Naprawa przyczepy kempingowej - klejenie i uszczelnianie

Kleje i masy uszczelniające do przyczep kempingowych - wstęp

Ze względu, iż na naszych drogach pojawia się coraz więcej pojazdów wypoczynkowych jak kampery, przyczepki kempingowe i inne podobne zabudowy  samochodów osobowych i dostawczych, jest także coraz więcej napraw i przeróbek oraz rzecz jasna samej produkcji. Poniżej opisaliśmy najczęściej pojawiające  problemy wraz z eksploatacją oraz oczywiście sprawdzone propozycje klejów do zabudowy takich samochodów (kempingi, kampery). Wskażemy jaki klej do naprawy przyczep kempingowych wybrać w odpowiedniej sytuacji.

Renowacja i naprawa zabudowy kampera

W tego typu przypadkach mamy najczęściej przyklejanie wsporników stalowych i aluminiowych jako części nośne. Nawet jako kratownica wklejamy wszystko na najmocniejszy klej Acralock SA 10-15 pamiętając o zostawieniu min. 0,5 mm kleju tak, aby całość mogła lekko pracować. Zwłaszcza przy łączeniu dwóch różnych materiałów, jak stal z aluminium. Wyjątek stanowi konstrukcja z belek drewnianych -  wtedy używamy ATK 812 lub PU 021 w formie gęstej.

Wygłuszenie i klejenie izolacji ścian kampera

Jeżeli wygłuszenie wykonujemy z  gumy twardej lub spienionej, (najczęściej EPDM) wtedy do klejenia np. do blachy stosujemy ATK 901. Do samych izolacji z wełny lub styropianu stosujemy produkt w zakażalności czy powierzchnia jest spasowana -  wtedy można użyć ATK U850,  ale zalecanym jest jednak wspomniany już ATK 812 nawet jeżeli styrodur jest obity/powleczony aluminium. Wtedy na wszystkie te panele izotermiczne nakładamy klej liniami co 5-8cm. 

klejenie-ścian-w-kamperze

Naprawa ściany przyczepy kempingowej z laminatu lub płyt pvc 

Przy mocowaniu ściany należy pamiętać, żeby nie używać sztywnego połączenia, ponieważ cała ściana będzie pracować i użycie takiego kleju spowoduje niezamierzone pękanie i rozwarstwianie się samej ściany lub np. drewna jeżeli do takiego wzmocnienia kleimy. Używamy tutaj ATK 812 pamiętając, by w przypadku drewna zastosować podkład do powierzchni chłonnych. Na koniec wszelkiego rodzaju połączenia płyt, podłogi itp. wykończenia ścian - wypełniany i fugujemy ATK 812 koloru białego. To samo dotyczy sytuacji, jeżeli całość ściany jest wykonana z panelu izotermicznego z podkładem aluminium.

Osadzanie szyb, okien i świetlików

Musimy tutaj pamiętać, aby przy takich połączeniach zachować szczególną dokładność, tak aby całość była szczelna. Szyby osadzamy na ATK 812 i są to połączenia szkło + blacha malowana lub szkło + kompozyt. Jednak w przypadku szyb z pleksi, czyli PMMA lub poliwęglanu na taką szybę nanieść primer ATK P200. Kleju nanosimy grubo, tak aby po dociśnięciu z wypływki uformować fugę i 100% doszczelnić całość.

Kilka cennych porad:

 • powierzchnie zawsze należy odtłuścić przed klejeniem np. ipa alkohol izopropylowy (nigdy nie używaj benzyn czy denaturatu – to nie są odtłuszczacze !)
 • w miarę możliwości schropowacenie/przeszlifowanie powierzchni daje jeszcze lepszy efekt
 • każdy klej ma czas wstępnego wiązania i należy w tym czasie tak zamocować klejone  elementy, aby się nie poruszyły
 • jeżeli używasz do mocowania wkrętów, czy nitów także używaj klej, aby powstające siły naprężenia zostały przeniesione przez klej

