Filtruj według
Kleje na gorąco (termotopliwe)
Klej termotopliwy ATK 115
Klej na gorąco mocny ATK 115
Zmywacz do kleju na gorąco PDR
Klej PDR do wyciągania wgnieceń ATK 150/160
Klej florystyczny ATK 107
Czarny klej na gorąco ATK 160
Pistolet z klejem na gorąco - zestaw
Jakie inne nazwy posiadają kleje termotopliwe ?
- Kleje topliwe
- Kleje na ciepło
- kleje na gorąco
- kleje na gorący pistolet
- Hot-Melt
Każda z tych nazw jest w zasadzie poprawna i powszechnie używana. Ostatnia jest oznaczeniem bardziej specjalistycznym, ponieważ są kleje na ciepło czy gorąco, które nie są klejami hotmelt - mają inną bazę. Czyli hotmelt=termotopliwy-na ciepło, ale nie koniecznie na odwrót. Powyższe wersje klejów na sztyft 12 mm są do profesjonalnego zastosowania o stabilnych właściwościach wraz z dostawą. Nie stosujemy dodatkowych wypełniaczy, dlatego są to najmocniejsze wersje ze swojej kategorii. Jeżeli interesują Cię tanie wkłady np. tylko do klejenia kartonu, to zapraszamy do kontaktu w celu dobrania odpowiedniego.
Czym wyciskamy kleje na gorąco ?
Do wyciskania mamy powszechnie stosowane pistolety do kleju na gorąco. W celu doboru i różnic zapraszamy do strony z wyciskaczami.
Wkłady do kleju na gorąco - rodzaje, wymiary i różnice.
Standardowe i najpowszechniejsze w użyciu są wkłady do pistoletu 11-12 mm średnicy w formie pałeczek o długości 30 cm; pasujące do najpopularniejszych pistoletów na ciepło. Drugim wymiarem jest 7 mm, są to małe wkłady nie dłuższe niż 10-15 cm (wyjątkiem ATK 107 o długości 30 cm) używane głównie w zastosowaniach hobby, czyli najmniejszych i najtańszych wyciskaczy gdzie nie ma znaczenia wydajność a cena. W przemyśle i zastosowaniach ciągłych spotykane są także 15 mm do większych aplikacji tam, gdzie wydajność ma znaczenie oraz w formie granulatu lub kostek wrzucanych do komory topniczej. Zaletą takiego sposobu użytkowania jest jednorazowy zasyp aż pół kilogramem kleju co starcza do 10-15 minut ciągłej pracy jeżeli mamy wydajność pistoletu na 2-3kg/h. Należy pamiętać o tym, że wkłady kleju w zależności od rodzaju mają różną temperaturę topnienia i należy ją dostosować do danego zastosowania.
Jakie właściwości ma klej na gorąco ?
- Zapewniają szybkie łączenie, w szczególności materiałów na które "zadziała" temperatura kleju.
- Różnorodność klejonych powierzchni od tektury po beton.
- Wytrzymałość tych klei to rzecz względna, ponieważ cześć materiałów i tak nie jest tak mocna, jak pianka lub karton, ale jeżeli chcielibyśmy kleić metal z metalem, to te siły są dość niskiej wytrzymałości. Trzeba brać pod uwagę, że najmocniejszym klejem w naszej ofercie jest ATK 113 (pod zamówienie specjalna wersja mocniejsza o 20%)
- Pamiętać należy, że nie są odporne na wodę, oleje smary itp. chemię.
Jakie zastosowanie ma klej na gorąco ?
- W internecie można znaleźć wiele stron opisujących, co możemy wykonywać. Przytoczymy tylko ogólne materiały.
- Najlepszym i najmocniejszą wersją jest ATK 113 i tę wersję zawsze polecamy, zwłaszcza jeżeli ktoś już stosuje tego typu kleje lub zaczyna stosować lub obecnie używane są zbyt słabe. Klei pełen przekrój materiałów, od słabych jak karton, pianka po plastiki, metale i materiały budowlane.
- Klej do wyciągania wgnieceń PDR - ATK 115 - szczególna wersja do tego typu zastosowań.
- Klejenie kartonów, opakowań, pudeł itp. - wykorzystujemy ATK 107 a czas wiązania regulujemy temperaturą na wyciskaczu.
- Wykonywanie ozdób - rynek florystyczny - dzięki szybkiemu łączeniu można kleić takie materiały jak: papier, kawałki drewna małe kawałki tworzyw i szkiełek ozdobnych - tutaj klej przeznaczony głównie do zastosowań hobbystycznych na małe wyciskacze o średnicy 7 mm jednak i tak proponujemy skorzystać z mocniejszej wersji ATK 113.
Jak usunąć klej termotopliwy ?
Istnieje wiele metod usuwania kleju termotopliwego. Najlepszą jest zastosowanie specjalistycznego debondera do kleju na gorąco, który działa w kilka sekund. Znacznie gorszą metodą jest usuwanie, pryskając alkoholem lub acetonem. Oczywiście, jeżeli nie zniszczy to powierzchni. Trzecim sposobem jest ponowne podgrzanie powierzchni opalarką do upłynnienia produktu i wtedy usuniecie albo mechaniczne, albo dociśniecie materiału, który wchłonie w siebie. Tutaj także trzeba operować ostrożnie z temperaturą przy materiałach wrażliwych. Można także po prostu mechaniczne usunąć klej, a potem szlifować.
Czy klej na gorąco jest mocny ?
Mamy różne rodzaje klejów na gorąco. Najmocniejszą wersją kleju na rynku jest ATK 113. Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż to nadal nie są kleje utwardzane na zimno.
Ile nagrzewa się klej na gorąco ?
Jest to zależne głównie od rodzaju naszego pistoletu do kleju na gorąco. Droższe modele nagrzewają klej nawet w 3 minuty.
Czy kleje na gorąco są szkodliwe ?
Dla osoby stosującej kleje termotopliwe nie ma żadnego ryzyka zagrożenia życia czy zdrowia, ponieważ kleje nie wydzielają niebezpiecznych oparów. Należy pamiętaj jedynie o stosowaniu rękawiczek ochronnych gdyż istnieje ryzyko poparzenia skóry przez nagrzany klej lub dyszę pistoletu.
Jak szybko zastyga gorący klej ?
Całkowity czas zaschnięcia i zastygnięcia zależy od grubości (warstwy) nakładanego kleju oraz od materiału, na który nakładamy klej. Przyjmuje się, że proces ten nie powinien być dłuższy niż 2-3 minuty.
W jakiej temperaturze topi się klej?
Optymalna temperatura pracy dla wszystkich klejów na gorąco to około 150-200 °C
Czego nie można kleić klejem na gorąco?
Klej ten nie nadaje się do klejenia styropianów i styroduru.
Czym zastąpić klej na gorąco ?
Jeśli chcesz skleić element z większą siłą lub nie jesteś przekonany czy klej topliwy poradzi sobie z Twoimi elementami — najpewniej zastosuj klej dwuskładnikowy z naszej oferty.
Jaka jest wytrzymałość kleju na gorąco ?
Są to kleje dość słabe ok. 1-2 Mpa/cm2 jednak w wielu wypadkach jest to siła wystarczająca do zapewnienia końcowej wytrzymałości. Najmocniejszym klejem jest ATK 150, jednak jeżeli potrzebujemy elastyczności lepiej wybrać ATK 115.