty z kupionej listy z metra w markecie za ok.10zł) i także kleimy na SA 10-15. Co ważne nie kleimy samego środka tego tworzywa czarnego, ponieważ jest to polietylen i nie daje mocnego połączenia.
- Drugim klejeniem jest podklejanie pleksi w wycięte otwory. Tutaj kleimy na płask klejem Acralock GB 10-10, który praktycznie minimalizuje jakiekolwiek wciągnięcia (co pokazujemy na filmie poniżej) lub ATK 812 z primerem P200 - jednak tutaj przy najtańszych płytach mogą pojawiać się tzw. mikrowciągniecia, dlatego zalecamy przetestowanie na danym materiale. Trzeba pamiętać, że o ile przy GB 10-10 wiązanie to zaledwie 1-2h, gdyż jest dwuskładnikowy, o tyle przy 812 wiązanie to min. 24-48h. i trzeba to wziąć pod uwagę. Do tego typu połączeń należy pamiętać, aby docisk był stały i równomierny aby całość przez zbyt duży nacisk punktowy nie pofalowała!
Warto zapamiętać!
- Obecnie w miejscach nałożenia kleju każdy dibond i pleksi powinna zostać przetarta włókniną ścierną lub drobnym 200-300 papierem ściernym, ponieważ producenci zaczęli nakładać warstwy zabezpieczające przed światłem uv, które po czasie się degradują i osłabiają całość połączenia.
- Jeżeli usuniesz folię zabezpieczającą płytę, to należy ją zawsze odtłuścić.
- Klejąc dibond łączysz powierzchnie malowaną proszkowo, a nie aluminium czy plastik ze środka.
- Powierzchnia pleksi po frezowaniu nie jest bezbarwna - nie poleruj jej fizycznie lub nie nadtapiaj palnikiem jeżeli będziesz łączył tę krawędź, bo klej to zeszkli, a w dodatku lepiej zwiąże.
Ekspert odpowiada na pytania:
Jak przykleić litery na ścianę ? - montaż liter ze styroduru do elewacji.
Tego typu klejenia wykonujemy zawsze ATK 812 z podkładem p200 (na materiał budowlany) ponieważ takie połączenie daje pewność wiązania zwłaszcza przy nierównych powierzchniach jak np. "baranek" Klej 812 ma formę gęstej pasty wyciskanej standardowym pistoletem do silikonu i dzięki niemu możemy niwelować nawet 1-2cm odchylenia a elastyczna postać po wyschnięciu niweluje naprężenia powstałe przy zmianach temperatur.
Czym przykleić dibond ?
Kasetony z aluminium lub płyty dibond w reklamie łączymy pachwinowo lub na kątowniczki 2 cm na klej SA 10-15 BLK, a podklejenia na GB 10-10 lub 812+ podkład p200. nie zapominając o przeszlifowaniu w miejscah kleju tych materiałów ze względu na separatory na powierzchniach tych płyt.
W firmach reklamowych mamy do klejenia także inne powierzchnie- poniżej krótko opisujemy.
- Gabloty i witryny szklane, połączenia ścianek katowniczki pod półki itd. wykonujemy ATK UV 21 lub rzadki #23 - zapewnia to szybkość połączenia i estetykę w jednym.
- Pylony, meble zewnętrze i inne stojaki zamiast spawania i/lub przed malowaniem proszkowym. Używamy tutaj SA 1-15 lub w przypadku konstrukcji powyżej 1m ciągłego połączenia SA 10-15blk.
- Nalepki wypukłe — doming. Mamy dostępne kilka produktów w zależności od efektu końcowego. Najczęściej używaną żywicą jest ATK PU45 CLR, która po związaniu staje lekko elastyczną powierzchnię miłą w dotyku nadającą się na zalewanie naklejek różnych wymiarów, breloczków i tablic rejestracyjnych. Jeżeli potrzebujemy bardzo miękką wtedy używamy ATK resin 55A a sztywną Resin 82D.
- Połączenia z magnesem ramek czy dystansów - super szybki i sprawdzony ATK UV 16 z wytrawiaczem AP1 na metal.
- Stojaki i inne elementy wystawiennicze wykonywane ze PS lub PVC spienionego stosujemy ATK FIX 06 lub SA 10-15 WHT gdy chcesz mieć idealnie biały kolor.
- Jeżeli wykonujesz druk na banerach to przy małych ilościach kleimy ATK B 170 przy większych produkcjach używamy zgrzewarek typu Bosite-D
Przejdź do kleju do kasetonów styropianowych jeżeli poszukujesz tego produktu.