Klej do szyb i okien przyczepy kempingowej 

Szyby w kempingu najczęściej są wykonane z PMMA, czyli polimetakrylanu metylu (pleksi). Tutaj trzeba rozdzielić uszkodzenia typu pęknięcie i rozwarstwienie się całej szyby. Tę pierwszą naprawę wykonujemy na zasadzie wyfrezowania całego pęknięcia ze szczególnym uwzględnieniem nawiertu na końcu do ¾ ścianki, lub po całości -  jeżeli wykonujemy naprawę z dwóch stron. Żeby nasze pękniecie dalej nie „szło”  zalewamy to klejem Acralock CC 10-12 PHVCLR (gęsty) lub ATK UV 16 (w pozycjach poziomych można też użyć 10-12 PCLR (rzadki) lub ATK UV16). 

Przy kleju Acralock potrzebny jest wyciskacz, bo to klej dwuskładnikowy przy drugim lampa UV, choć w słoneczny dzień i dobry dostęp światła wystawienie na 1-2h - także załatwi sprawę. Zalecamy jednak stosowanie latarki uv do utwardzania takich klejów, ponieważ mamy pewność i szybkość utwardzania. Tego typu naprawy wykonujemy przy pęknięciu do 20-30 cm. Dłuższe powinno się wykonać albo z dwóch stron, albo poprzez przyklejenie wzmocnienia na te kleje, ze względu, iż sama szyba jest już tak osłabiona, iż samo zalanie może być niewystarczające.

W przypadku rozwarstwienia się szyby po obwodzie z pustką powietrzną po całości lub w jakimś kawałku, w tym wypadku zalecanym klejem jest Acralock SA 10-15 WHT lub BLK. Rzadziej stosujemy  CC 10-12 PHVCLR ze względu na większe ubytki, które powstaną po przeszlifowaniu takiej powierzchni.

Wskazówki:

 • Po frezowaniu pleksi zostanie biały nalot. Nie usuwaj go!  Wzmocnisz połączenie a klej typu CC i UV zrobi tę powierzchnię przeźroczystą.
 • W przypadku naprawy pionowej kleje nakładamy odcinkami 3-5cm i przyklejamy folię np. papierową lub przeźroczystą na taśmę tak, aby wyrównać całą powierzchnię a lekko gęste kleje nie spłynęły nadmiernie

Uszczelniacz do szyb, świetlików, wyłazów i drzwi w kamperze

Przechodzimy do najczęstszej  usterki w kempingach, czyli doszczelniania okien, świetlików, wyłazów, przepustów i innych otworów, które są w ścianach i dachach przyczep itd. Najczęściej stosowane środki do uszczelniania przyczep kempingowych do takich wklejeń i doszczelnień stosuje się silikony. Niestety nawet te „dobre” to naprawa na rok może dwa (nawet gdy naprawa jest prawidłowo wykonana) Dlaczego ? Z dwóch względów: tego typu produkty są słabe wytrzymałościowo i zapewniają standardowo 0,8 do 2 Mpa i przy jeździe odkształcają się nadmiernie, w wyniku czego powstają późniejsze przecieki.

Jeżeli chcesz zrobić to raz a dobrze, to tego typu prace wykonujemy klejem i jednocześnie masą uszczelniającą ATK 812 - idealny do przyczep kempingowych. Zastosuj, wcześniej szlifując powierzchnię, odtłuszczając i jeżeli jest powierzchnia malowana proszkowo lub z tworzywa PMMA lub PC nałóż obowiązkowo primer P200. W innym przypadku sam klej załatwia sprawę.  Odporność na bezpośrednie działanie słońca-czyli UV, wody i zmiany temperatur jest podstawą w tych klejach a w dodatku możemy uzyskać siły do 4 Mpa, czyli dwa razy więcej niż  produkty, które do tej pory stosowałeś.

Na co zwrócić uwagę:

 • przeszlifuj powierzchnię w miarę możliwości nawet papierem o gradacji 300-500 lub włókniną
 • pamiętaj o odtłuszczeniu !
 • taśmy uszczelniające do przyczep kempingowych spotykane na rynku średnio zdają egzamin.

