- Zestaw
Filtruj według
Kleje do gumy
Klej silikonowy-uszczelniacz ATK 663
- Zestaw
Klej do gumy silikonowej ATK FIX 06
Klej kontaktowy w sprayu U-850
- Zestaw
Klej do gumy, plastiku i aluminium ATK PU16
Klej do taśm przenośnikowych - gumowych ATK 901B
Klej neoprenowy-kauczukowy ATK NEO-HYP
Płynna guma - poliuretan w płynie ATK PU9
Klej do taśmociągów PU-PVC B170-2K
- Zestaw
Elastyczny klej do gumy ATK PU9
- Zestaw
Klej do napraw sit i taśm filtracyjnych ATK PU9
Czym kleić gumę - jak dobrać klej ?
W łatwy sposób można dobrać klej. Poniżej wypunktowane sytuacje w zależności co będziesz łączył.
- Małe powierzchnie - guma z gumą, metalami i innymi powierzchniami. Najczęściej użyjesz ATK FIX 06, rzadziej ATK 901 - to są wszelkiego rodzaju uszczelki, także samochodowe i oringi - naprawa i odtwarzanie z metra,
- Średnie i duże - najmocniejszym klejem do takiego łączenia jest ATK 901, który dosłownie wulkanizuje, gdyż przy pomocy rozpuszczalników wewnątrz nadpuszcza mikro warstwy.
- Gumy silikonowe - w zasadzie tylko ten zestaw, czyli ATK fix + primer przy większych powierzchniach stosuj ATK 663
- Gumy spienione np. EPDM - w takim wypadku zastosuj ATK 901. Jeśli nie potrzebujesz dużych sił wybierz U-800.
- Pęknięta guma - zastosuj ATK FIX na zasadzie wpuszczenia między powierzchniami i docisku lub przyklejenia z zewnątrz wzmocnienia - łaty na ATK 901 - w taki właśnie sposób wulkanizujemy pasy transmisyjne, przenośnikowe itp.
Najczęstsze zastosowania:
- taśmociągi - ATK 901
- regeneracja sit - ATK PU9
- uszczelki w samochodach - ATK FIX
- uszczelki silikonowe w piekarnikach - ATK 663
- klejenie wykładzin gumy z betonem - ATK 901 (zawsze zagruntuj beton np. podkładem P200)
- klejenie betonu i gumy - ATK 901 z podkładem Primermetal 1, gdy masz nierówny beton - ATK PU9
- wypełnianie i wyrównywanie pasów gumowych - ATK PU 9
- klej do gumy i plastiku - przy małych elementach ATK FIX lub ATK 663, przy większych ATK PU9 a wraz z podkładem 822 nawet do tworzywa typu: PP, TPO, TPE, TEO
- klejenie gumy i drewna - ATK 663 lub ATK 901 (zalecany podkład np. P200)
- klej do gumy i metalu - do małych powierzchni wystarczy cyjanoakryl ATK FIX, do dużych zastosuj ATK 901.
- klej do gumy i betonu - zastosuj klej ATK 901 lub PU9 z podkładem P200. Klej 021 po wcześniejszych testach.
Czym wypełnić ubytek gumy ?
Zalewamy takie uszkodzenie poliuretanem ATK PU 5 lub PU 9 albo wkleimy kawałek na klej ATK 901.
Czy jest coś takiego jak guma do zalewania ?
Tak, do tego stosujemy ATK PU 5 lub PU 9 tzw. płynne gumy różniące się sztywnością i płynnością.
Czy klej do gumy musi być elastyczny ?
Nie zawsze ze względu na to, że są sztywne gumy. Wtedy możemy to kleić klejem ATK PU16, jednak większość połączeń najlepiej zastosować elastyczny klej jak ATK 901. W przypadku nierównych powierzchni stosujemy ATK PU9.
Co z działaniem wody i innej chemii po klejeniu ?
Nic, wszystkie kleje za wyjątkiem U800 są odporne na zanurzenie w wodzie, benzynie czy oleju.
