- Zestaw
Filtruj według
zgrzewarki do membran dachowych
- Zestaw
Zgrzewarka do membrany dachowej Bosite-D
- Zestaw
Zgrzewarka do papy zamiast palnika BOSITE-BX
Uszczelniacz do folii PE i paroizolacji HYLKOL
Bosite-D
Nagrzewnica ręczna Bosite BX
- Zestaw
Klej-masa dekarska do uszczelniania ATK 812
Zgrzewarka do membrany PVC BOSITE D+
Automat do folii dachowej Bosite 7001
Bosite-DL
Jak działa zgrzewarka ?
Jest to urządzenie, które podgrzewa powietrze do temperatur powyżej 400 stopni i nadtapia folie, przez co później można docisnąć i połączyć oba materiały. Siła docisku i temperatura zależna jest od rodzaju materiału oraz warunków, w jakich pracujemy. Należy uwzględnić szybkość zgrzewu osoby pracującej.
W jakiej temperaturze zgrzewać membranę dachową pcv ?
Zgrzewanie membran dachowych zaczynamy od temperatury 400°C w przypadku urządzeń ręcznych a automacie 600 °C przy 2,5m na minutę.
Jaką wybrać zgrzewarkę ?
Wybór nie jest skomplikowany. Jeżeli chcesz zgrzać jakiś mały kawałek, rozdarcie czy pękniecie możesz użyć model AT-4500, jednak do poważnych prac będzie to za słaby sprzęt, wtedy stosuj BOSITE-D lub BOSITE D+. To ręczne urządzenia, którymi zrobisz wszelkie obróbki na dachu jak wywinięcia wokół murków ogniowych, daszków, wykuszy, świetlików i przewodów klimatyzacji. Oczywiście przy dużych pracach, gdzie będziesz kładł od początku folię dachową obowiązkowym sprzętem jest automat typu BOSITE ROOF lub BOSITE 7001 do największych zadań.
Jak się zgrzewa membrany dachowej ?
W przypadku zgrzewarek ręcznych wkładasz dyszę płaską między powierzchniami i dociskasz wałkiem silikonowym lub teflonowym uzyskując zgrzew 4-5 cm.; przy większej maszynie jest to jeszcze prostsze bo w zasadzie sprowadza się do wsunięcia dyszy i kontroli czy prosto wykonuje zgrzew.
Przygotowanie dachu - podłoża i membrany do zgrzewania.
Dach powinien posiadać równe podłoże, czyli albo betonowe, albo z izolacją wełnianą lub styropianową, które często robią od razu za spad. Przy eps lub xps między membraną wkładasz flizelinę, czyli matę z włókna szklanego zabezpieczającą przed temperaturą przy zgrzewaniu i umożliwiającą późniejsze drobne ruchy nawierzchni. Na kilka godzin a najlepiej na 24h przed zgrzewaniem rozwiń membranę w celu rozprostowania dopiero teraz możesz zakołkować nigdy wcześniej, bo dojdzie do rozszerzenia się materiału i nie uzyskasz równej powierzchni. Zakładkę wykonujesz na 10-12 cm jednak sam zgrzew na 4 cm jeżeli jest to automat 4-5 cm jeżeli wykonujesz to ręczną. Wszelkie obróbki to niestety najdłuższy proces, ponieważ wszystko wykonujesz sam bez ingerencji automatu.
Jakie są rodzaje folii izolacyjnych i kilka producentów ?
Folie izolacyjne na dachy dzielimy na dwa rodzaje obecnie w Polsce najczęściej stosowane to membrany PVC produkcji np. Protan lub Bauder oraz nowa generacja dostępna już w Polsce (Alphadam) a stosowana od 10 lat w Niemczech. Jest to modyfikowany EPDM czyli TPO lub FPO mające o wiele dłuższa żywotność; jeszcze lżejsza i przez większą elastyczność wytrzymalsza i co najważniejsze łatwiejsza do układania i zgrzewania. Na rynku są także membrany w płynie akrylowe i na innych bazach. Niestety, ale jest to technologia, w której jest bardzo duża ilość błędów przy kładzeniu i woda po prostu stoi na powierzchni.
Jaka taśma do membrany dachowej ?
Do klejenia membran dachowych używamy dwa produkty albo taśmę HYLKOL o szerokości 40 mm do podklejania oraz łączenia z innymi materiałami, szczególnie do mocowania z attykami, murkami oraz przy spływach do rynien i odwodnień. Drugim produktem jest klej, który łączy z siłą zgrzewu - polecany do uszczelnień kominków, wywietrzników, świetlików itd. Warto jeszcze wspomnieć o kleju kontaktowym U850, którym wstępnie łączymy membranę do powierzchni tak, aby łatwiej było ją zamocować i nawet przy wierze tego nie utrudniała.
Czym przymocować membranę na dachu ?
Membranę zawsze mocujemy kołkami pod zgrzewem. Zalecane jest po całości mocowanie do podłoża klejami kontaktowymi, tyczy się to także murków, attyk itd. które wykonujemy ATK U850 lub ATK 812
Czy membrana dachowa powinna być klejona ?
Membrany dachowe z EPDM zawsze kleimy, jednak z pvc, tpo, fpo i modyfikowanych epdm-ów zgrzewamy; chyba ze mowa o naprawach wtedy jeszcze możemy kleić ATK 812.