Montaż oraz klejenie odbojnic przemysłowych i nie tylko

Zanim skupimy się na samym procesie montażu odbojnic, zwanych też odbojami lub odbojnikami sprawdźmy,  jakie zastosowanie pełnią w życiu codziennym.

Co to są odbojnice i po co je montujemy ?

Odbojnice pełnią 2 główne funkcje:

  • Ochronną - w przypadku narożników, ścian lub poręczy zabezpieczenie przed uderzeniami, a także zabrudzeniami.
  • Dekoracyjną - jeśli zależy nam na estetycznym wykończeniu wnętrz lub zabudowy. Doskonale sprawdzają się jako elementy maskujące powstałe już uszkodzenia.

Stosujemy je głównie w miejscach użytku publicznego jak szkoły, szpitale, oraz przemysłowe jak hale produkcyjne czy magazyny.

odbojnice-ścienne-dekoracyjne

Przykład odbojnic ściennych - dekoracyjnych.

Klejenie i montaż odbojnic

W zasadzie stosujemy tutaj 3 metody łączenia.

Taśmy samoprzylepne.

Najlepiej stosować tutaj najmocniejsze taśmy akrylowe dwustronne lub cienkie błony klejowe zamiast zwykłych taśm dwustronnych, które po czasie same odpadają. Należy też pamiętać, iż w przypadku nierównych ścian taśma nie zniweluje nam tego i efekt z estetyki będzie odwrotny niż zamierzony. Niektóre odbojnice na rynku posiadają już wbudowane taśmy klejące.

odbojnice-samoprzylepne

Odbojnica elastyczna z taśmą samoprzylepną to szybki montaż.


Przykręcenie bezpośrednio do dedykowanych prowadnic.

Jest to najczęściej wybierany montaż zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń np. odbojnikach załadunkowych czy dokach. Do montażu potrzebujemy śruby (nie zawsze dołączone do odbojnic).

gumowy-odbojnik-rampowy

Klasyczny gumowy odbojnik mocowany na śruby.



Klejenie odbojów

Przyklejenie takich odbojników jako samonośny element lub dodatkowe wzmocnienie do już zastosowanych wkrętów. Dlaczego?  Omawiamy to poniżej.

Przyklejenie elementu zapewnia estetykę połączenia, możliwość zniwelowania nierówności i „zgubienia” ich na warstwie kleju (np. ATK 812) oraz o wiele większą siłę niż taśma dorównująca przykręcaniu z jednoczesnym szybszym montażem. Dodatkowo, dobry klej do odbojników powinien być odporny na warunki atmosferyczne, wilgoć itp.

Z czego najczęściej wykonane są osłony i odbojniki ?

  • okładziny z tworzywa PVC - zwykle wzbogacone akrylem
  • elastomery np. poliuretanowe
  • stal nierdzewna lub kwasoodporna
  • profile ochronne z pianki PU
  • aluminium
  • metale malowane proszkowo
  • guma
  • kauczuk
  • drewno - odbojniki drewniane
  • piankowe narożniki EVA (polietylen-co-octan winylu)

oraz połączeniem powyższych elementów np. guma wzmacniana stalowym profilem.

Nie możemy więc mówić o jednym kleju do odbojników.


Dla ułatwienia doboru produktu odboje podzieliliśmy na 3 kategorie w zależności od obciążeń. Odpowiemy tu na pytanie: Czym przykleić odbojnik ? - wskazując przykłady i konkretne produkty.

Odbojniki i narożniki aluminiowe, które mają pełnić funkcje estetyczne lub nieduże obciążenia na uderzenia.

Najczęstszym przykładem są narożniki lub odbojnice ścienne z drewna np. restauracja, cokoły z listw pvc, aluminiowych czy stali nierdzewnej np. szpitale.

W takich przypadkach używamy jednoskładnikowego kleju ATK 812, który nakładamy tak, aby po dociśnięciu miał min. 1-2 mm grubości. Jeżeli zachodzi potrzeba wyrównania - można nałożyć nawet 2 cm.

