Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
zgrzewarki do folii izolacyjnych PE
Zgrzewarka do folii budowlanej Bosite 800
Zgrzewarka do geomembran PE Bosite F1
- Zestaw
Zgrzewarka do folii PCV Bosite-D
Uszczelniacz do folii PE i paroizolacji HYLKOL
Nagrzewnica ręczna Bosite BX
- Zestaw
Zgrzewarka do folii AT-4000
Zgrzewarki do folii izolacyjnych PE czyli geomembran to specyficzne urządzenia ze względu na materiał, który muszą zgrzać. Dlaczego ? PEHD czyli twardy polietylen po podgrzaniu potrzebuje bardzo dużego docisku w celu połączenia się ze sobą. Tak jak innych materiałach jak np. PVC wystarczy docisk kilka kilkanaście kilogramów, tak przy HDPE jest to od 100 do 150 kg.
Przygotowanie podłoża i geomembrany do pracy:
Podłoże powinno być zagęszczone wg zaleceń konstruktora uwzględniając napór wody oraz dodatkowych elementów dociążających jak wyłożone betonowe zbocza, dno wysypane żwirem itp.
W miejscach zgrzewania dwie strony folii powinny być czyste i suche, wolne od brudu kamieni itp. zanieczyszczeń.
Instrukcja zgrzewania geomembrany PEHD
W zasadzie potrzebujesz dwóch sprzętów i wybór jest bardzo prosty. Do prostych odcinków używasz BOSITE F1 a do wszelkich obróbek, przepustów, poprawek: ekstruder BOSITE 5001. Folię z rolki odwijasz przed zgrzewaniem tak, aby raczej nie zostawiać jej na dłuższy czas, by nie doszło do dodatkowego zabrudzenia i przemieszczenia zwłaszcza pod wpływem wiatru. Układasz w wykopie folie wykonując zakładkę ok. 10 cm i zgrzewasz F1. Wszelkie zagłębienia, skosy docinasz na wymiar z wcześniejszą zakładką. Nie musisz trzymać się idealnie tych wymiarów po 2-3 cm to tolerancja do przejęcia. Jeżeli gdzieś nie zgrzejesz nie martw się! Od tego masz ekstruder. Po wszystkich pracach czas na ewentualne poprawki i wykonanie otworów np. na rury, kominki itp. Do tego wszystkiego a nawet do przecięć używasz ekstrduera na zasadzie przyłożenia dodatkowej łaty, którą spawasz dookoła. Jeżeli popełniłeś błąd i w linii prostej zgrzew jest nie szczelny wówczas wrzucasz masę tak aby zakleiła całość.
Jaka jest różnica między PE, PEHD a HDPE ?
To jest dokładnie ten sam materiał, mówi nam o tym, że jest to twardy polietylen czyli (z ang. high destinity) o wysokiej gęstości. Mimo, iż przy rozpoznawaniu oznaczeń kolejność ma znaczenie tak w przypadku tego tworzywa jest to wyjątek. Czasami także oznaczamy PE-HD i na odwrót z myślnikiem w środku. Czyli, aż 5 oznaczeń tego samego tworzywa.
Gdzie używamy izolacji PEHD i dlaczego?
Ze względu na coraz ostrzejsze normy związane z ochroną środowiska wszelkie zanieczyszczone wody powinny być w sposób kontrolowany i nieprzepuszczalny do gleby przechowane lub skierowane do oczyszczalnia. Dlatego wszelkie wysypiska śmieci, zbiorniki retencyjne, zbiorniki odstojne, zbiorniki wyrównawcze, a nawet zbiorniki odparowujące wody deszczowe z dróg muszą zostać wyłożone izolacją w formie folii. Osobnym tematem są folie budowlane na małe obiekty, gdzie zabezpieczamy mur, i inne fundamenty od wód gruntowych. Geomembrana z PEHD zostaje najczęściej wybierana do małych i średnich zbiorników ze względu na cenę i wytrzymałość, ponieważ chcąc użyć pvc grubość materiału musiałaby być dwa razy grubsza, dlatego w końcowym efekcie przyjęte jest w takich pracach ten materiał. Jeżeli szukasz folii izolacyjnych pvc to najprawdopodobniej chodzi ci o membrany dachowe, wtedy przejdź do właściwej podkategorii. W przypadku jeżeli chcesz przejść szkolenie ze zgrzewania folii to także wykonujemy na powyższych sprzętach które zostały omówione.