Filtruj według
Kleje polimerowe
Klej polimerowy ATK 812 czarny
Klej polimerowy ATK 812 szary
Podkład do kleju ATK 812 - P200
Podkład do polietylenu PE i POM ATK 823
Podkład na tworzywa sztuczne PP ATK 822
Podkład do betonu i drewna ATK P200
Uszczelniacz polimerowy ATK 812 SL
ATK 811 MS polimer przeźroczysty
Co to są kleje MS polimer - hybrydowe ?
Kleje polimerowe są to kleje na bazie modyfikowanych polimerów, dzięki czemu są elastyczne i mogą przejmować i niwelować drgania. Często mylone są z silikonami i poliuretanami właśnie na tę elastyczność spoiny. O różnicach, wadach i zaletach piszemy poniżej. Inna nazwa stosowana na rynku to: uszczelniacz stp.
Różnice i podobieństwa miedzy: polimerami, poliuretanami a silikonami.
- Po związaniu otrzymujemy powierzchnię miękką i elastyczną - różni się ona w zależności od wersji. Jednak o ile w silikonach twardość inną niż miękka guma nie otrzymamy a polimerach "dochodzimy" do 60 SHa, tak poliuretany mogą mieć dowolną twardość.
- Wszystkie te grupy można mieć w wersjach jedno i dwuskładnikowych (dla mniej obeznanych - silikony i polimery występują także w wersjach do mieszania ręcznego lub przez mikser statyczny)
Różnic jest zdecydowanie więcej:
- Najbardziej przyjazne w stosowaniu dla osoby nakładającej i środowiska są silikony i MS-polimery ze względu na brak związków szkodliwych i lotnych, tak jak ma to miejsce przy poliuretanach - izocyjaniany dlatego nie mogą być stosowane w kontakcie z żywnością oraz w pomieszczeniach przetwarzających żywność (ciekawostka - poliuretan nawet po pełnym wyschnięciu 24h i sezonowaniu 7 dni dalej wydziela szkodliwe związki - już wiesz, dlaczego odchodzi się od tych klei)
- Minusem ms-ów oraz poliuretanów jest niska wytrzymałość na temperaturę, czyli do ok 80 - 100 stopni, podczas gdy niektóre wersje silikonów osiągają 300 stopni.
- Siły wiązania - to także ważny punkt do wzięcia pod uwagę. Silikony są najsłabsze z tej grupy później polimery a na końcu poliuretany; jednak porównując dokładnie elastyczność, to polimer nie jest dużo słabszy, bo siły w produkcie dochodzą do 4 Mpa.
Gdzie i do czego używamy kleje polimerowe ?
- Przy łączeniu małych i dużych elementów zwłaszcza dwóch różnych materiałów, które przy zmianach temperatur mogą inaczej się rozszerzać, dzięki czemu klej jest w stanie odebrać te naprężenia bez uszkodzenia słabszego materiału np. aluminium z pleksi, rama stalowa z blachą aluminiową lub płytą kompozytową typu dibond.
- W miejscach dużej wilgotności lub całkowitym zanurzeniu w wodzie.
- Do uszczelnień powierzchni, gdzie stosuje się obecnie silikon.
Właściwości, wady i zalety polimerów
- brak rozpuszczalników i szkodliwych związków lotnych (nie wszystkie - producenci tańszych produktów dodają tanich wypełniaczy)
- dobra adhezja do powierzchni bez primerów (na niektórych oczywiście, może się taka potrzeba pojawić, ale nie jest to regułą i wynika bardziej z właściwości samego materiału np. drewno, mimo iż sam ms polimer bardzo dobrze klei to jednak podkład-grunt stosujemy, aby wilgoć nie "wchodziła" w środek. Przy pełnym zanurzeniu nie wypycha kleju od środka lub aluminium i powierzchnie malowane proszkowo tutaj także może być konieczność zastosowania podkładu np. ATK P200.
- niwelowanie skurczu i rozszerzalności materiału zwłaszcza przy dużych nagrzewających się powierzchniach np. pleksi potrafi zmienić wymiar po 1 cm! na każdy metr.
- elastyczność "jak guma" pozwala odbierać i niwelować drgania.
- w zasadzie występują dwie wady tych klejów, choć przy projektowaniu bierze się je pod uwagę. Stosunkowo nieduża wytrzymałość w porównaniu np. do metakrylli lub epoksydów oraz zalecana grubość kleju między powierzchniami to 1 mm i więcej.
Nazewnictwo klejów typu: polimer hybrydowy
Nie wchodząc w szczegóły, możemy założyć (często jest to uznawane przez klientów) za równoznaczne, że: ms polimer = klej polimerowy=klej elastyczny=jak silikon=klej hybrydowy (te ostatnie oznaczenie możne także być stosowane do modyfikowanych epoksydów i poliuretanów).
Wszystkie produkty ATK polimerowe są produkowane w Europie przez największą fabrykę tych produktów i obecnie najbardziej zaawansowaną linią komponentową.
Czy klej polimerowy jest elastyczny?
Tak, tego typu kleje charakteryzują się dużą elastycznością. Jako przykład posłużymy elastyczny klej polimerowy typu ATK 812 SL / ATK 812.