Filtruj według
Kleje poliuretanowe
Płynny poliuretan ATK PU9
Klej poliuretanowy szybki ATK PU16
Żywica poliuretanowa przezroczysta ATK PU45 CLR
Klej poliuretanowy dwuskładnikowy PUR ATK 021
Klej poliuretanowy przezroczysty ATK PU CLEAR
Podkład na tworzywa sztuczne PP ATK 822
Płynna guma - poliuretan w płynie ATK PU9
Podkład do betonu i drewna ATK P200
Uszczelka w płynie T055
Żywica poliuretanowa transparentna ATK PU42
- Zestaw
Klej do napraw sit i taśm filtracyjnych ATK PU9
Co to jest klej poliuretanowy ?
Są to kleje PUR, gdzie utwardzaczem jest izocyjanian lub nowszej generacji MDI, HDI.
W zasadzie klejów, bazujących na poliuretanach jest ogromna ilość ze względu, iż są to produkty, które można w łatwy sposób modyfikować do pożądanych właściwości. Poniżej omówimy pokrótce zastosowanie i rodzaje.
Rodzaje poliuretanów:
Zasadniczy podział na jedno i dwuskładnikowe oraz elastyczne lub sztywne (półsztywne)
- Jednoskładnikowe elastyczne - po związaniu otrzymujemy elastyczną i mniej lub bardziej miękką postać jak guma. Często mylony z silikonem, mimo iż jest to całkowicie inna baza. Stosowany głównie w motoryzacji i przemyśle do klejenia i doszczelniania zamiast silikonów, jednak od kilkunastu lat występują produkty jeszcze lepsze, czyli kleje MS polimery, które wyeliminowały ich minusy (wyjątkiem są szybkie uszczelnienia motoryzacyjne Kemiskol T055).
- Jednoskładnikowe twarde - półsztywne - ogólne zastosowanie w budownictwie i przemyśle - często zastępuje się wersjami dwuskładnikowymi lub przechodzi się na kleje metakrylowe.
- Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe elastyczne - są w formie lejącej jako poliuretan w płynie do uszczelniania i zalewania powierzchni, ale także łączenia dwóch oddzielnych materiałów i są to wersje PU5 i PU9 - o innej elastyczności i czasie wiązania.
- Dwuskładnikowe twarde i twardo-elastyczne - głównie skupiamy się na tych drugich, ponieważ twardy jest stosowany rzadziej. Do wersji z dużą rozszerzalnością zaliczamy ATK PU16 i 021. Ten pierwszy jest to motoryzacyjny poliuretan o bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych i mocnym wiązaniu do podłoża. Wersja ATK PU 021 jest wersją na duże powierzchnie do stosowania przy klejeniu i zalewaniu.
- Pianki i kleje piankowe - są to produkty, które po wypuszczeniu z tuby puchną i zwiększają swoją objętość. W przypadku jednoskładnikowych produktów są to pianki izolacyjne np. do okien lub do klejenia materiałów stricte budowlanych jak styropian+beton/drewno itp. Do klejenia potrzebują dość grubych warstw, minimum kilka milimetrów (wyjątkiem jest Kemiskol T055 stosowany jako uszczelka w motoryzacji) . Są jednak pianki dwuskładnikowe do klejenia i doszczelniania, które mają zdecydowanie lepsze właściwości i służą np. jako wylewana uszczelka lub pianki puchnące nienasiąkliwe do wypełniania profili i wygłuszenia.
Do czego stosujemy klej poliuretanowy ?
Mnogość wersji pozwala na taki dobór, iż możemy kleić każdy materiał przychodzący do głowy, czyli metale, kamienie, ceramika, korek, kompozyty, szkło, powierzchnie malowane, drewno, cegła i plastiki (tutaj w zasadzie wyjątek jak w większości powierzchni, czyli bez POM, PTFE i PE) przy klejeniu PP używamy podkładu ATK 822.
Producent klejów poliuretanowych.
W serii ATK stosujemy wyłącznie sprawdzone wersje producenta włoskiego i niemieckiego ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu motoryzacyjnego (PU 16 i 021).
Czy klej i żywica to takie same produkty ?
Nie. Żywica zawsze jest rzadka i uwzględnia siły kohezyjne. Kleje muszą łączyć w sobie i adhezje i kohezje i często przez formę gęstą nie mogą być rozlane na powierzchnie, a klejenie następuje poprzez docisk dwóch materiałów.
Żywica do plastiku - co wybrać ?
Jeżeli chodzi o klejenie i zalewanie to najlepszym wyborem jest produkt na bazie poliuretanów. Ze względu na swoją elastyczność i możliwość pracy tak jak tworzywo. Najlepszym przykładem jest tutaj ATK PU16, którym wypełniamy tworzywa w elementach motoryzacyjnych. W przypadku chęci odlania kawałka tworzywa wybieramy żywicę płynną typu: ATK PU021 a jeżeli mamy tworzywa/ plastiki elastyczne jak guma wybierz wersję ATK PU9.
Plusy i minusy klei PU.
- Zwykle są to produkty o niskiej cenie
- Mimo iż wstępne wiązanie może być nawet w kilka minut - to jednak pełne przyjmuje się zawsze 24h.
- Często wymagany podkład-primer w zależności od materiału np. ATK 822 do tworzyw i metali, P200 do materiałów jak metale, chropowate i nasiąkliwe.
- Przy dużych pracach produkcyjnych pamiętać należy o odzieży roboczej i sprawnej wentylacji.
Jak długo schnie klej poliuretanowy ?
Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe schną od 15 minut do nawet 48 godzin, natomiast jednoskładniowy klej poliuretanowy minimum 24h (2 mm na dobę).
Czym zmyć klej poliuretanowy z rąk ?
W zależności od stosowanego poliuretanu wypróbuj takie środki chemiczne jak: aceton, odtłuszczacz cytrusowy lub preparat WD40.
Który poliuretan polecacie do klejenia drewna ?
Bardzo dobrym wyborem będzie PU 021 , szczególnie na dużych powierzchniach spasowanych. Wersją płynną możemy także wypełnić ubytki.
Maski ochronne do pracy znajdziesz TUTAJ