Rodzaje gum - ile rodzai ?
Tak, najczęściej biorąc do ręki element, który jest elastyczny myślimy, że to "zwykła" guma. Jest kilka podstawowych rodzai, które spotkasz.
- Najczęściej stosowaną zwłaszcza przy elementach moto jest EPDM odporna także na kwasy i zasady. Plusem jest, iż nie ma problemu z jej klejeniem małych i dużych powierzchni. Wykonuje się z niej oringi, uszczelki, podkładki i dystanse. Nie jest stosowana przy elementach z kontaktem żywnością i wodą. Z ciekawą odmianą tego produktu możesz się spotkać jako bardzo miękka i spieniona powierzchnia z mniejszymi bądź większymi pęcherzykami powietrza.
- Kolejnymi wersjami są: sbr, nbr i cr - to są wersje, które możesz spotkać, jeżeli elementy mają styczność z żywnością, alkoholem i solami. W większości przypadków także nie ma problemu z połączeniem, choć czasami może się zdarzyć potrzeba zastosowania primera do gum silikonowych.
- Osobną kategorią są tzw. gumy poliuretanowe - mimo, iż nie jest to stricte guma - ma swoją elastyczność i jest także stosowana w podkładkach, dystansach itp. Ma bardzo dobrą wytrzymałość zmęczeniową i łatwo się formuje, ponieważ wystarczy zalać formę z mieszanki dwuskładnikowej, a nie przez specjalne formowanie jak wersji powyżej.
- Gumy silikonowe - coraz częściej stosowane ze względu na dużą rozciągliwość (o różnych twardościach) i łatwość formowania poprzez zalewanie formy. Tutaj w zasadzie tylko klejenie ATK FIX ze specjalnym primerem lub klejem ATK 663. Zobacz film o gumach silikonowych.
Jak rozpoznać gumę ?
W zasadzie do łączenia potrzebna jest wiedza i informacja czy powierzchnia posiada dodatki silikonowe. Klej, który mamy na zbędnym kawałku nakładamy, jeżeli w ogóle się nie "trzyma" mamy do czynienia z dodatkami silikonowymi. Takie powierzchnie najczęściej są świecące i bardzo gładkie z zewnątrz i przekroju.
Przygotowanie podłoża ?
Wystarczy odtłuścić dobrze dwie powierzchnie i w miarę możliwości schropowacieć. Wyjątkiem jest atk fix, klej stykowy tutaj jest to niewskazane. Później nakładamy klej według instrukcji jego stosowania i kleimy.
Malowanie gumy - czy możliwe ?
Tak, jednak musisz pamiętać, aby użyć albo specjalnej farby elastycznej lub możesz przed malowaniem nałożyć podkład ATK 10, który zwiększa przyczepność farb i klei do różnych podłoży.
Czy spawanie gumy jest możliwe ?
Nie spawamy gumy, tylko wulkanizujemy np. produktami: ATK 901, ATK FIX lub pu16, ponieważ są tak mocne jak wulkanizacja, czyli wyrywamy kawałki gumy.
Czym wykonać naprawę wykładzin gumowych ?
Możemy wykonać tradycyjną naprawę za pomocą zgrzewarki - ale jest też metoda na zimno - klejem ATK B170.
Jaki klej do gumy silikonowej ?
Gdy mamy do czynienia z gumą silikonową stosujemy wówczas klej ATK FIX lub ATK 663 ze specjalnym specjalny primerem do gum silikonowych.
O czym należy pamiętać, dobierając klej do gumy i plastiku ?
Należy sprawdzić oznaczenie plastiku i jego rodzaj - być może niezbędne okaże się zastosowanie podkładu do plastiku 822.
Czym przykleić gumę do metalu ?
W przypadku mniejszych powierzchni wystarczającym okaże się klej cyjanoakrylowy ATK FIX. Gdy mamy do czynienia z większą powierzchnią zastosujmy sprawdzony klej ATK 901B.