Klej przy lekkich elementach łapie od razu jednak zawsze zalecamy wstępne przytrzymanie na czas wiązania lub zamontowanie wraz z taśmą dwustronną, która trzyma całość do momentu utwardzenia się kleju (taśmę już zostawiamy oczywiście).

Tym samym klejem przyklejamy listwy przypodłogowe czy to estetyczne, czy spełniające funkcje ochronne.

Pamiętaj, aby powierzchnie aluminiowe i nierdzewne przetrzeć podkładem P200 dla zwiększenia wytrzymałości.

klejenie-narożników-ściennych-aluminiowych


Klej montażowy ATK 812 przeznaczony do narożników, w tym wypadku profile aluminiowe.



Średnie obciążenia np. odbojnice do maszyn, małych obiektów biurowo-magazynowych.

W przypadku odbojników narożnych i naściennych wykonanych z metalu przyklejamy nadal ATK 812. Jeżeli odbojnik jest z poliuretanu (stosujemy dodatkowo podkład ATK 10)

Jeżeli mamy odboje gumowe mocowane do ścian lub profili samonośnych wtedy przyklejamy to na klej ATK 901 jeżeli powierzchnie są równe (tyczy się to także mocowania odbojnic do prowadnic w produkcji) lub jeżeli nie ma równej powierzchni i  nie możemy docisnąć ze względu na sztywność elementu wtedy używamy klej ATK PU 8 lub 9 (na pionie PU8, jako zalanie PU9 ) pamiętając o podkładzie ATK 10 do gum zwłaszcza EPDM lub primer1 do nierdzewki)

Zabezpieczenia drzwi drewnianych np. blachą stalową wykonujemy na klej ATK PU 021 PU8 lu PU9 w zależności czy kleimy w pionie, czy na płasko.

Gdy mamy drzwi metalowe lub malowane proszkowo wtedy elementy przyklejamy Acralock SA 1-15.


Odbojnice przemysłowe

Największe obciążenia w magazynach jak rampy przeładunkowe, odbojnice ścienne, narożne i słupów to głównie przykręcanie lub przyklejanie twardych gum do ścian-betonu i słupków metalowych.

Wszystkie tego typu klejenia wykonujemy na ATK 901 – w przypadku doklejania do metalu czy betonu pokrywamy podkładem primermetal #1. 

W przypadku nierówności i wypełnień zastosujemy ATK PU8 lub PU9.

wskazówkiPorady - Tipy:

  • Jeżeli element gumowy połyskuje albo jest ślizgi, wówczas sprawdź, czy nie ma dodatków silikonu lub element nie jest wykonany z niego w całości. Wtedy używasz zawsze klej ATK 663.
  • Powierzchnie metalowe zawsze odtłuszczamy i szlifujemy papierem ściernym.
  • Powierzchnie betonu, cegły itd. należy usunąć luźne kawałki i jeżeli nadal się „sypie” zagruntować całość np. podkładem ATK 5



Pochodnym tematem jest także montaż mat antypoślizgowych na posadzkach, ścianach i urządzeniach przemysłowych. Do tego używamy kleju ATK 901. Film z takim klejeniem można obejrzeć poniżej.

Jeżeli szukasz wiadomości na temat Klejenia odbojnic morskich, jachtowych i statków poruszamy w artykule poświęconym klejom szkutniczym i marynistycznym.

Polecane wpisy

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Szczegółowe omówienie klejów do połączeń gwintowych oraz uszczelnień.

remove_red_eye 12299 odsłony
Mocowanie tabliczek znamionowych i tablic informacyjnych

Mocowanie tabliczek znamionowych i tablic informacyjnych

Mocowanie tabliczek znamionowych i informacyjnych. Sprawdź najpopularniejsze sposoby montażu.

remove_red_eye 10535 odsłony
Kleje szkutnicze na przykładzie naprawy łodzi, jachtów, żaglówek itp.

Kleje szkutnicze na przykładzie naprawy łodzi, jachtów, żaglówek itp.

W tym artykule zebraliśmy najbardziej przydatne kleje i uszczelniacze szkutnicze do naprawy łodzi, jachtów, żagłowek czy motorówek.

remove_red_eye 9403 odsłony
Ładowanie...