Filtruj według
Kleje epoksydowe
Klej do miedzi, mosiądzu i brązu - kolor miedziany MED21
Płynny metal wysokotemperaturowy stal FE21
Plastelina epoksydowa ATK METALFIX
Klej żywiczny ATK EP 351
Klej epoksydowy do metalu EP61
Klej do okładzin hamulcowych ATK EP77-W
Elastyczny klej epoksydowy przezroczysty N11
Klej epoksydowy dwuskładnikowy Kemispox N
Żywica do zalewania elektroniki KEMISPOX Z
Kleje epoksydowe właściwości, wady i zalety.
Plusy to często niskie koszty kleju, łatwość w stosowaniu i bardzo szerokie zastosowanie w zależności od wersji
Minusy to niestety sztywne połączenie i dodatkowe przygotowanie powierzchni - głównie fizyczne zszorstkowanie materiału.
Do czego służy klej epoksydowy ?
Mają szerokie zastosowanie w klejeniach metali, drewna, ceramik, szkła, a nawet betonu i kompozytów. Nie stosujemy do powierzchni elastycznych jak guma (wyłącznie specjalna wersja przeznaczona do tego) oraz z czego większość nie zdaje sobie sprawy - do tworzywa. Wiele z nich nie jest przystosowana do klejenia plastiku, który będzie "pracował" - po sklejeniu produkt się "odparzy".
Wersje klejów epoksydowych i ich przeznaczenie ?
- Płynne metale wysokotemperaturowe - czyli Kemiskit fe21/al21/med21 - głównie do napraw pęknięć w metalach, odtwarzania i "nadlewania" elementów metalowych i wyrównywania - pozycjonowania.
- Kleje epoksydowe dwuskładnikowe uniwersalne - KEMISPOX N i N11 - bazowe wersje do metali, plastiku, szkła, kamienia i ceramiki.
- Kleje epoksydowe z przeznaczeniem do metali - ATK EP 61
- Kleje epoksydowe do plastiku - ATK EP 351
Jakie są rodzaje klejów epoksydowych ?
Ogólny podział to kleje epoksydowe jednoskładnikowe oraz epoksydowy klej dwuskładnikowy. Na rynku tych drugich jest zdecydowana większość, ponieważ przy jednoskładnikowych potrzebne są dodatkowe zabiegi, aby utwardzić taki klej - albo poprzez podgrzanie lub zastosowanie światła UV co jest stosunkowo od kilku lat na rynku. Dodatkowym podziałem jest baza utwardzaczy np. aminowe, amidowe i poliamidowe.
Kleje epoksydowe przeźroczyste a czarne - jaka różnica ?
W praktycznie wszystkich klejach wersje idealnie przeźroczyste bez np. żółtego odcienia są zawsze słabsze od wersji, które mają naturalną barwę lub czarną. Jest to podyktowane tym, iż część składników nie może zostać zastąpiona bezbarwnymi odpowiednikami - stąd należy mieć to na uwadze.
Czy żywica epoksydowa jest tym samym co klej ?
Nie jest. Klej ma za zadanie jak najlepiej trzymać się powierzchni klejonej, często z wypełniaczami, które mają zwiększać wytrzymałość przy grubszych szczelinach. Żywice stosujemy głównie do zalewania powierzchni. Mają być mocne kohezyjnie, czyli same w sobie a powierzchnia ma drugorzędne zadanie.
Czy epoksyd możne być elastyczny ?
Nie w taki sposób jak często nam się wydaje. Jeżeli chodzi nam o miękkość jak guma, to w zasadzie nie, poza drobnymi wyjątkami (klejach bazujących na żywicach epoksydowych z dodatkami elastomerów). Są oczywiście tzw. żywice elastyczne dochodzące do 30-40%, jednak mówimy tu o rozszerzalności i elastyczności na wygięcia. W łatwiejszy sposób opisując, nie jest to elastyczność, która pozwoli po sklejeniu wygiąć prosty element w kółko, ale pozwoli nie pęknąć klejowi, jeżeli wygnie się te kilka procent od płaszczyzny.
Klejenie plastiku klejem epoksydowym czy to dobry pomysł ?
W większości przypadków nie jest to dobry pomysł, ponieważ w miejscach, gdzie zostało użyte tworzywo element będzie "pracował" i sztywny klej może się odparzyć. Do takiego łączenia proponujemy produkty stworzone do klejenia plastiku, czyli kleje metakrylowe Acralocka. Jednak dobrym wyjątkiem jest połączenia np. poliamidów przy pomocy ATK EP 351.
Żywica epoksydowa do plastiku czy to dobry pomysł ?
Żywice epoksydowe do plastiku nie nadają się to zalewania i łączenia ze względu na swoją sztywność. Wyjątkiem są specjalne epoksydy, którymi możemy kleić tworzywa sztywne np. poliamid (klej EP351 jako żywiczny produkt epoksydowy lub tworzywa poliestrowe kleimy klejem EP61. Jeżeli szukasz żywicy do zalewania i wypełniania wybierz kleje poliuretanowe - zwłaszcza kleje pu16 lub 021 w wersji płynnej.
Ile schnie klej epoksydowy ?
Kleje epoksydowe to kleje długo schnące bez względu na to, czy mają krótki czy długi czas działania. Ich czas schnięcia zwykle to minimum 24h a nawet 72h.
Czy klej epoksydowy przewodzi prąd ?
Większość klejów na bazie epoksydu nie przewodzi prądu. Wyjątkami są kleje z opiłkami metalu, grafitu takie jak Kemiskit AL21/FE21.
Który klej epoksydowy jest mocny ?
Jeden z najmocniejszych klejów epoksydowych na rynku to klej ATK EP61 wykorzystywany do klejenia metali i kompozytów o sile ponad 300 kg/ cm2.
Maski ochronne do pracy znajdziesz TUTAJ