Nowoczesne Techniki Łaczenia Materiałów - Sklep Ataszek.pl
Kleje uszczelniające i zalewowe
Powłoka ochronna odporna na kwasy Kemispox KO
Uszczelniacz do folii PE i paroizolacji HYLKOL
Uszczelka w płynie T055
- Zestaw
Klej do uszczelniania rur miedzianych MED21 + METALFIX
Płynny poliuretan ATK PU9
Klej poliuretanowy uszczelniający ATK PU5
Uszczelniacz polimerowy ATK 812 SL
Klej elastyczny ATK 812 biały
Klej do napraw i uszczelniania rur KEMISKIT FE21
Żywica poliuretanowa transparentna ATK PU42
- Zestaw
Klej do napraw sit i taśm filtracyjnych ATK PU9
Kleje uszczelniające i zalewowe możemy podzielić na 3-4 kategorie najczęściej stosowanych przypadków. Poniżej podajemy jak w łatwy sposób dobrać odpowiednie produkty do uszczelnień różnych powierzchni.
1. Zalewy do elektroniki zapobiegające przedostawaniu się wilgoci, wody i innych chemikaliów podnosząc normę IP. Podstawową wersją jest Kemispox Z w kolorze przezroczystym lub czarnym, jeżeli chcemy zabezpieczyć układy wizualnie. Jest to wersja na bazie żywicy epoksydowej do mieszania ręcznego lub przy użyciu dozownika, bardzo płynna - rozlewa się sama. Czasem jednak potrzebna warstwa musi być lekko elastyczna wtedy wybierz klej uszczelniacz poliuretanowy PU 5 lub PU9.
2. Doszczelnianie powierzchni betonowych - budowlanych - posadzki poziome w ciągach komunikacyjnych w firmach wewnątrz i na zewnątrz, doszczelniacze balkonów, attyk dachów miedzy płytkami a betonem, cegłą ścianą oraz dylatacje drogowe. Wykonujemy to płynnym uszczelniaczem polimerowym ATK 812 SL . Nie jest to poliuretan, dlatego może być stosowany w pomieszczeniach oraz co najważniejsze z upływem lat nie odparowuje rozpuszczalnik bo go po prostu nie ma. W przypadku pionowych i pochyłych a nawet sufitowych doszczelnień wybierz standardową wersje ATK 812. W przypadku powierzchni chłonnych stosuj grunt np. P200.
3. Uszczelnianie i klejenie paroizolacji z folii cienkich i grubych. Nawet 2 mm najczęściej wykonanych z PE - PEHD stosujemy produkt w postaci sznura elastycznego ciągle lepkiego HYLKOL. Co ważne, jest to modyfikowany produkt dlatego nie twardnieje z czasem nawet wystawiony na słońce i warunki atmosferyczne (tak jak inne podobne produkty, które po 1-2 latach odpadają). Wykorzystujemy go także do doszczelnień między paroizolacją a drewnem-krokwiami, płytami GK, betonem, cegłą i silką. Przy elementach luźnych pylących, pamiętaj tylko o zagruntowaniu powierzchni.
4. Elementy z plastiku, metalu, szkła i ceramiki doszczelniamy płynną uszczelką, która może być w przyszłości rozmontowywana - mówimy tu o wszystkich powierzchniach płaskich składanych ze sobą jak miski olejowe, doszczelnienia przemysłowe itp.
5. Uszczelnianie cieknących rur i zbiorników wykonasz zestawem Med21 jeżeli elementy są z miedzi, Fe21 do stali i Al21 do aluminium.
6. Uniwersalnym uszczelniaczem do różnych powierzchni od drewna nawet do plastiku PP jest ATK 812. Klej w gęstej formie, elastyczny jak guma. Odporny na wodę ale także benzynę, smary i oleje.
Jak sprawdzić czy produkt który kupiłem będzie odporny na chemię którą przewiduje ?
Wykonujesz próbny test na materiale, którego będziesz doszczelniał. Takich próbek tworzysz w ilości 3-5. Po pełnym utwardzeniu dwie próbki zostawiasz do porównań; 1-2 wrzucasz do płynu, na który ma być odporny i zostawiasz na 7-14 dni oraz 1-2 próbki zamrażasz jeżeli w takich warunkach ma także działać produkt na 7-14 dni. Po tym czasie porównujesz do próbek wyjściowych. Zwróć uwagę czy i jak spadła wytrzymałość. Jeżeli mieści się w granicach 10-20% to możesz stosować, jeżeli więcej znaczy, że albo produkt nie jest odpowiedni. Jeżeli stanie się miękki, często może odejść od powierzchni wtedy należy zastanowić się czy coś nie dzieje się z samym materiałem i może być konieczność zastosowania np. wytrawiacza lub podkładu.