świetliki-w-kamperach

Uszczelki do przyczep kempingowych - drzwi, okna, świetliki

Często, aby osadzić drzwi, wyłazy czy świetliki stosuje się także uszczelki gumowe mające dwie właściwości. Służą jako dodatkowe uszczelnienie oraz jako produkt maskujący mocowania i nie doskonałości laminatu. W takich przypadkach wklejenie nowej powinno odbywać się na zasadzie doszczelnienia właściwego elementu, tak jak opisaliśmy w punkcie  powyżej a później dopiero osadzenie uszczelki (ewentualnie przyklejenie jej jeżeli takie są zalecenia producenta).

Klejenie wykonujemy jeżeli są spasowane powierzchnie. Wykonujemy to szybkim klejem kontaktowym typu ATK FIX (z primerem do gum silikonowych jeżeli taka guma występuje) lub w przypadku jeżeli nie są spasowane albo element ma już swoje lata - całość wypełnij klejem ATK PU9 stosując podkład do gum ATK 10.

Naprawa i wymiana poszycia kampera z laminatu

I ostatnią naprawą  są wszelkiego naprawy poszyć kamperów, czyli ściany przyczepy kempingowej czy naprawy dachu kampera, które są najczęściej wykonane z laminatu z zewnątrz i z PS, PVC od wewnątrz. Naprawa takich uszkodzeń nie jest szczególnie trudna.  Jeżeli są to tylko pęknięcia z drobnym ubytkiem w miejscach nieprzenoszących siły, wtedy wystarczy całość nafrezować i wypełnić białym klejem Acralock 10-15 WHT.

W przypadku większych rys (po 20-30 cm i większe) zalecamy przyklejenie wzmocnienia np. z białej listwy pvc (do kupienia w markecie budowlanym szerokości 2-2,5 cm) i przyklejając na powyższy klej taką listwę możemy ją wkleić od zewnątrz lub od wewnątrz.  Jeżeli mamy dostęp lub na tyle możliwość odgięcia, żeby wpuścić pod spód listwę, taka naprawa powoduje, iż w tym miejscu element jest mocniejszy niż oryginalny.

W przypadku dużych ubytków -  wręcz dziur, stosujemy klej Acralock SA 1-15, lub 10-15 wklejając od spodu płytkę 2-3 cm większą nić średnica ubytku (może być wykonana z tworzywa pvc lub ps, laminatu, a nawet aluminium i wklejamy jako dwie oddzielne dla łatwiejszego manewrowania). Później całość wyrównujemy szpachlą żywiczną lub klejem typu ATK PU16, ATK PU 021. Na końcu całość szlifujemy, wyrównujemy i możemy pomalować.

naprawa-poszycia-kampera

Porady:

Często spotykaną naprawą jest użycie do przyklejenia i wypełnienie  żywicy z włóknem szklanym. O ile do wypełnienia będzie odpowiedni, o tyle do przyklejenia nie. Żywica tego typu do klejenia między powierzchniami średnio się nadaje, ze względu na sztywność i późniejszą możliwość pękania.

Wykładzina do przedsionka przyczepy kempingowej 

Jeżeli chcesz przykleić wykładzinę w przedsionku lub w całej przyczepie to zastosuj klej ATK PU021 niezależnie czy podkład masz drewniany laminowany, czy blachę.

wykładzina-do-przyczepy

Co z kabiną prysznicową i brodzikiem w kamperze ?

Tego typu naprawy jak np. pęknięty brodzik czy kabiny prysznicowe ze względu na cienką ściankę, należy wykonać wyłącznie klejem SA 10-15 WHT. W przypadku ścian i podstawy wykonanej z PS, PVC nie wystarczy wypełnić szczeliny. Należy wstawić drugi materiał w formie płytki czy listwy np. PVC lub aluminiowej. Możemy podłożyć w dwóch kawałkach jeżeli nie mamy dojścia z drugiej strony, wcześniej nakładając klej dookoła. Już po godzinie całość wypełniamy na równo (wyżej wymienionym klejem).

