Filtruj według
Kleje do blach
- Zestaw
Klej do metalu elastyczny ATK 812
- Zestaw
Klej do metali ocynkowanych Acralock SA 1-15
Podkład do metalu ATK 823
Cyna na zimno ATK EP60
- Zestaw
Klej do spawania na zimno EP61
Klejenie blachy to dość szerokie zagadnienie ze względu na rodzaje różnych połączeń, które występują przy tych materiałach, jednak poniżej w krótki sposób wytłumaczyliśmy, gdzie i jaki klej stosujemy. W wielu przypadkach możemy wybrać klejenie zamiast spawania blachy.
- Łączenie blachy na małych, średnich i dużych powierzchniach ze sobą i innymi materiałami to wybór w zasadzie między klejem ATK 812 - elastyczną spoiną nakładaną liniowo a ATK PU 021 nakładaną po całości, przez co możemy wypoziomować od razu, gdy jest to potrzebne. W ten sposób możemy łączyć stalowe, aluminiowe i malowane podłoże nawet do: betonu, styropianu, drewna, muru czy płyty GK !. Pamiętaj tylko o zagruntowaniu powierzchni chłonnych np. podkładem P200 lub innym.
- Szczególnym przypadkiem jest połączenie ze wspornikami, kątownikami stalowymi i blachy aluminiowej lub rzadziej płyt kompozytowych typu dibond. W takich sytuacjach mówimy już o wiązaniu strukturalnym i wykorzystujemy GB 10-10 lub SA 10-15.
- Blacha ocynkowa to drugi ciekawy przypadek, ponieważ o ile klei jest dużo na rynku, niestety większość się do tego nie nadaje, ponieważ z czasem po roku lub dwóch złącze uległo rozpadowi po utlenieniu się pierwszych warstw. Nasze produkty są odpowiedzią na tego typu problemy klientów. Najmocniejszym klejem do tego jest Acralock SA 1-15. Zalecane jest oprócz odtłuszczenia przetarcie w miejscu nakładania delikatnie papierem ściernym 200-300 lub włókniną i przetarcie wytrawiaczem AP-1. Tak wykonane złącze przechodzi test kata-plazmatyczny symulujący aż 10 lat warunków atmosferycznych bez spadku siły !!! (chyba że 5% uznamy za dużo - bo przy innych produktach, które stosujesz spadek już po 2-3 latach to od 20 do 40% - tak to realnie wygląda)
- Klejenie blachy i betonu - na takie połączenie zastosuj klej ATK 812 lub 021 a na beton niezbędny będzie podkład p200.
Czy po sklejeniu element mogę malować proszkowo ?
Tak, o ile użyjesz Acralock SA 1-15 a podłoże umyjesz AP-1. Jest to obecnie jeden z nielicznych klei dla klientów, którzy porównywali go z innymi, także mającymi wytrzymać temperaturę np. pieca.
Czy blacha aluminiowa, stalowa, nierdzewna, ocynkowana lub malowana to takie same elementy ?
Nie, z kilku powodów. Najmniejszy problem jest ze stalową, później w zwykłych klejach już jest coraz gorzej. Aluminiową lub stalową nierdzewną (chromonikiel) (tzw. wysoki połysk) "wykłada" się praktycznie każdy produkt lub w najlepszym przypadku bez 1 albo dwóch primerów się nie obędzie. Malowana najczęściej proszkowo - także tutaj o mocnym połączeniu można zapomnieć, gdyż obecne proszki to farba na bazach modyfikowanych polietylenów i zdarza się, że kleje po prostu spływają. Jeżeli w Waszej firmie kleicie takie blachy - znany jest Państwu ten problem doskonale. Skontaktuj się z nami, a wykonamy testy porównawcze i zobaczysz, na jak mocne połączenie możesz liczyć.
Jaki klej do blachy samochodowej?
Także nie ma problemu do tych łącz np. błotnika, czy panelu dachowego została przeznaczona wersja ATK EP61 o długim czasie na nałożenie oraz możliwością spawania.
Czym przykleić styropian do blachy ?
W tego typu połączeniach najczęściej stosujemy ATK 021 i kleimy po całości. W szczególnych przypadkach stosowany jest klej 812 jednak bardziej do elementów montażowych wewnątrz i na zewnątrz pamiętając, że kleimy tylko liniowo.
Klejenie blachy zamiast spawania - czy to możliwe ?
Tak, to możliwe już od dawna. Taka technologia ma dużo zalet ze względu na zdecydowanie mniejszą pracochłonność, co w końcowym efekcie daje szybsze i tańsze łączenie elementu. Oczywiście musi zostać spełnionych kilka warunków jak np. powierzchnia klejenia większa niż przy spawaniu, jednak na etapie projektu można to w łatwy sposób dostosować. Kleje zaliczane zamiast spawania są nazywane strukturalnymi lub konstrukcyjnymi dlatego, że potrafią przenosić duże obciążenia po 20-30 MPa/cm2.