Zawory dozujące i zbiorniki
Głowica dwuskładnikowa precyzyjna OZ-600-2
Zawór zaciskowy dozujacy J-90
Zawór dozujący uszczelniacze OZ-320
Głowica do kartuszy dwuskładnikowych 50ml
Zbiornik ciśnieniowy 3L
Zbiornik z stali nierdzewnej / ocynku 10L
Zbiornik ciśnieniowy 20L
Głowica do smaru i oleju W5
Zbiornik do natrysku kleju
Jaki zestaw do podawania kleju ze zbiornika ciśnieniowego ?
Aby rozpocząć dozowanie kleju przy użyciu zbiorników ciśnieniowych, potrzebujemy także odpowiedni sterownik (dyspenser), wężyki, oraz akcesoria do dozowania. Często nie jest to łatwe zadanie, dlatego skontaktuj się z naszym specjalistą.
Zawory dozujace - do czego stosujemy ?
Głowice ciśnieniowe (bo to ich druga nazwa) są używane do podawania klejów, lakierów, farb i innych płynów na powierzchnię w odmierzonej wcześniej porcji. Stosowanie takiego rozwiązania pozwala na zmniejszenie kosztów w porównaniu do małych opakowań 50 czy 400 ml. kartuszy oraz większą powtarzalność, ponieważ nie ma bezwładności całego materiału w opakowaniu przejściowym.
Jakie są rodzaje głowic klejących ?
Mamy 3 podstawowe rodzaje.
- Zawory iglicowe - najcześciej stosowane, ponieważ charakteryzują się prostą budową np. ręczny zawór do nakładania kleju R-170 lub automatyczny J-120.
- Zawory baryłkowe - głowice te stosowane przy materiałach dość płynnych do ok. 10 tys. Cps, ponieważ przy zamknięciu "baryłka" jest podnoszona do góry co wytwarza minimalne podciśnienie i powoduje lekki "podsys" i produkt nie kapie.
- Głowice natryskowe - mają za zadanie płynny produkt rozpylić na powierzchni tak, aby uzyskać cienką jednolitą warstwę i najlepszym przykładem jest OZ-220 stosowana najczęściej do lakierów i żywic zabezpieczających przed wilgocią układy scalone - całe płytki pcb.
Mniej stosowane i popularnej budowy to takie, które nakładają produkt bez kontaktu z powierzchnią tzw. jet jiq, które małymi porcjami natryskują mikro kropki. Na podobnej zasadzie działa głowica wysokociśnieniowa do natrysku kleju, smarów i olejów W5 która, mimo iż jest pneumatyczna, to podawany produkt (nawet do 150 bar) jest wyrzucana porcja na element bezkontaktowo.
Wszystkie powyższe produkyt są u nas zasilane wyłącznie przez powietrze, nie ma żadnych elementów elektrycznych i elektronicznych, dlatego mogą pracować w strefach wybuchu i z produktami wrażliwymi lub agresywnymi.
Do czego używamy zbiorników ciśnieniowych ?
Używane są do podawania klei, lakierów, farb i rozpuszczalników do ok. 10 000 CPs, ponieważ powyżej tej wartości płyn jest już za gesty i podczas wypychania tworzy lej zaciągając powietrze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika ?
Pierwszą najważniejszą rzeczą jest pojemność. Dla małych aplikacji wystarczającym zbiornikiem jest objętość 2-3l, jednak jeżeli na danym stanowisku zużywamy dziennie kilka litów, to warto rozważyć od razu 10 lub 20l tak, aby co chwilę nie napełniać całości.
Drugą najważniejszą rzeczą do rodzaj materiału - (to omawiamy poniżej) jednak jeszcze jeden element jest ważny i jest to: maksymalne ciśnienie pracy. Do płynów rzadkich jak rozpuszczalniki czy farby wystarczającym ciśnieniem jest 2-4 bary i które są w najtańszych zbiornikach jednak przy gęstszych klejach potrzebne jest większe ciśnienie, dlatego nasze zbiorniki mają możliwość pracy aż z 8 bar a testowane są na 16 !
Jaki materiał na zbiornik wybrać ?
Są różne materiały w zależności od zastosowania a w zasadzie agresywności danego medium, które będziemy podawać.
Najlepszym materiałem jest oczywiście stal nierdzewna w naszym wykonaniu to 304 lub pod zamówienie z kwasówki 316. Jeżeli produkty nie potrzebują szczególnego materiału, mogą to być tańsze zbiorniki ocynkowane wtedy zalecane jest włożenie pojemnika przejściowego. Przy farbach i lakierach wystarczy w zupełności malowany proszkowo z wiadrem lub mały 2l wykonany z aluminium.
To jaki zestaw wybrać ?
Jeżeli szukamy nakładarki do kleju poliuretanowego jednoskładnikowego najczęściej stolarskiego, wtedy dobieramy zbiornik ciśnieniowy 10l. ocynkowany z głowicą j-120 lub ręczną R-170. W przypadku kleju epoksydowego są to produkty dwuskładnikowe dlatego tutaj będą potrzebne dwa pojemniki od 3 do 20l ale najlepiej wysokociśnieniowe do 8bar i głowica OZ-600-2
Czym sterujemy głowice ?
Do otwarcia zamknięcia głowic poza wyjątkiem ręcznej, potrzebujemy sterownik typu 4K lub 4KE dla jednoskładnikowych a dla dwuskładnikowych 4KJ.
Co to są zawory do kleju ?
Zawory do kleju to głowice, które umożliwiają wypuszczenie danej porcji produktu na powierzchnię także z wcześniejszym wymieszanym przy pomocy mieszadła statycznego lub dynamicznego.
Jakie mamy zawory dozujące silikony ?
Ze względu na swoją gęstość zawory dozujące silikonów jest tylko kilka. Przy nakładaniu nieprzemysłowym wystarczy zwężka na kartusz jeżeli dozowanie ma być dokładniejsze, wtedy zakładamy na końcu zawór j-90. W przypadku dozowania z beczek 20l. zawór wysokociśnieniowy 0Z-320 lub do najgęstszych wersjach głowica W5.