Drugiem materiałem stosowanym w kempingach jest laminat, czyli kompozyt wzmacniany włóknem szklanym z żywicą np. poliestrową lub epoksydową. Tutaj ze względu na większą wytrzymałość i sztywność można zdecydować się na samo wypełnienie pęknięcia, jednak w przypadku ubytków stosujemy się do instrukcji jak wyżej. Pamiętaj o przeszlifowaniu i odtłuszczeniu powierzchni. W przypadku laminatu szlifuj papierem ściernym 150-200 tak, aby nie uszkodzić wzmocnienia siatki włókna szklanego.

Jeszcze jedną tego typu naprawą jest montaż brodzika czyli wklejanie całej powierzchni brodzika do drewna lub styropianu oraz ścian. Tego typu prace zawsze wykonujemy klejem ATK 812 nakładając liniowo. Ten klej także użyjemy do połączeń między ścianą a podstawą jako fugę. Klej zapewni kilkukrotnie mocniejsze wiązanie niż marketowy silikon sanitarny. Elastyczność kleju powoduje, że całość konstrukcji będzie odporna na wszelkie drgania i inne ruchy podczas jazdy.

Rada na koniec! 

Jeżeli stosujesz wszelkiego rodzaju uszczelniacze silikonowe, zmień je na kleje nowszej generacji ATK 812. Będziesz miał szczelne i zdecydowanie mocniejsze połączenie (nawet jeżeli jest to tylko doszczelnienie i osadzenie umywalki do kampera)

Wszelkiego rodzaju laminaty delikatnie szlifujemy, tak aby nie naruszyć struktury wzmocnienia z włókna szklanego, ponieważ wtedy całość zostanie bardzo mocno osłabiona.

Interesujesz się klejami do przyczep kempingowych ? - nie znalazłeś rozwiązania swojego problemu ?

Skontaktuj się z naszym technikiem - znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Powiązane produkty

 • Zestaw

Elastyczny klej do gumy ATK PU9

Klej elastyczny do klejenia gumy z gumą i gumy z metalami Doskonały zwłaszcza na nierównych powierzchniach Po związaniu jest miękki jak materiał. Po wylaniu samo poziomuje się. Wydłużenie 90% Odporny na wodę, wilgoć, benzynę, oleje, aceton, ksylen Opakowania: 50ml i 400ml
>
157,93 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz

Klej do plexi UV rzadki ATK UV16

Klej do pleksi utwardzany światłem UV Kolor: Idealnie przezroczysty Szybkie utwardzanie Typ: rzadki Zastępuję szkodliwe kleje rozpuszczalnikowe. Do klejenia między powierzchniami i wpuszczenia już złożonych elementów Stosujemy do plastików przeźroczystych jak:  PMMA, PC,...
>
104,55 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz
 • Zestaw

Klej do szyb kempingowych Acralock CC 10-12

Gęsty klej do naprawy i klejenia szyb w przyczepach kempingowych. Gwarancja dobrej regeneracji okien. Odporny na światło UV, sole, zasady Stosowany przez warsztaty motoryzacyjne Czas otwarcia: 2 minuty Nie zawiera styrenów i izocyjanianów.
>
174,09 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz
 • Zestaw

Klej montażowy jednoskładnikowy ATK 812

Najmocniejszy klej montażowy polimerowy na rynku aż do 40kg/cm2 Uniwersalne zastosowanie - klei i doszczelnia Jednoskładnikowy Można malować Można kleić pionowo - gęsty Kolor: biały
>
65,35 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz
 • Zestaw

Klej montażowy szybki ATK PU16

Szybkowiążący montażowy klej poliuretanowy uniwersalny do ogólnego zastosowania. Klejenie: kamienia, drewna, metalu, ceramiki i tworzywa sztuczne Kolor: czarny Do małych i średnich pęknięć Odporny na wilgoć, wodę, oleje, ksylen czy benzynę Opakowanie: 50 ml
>
133,00 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz

Primer do gum ATK 10

Specjalistyczny primer do gum przed klejeniem i malowaniem zwiększający przyczepność na powierzchniach NBR, SBR, EPDM, CR, BR,NR, PUR, PVC, neopren w klejach i farbach epoksydowychm uretanowych, poliuretanowych, polimerowych.
>
13,00 zł
remove_red_eye info
There are not enough products in stock
Zobacz

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz