Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
Kleje cyjanoakrylowe
Klej cyjanoakrylowy 50g rzadki ATK FIX 06
Klej cyjanoakrylowy w żelu 50g ATK FIX 54
Klej CA bezzapachowy 50g ATK FIX 60
Wypełniacz do klei cyjanoakrylowych ATK FILL
Aktywator C do klejów cyjanoakrylowych przyspieszacz
- -20%
Primer do PP, PE i Gum Silikonowych do cyjanoakryli
Klej cyjanoakrylowy super żel 20g
Zmywacz do kleju cyjanoakrylowego
Klej cyjanoakrylowy ATK FIX 80 czarny
Kleje cyjanoakrylowe właściwości
Klej cyjanoakrylowy ma szeroki zakres zastosowania przy klejeniu różnych materiałów ze względu na szybkość klejenia i łatwość w nanoszeniu. Są to kleje bezrozpuszczalnikowe działające na zasadzie odcięcia powietrza i wtedy następuje wiązanie, przy którym wydziela się podwyższona temperatura miejscowo nawet do 80 stopni. Są to kleje odporne na wodę i różną chemię jak oleje, smary i benzyny dlatego po sklejaniu dwóch materiałów jak np. wąż gumowy zapewnia szczelność dla powietrza i dla chemii samochodowej. Należy pamiętać, iż są to kleje stykowe-kontaktowe, czyli powierzchnia powinna być spasowana. Po sklejeniu elementy są tak elastyczne, jak materiał jednak, należy mieć na uwadze, że mimo niewielkiej grubości przy bardzo elastycznych materiałach lekkie stwardnienie może powstać; (zwłaszcza jeżeli przekroczymy szczelinę/ilość kleju powyżej 0,05 mm). Zasada jest taka, że im szczelina mniejsza tym lepiej, a nawet przy materiałach , które ściskamy mocno można podłożyć pod prasę - wtedy używamy wersji najrzadszej ATK FIX 06. Jeżeli będziemy kleić elementy wchłanialne, pod kątem lub z większymi szczelinami wybierzmy wersje lekko gęstą lub nawet gęstą ATK FIX 54. pamiętając o tym, że czas wiązania wydłuży się z 3-5 sekund do 20-30 sekund (gdy nie zastosujemy przyspieszacza w postaci aktywatora C).
Do czego stosujemy kleje cyjanoakrylowe ?
Możemy kleić metale, plastiki - z primerem także PP i PE, drewno, szkło, skórę, kamień i gumę; czyli przykleimy elementy jak: półkę w lodówce, uszczelkę w samochodzie, rozerwaną plandekę a w przemyśle wytłoczki z tworzyw. Jednak, jeżeli będziemy chcieli naprawić urwany uchwyt, które ma 2 mm grubości to należy zastosować wzmacniacz-wypełniacz w postaci proszku ATK FILL, którym wzmocnimy dane połączenie po sklejeniu doczołowym. Pamiętaj, aby przy klejeniu zawsze odtłuścić powierzchnie i nakładać jak najmniej kleju. Zbyt duży nadmiar, który wypłynie od razu wytrzyj - cały czas dociskając. Jeżeli będziesz kleił długie powierzchnie np. uszczelkę, to nałóż produkt na odcinek 3-5 cm i dociśnij do związania - klej dalej takim sposobem.
Dodatki do klei cyjanoakrylowych:
Występują 3 dodatki do klei CA i są to:
- Wypełniacz do kleju - ATK FILL - postać sypkiego proszku, którym wzmacniamy powierzchnię z zewnątrz oraz wypełniamy szczeliny i ubytki w powierzchni. po związaniu uzyskujemy twardą powierzchnię którą, możemy spiłować lub zeszlifować. Pamiętaj, aby nakładać warstwami ok. 1 mm aby klej mógł się wchłonąć w proszek
- Aktywator do kleju (Aktywator C) - przyspiesza utwardzanie się kleju- zwłaszcza wypływki oraz zmniejsza czas wiązania między powierzchniami na materiałach przy których wiązanie następowało by 20-30 więcej sekund jak pcv. Aktywator występuje w formie sprayu lub płynu.
- Primer do poliolefin i gum silikonowych - podkład, który pozwala na klejenie materiałów tzw. trudnosklejalnych jak tworzywa PP, PE, POM i PTFE oraz do gum z dodatkami lub na bazach silikonowych. w formie płynu do przetarcia powierzchni na 1-2 min. przed nakładaniem.