Cięcie na gorąco - co jest istotne ? 

Gdy zależy nam na cięciu materiałów na gorąco, zazwyczaj bierzemy pod uwagę 2 czynniki: estetykę, a więc np. prawidłowo przycięte krawędzie oraz precyzyjność - czyli idealne cięcie pod określony wymiar.

Nóż-oporowy-d3

Poniżej tekstu, zobaczyć można szczegółową prezentację wideo.



Drut oporowy do cięcia styropianu i nie tylko.

Dzisiaj nie skupimy się tylko na styropianie, chociaż to on w głównej mierze jest wykorzystywany najczęściej. Prezentowanym w wideo urządzeniem (Nóż termiczny z blatem D3), będziemy ciąć także pianki, styrodur i gąbki. Posiada on regulowaną moc. Stół sam w sobie jest lekki poręczny. Można go z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Możemy wyregulować stopki co ułatwia pozycjonowanie na różnych płaszczyznach. Najważniejszą zaletą jednak jest możliwość regulowania cięcia pod kątem od 30 do 90 stopni. W zależności od cięcia danego materiału, możemy wpływać na siłę naprężenia drutu poprzez regulowane pokrętło. Pomyślano także o prowadnicy, o której więcej dowiesz się oglądając wideo poniżej.


Nóż-oporowy-do-cięcia-na-gorąco.jpg

Nóż na ciepło D3 zapewnia regulację naprężenia ostrza oraz cięcie pod odpowiednim kątem.



Testujemy cięcie drutem oporowym na tworzywach.

Na początek ustawiamy połowę mocy, czyli mniej więcej 250 stopni. Będziemy posługiwać się drutem 0,2. Możecie oczywiście stosować grubszy drut, pamiętając o wyregulowaniu pod odpowiednią strukturę tworzywa. Na pierwszy test idzie styropian.  Drut do cięcia styropianu tnie precyzyjnie, odbywa się to bez żadnego dymu czy przypaleń.

cięcie-styropianu-na-gorąco

Estetyczne i gładkie cięcie bez przypaleń na przykładzie styropianu.



Kolejnym elementem jest sztywna spieniona pianka. Tniemy bez interwencji w temperaturę, a więc nadal na tych samych ustawieniach. Efekt podobny do cięcia styropianu. Nie widać, nadpalonych elementów nawet przy zwiększeniu temperatury. Tniemy gładko nawet pod różnym kątem i różne kształty. Dzięki temu możemy stosować wcześniej przygotowane szablony.

cięcie-pianki

Cięcie pianki nie sprawia żadnych problemów, nawet formując dowolne kształty.



Gąbka także nie sprawia problemu, lecz podczas cięcia czuć lekki opór dlatego, aby przyspieszyć cięcie - delikatnie zwiększamy temperaturę. Nadal brak jakichkolwiek przypaleń na krawędziach.

cięcie-gąbki

Cięcie gąbki bez zbędnego dymu i przypaleń. Zobacz efekty oglądając wideo.



Gąbka tapicerska, zdecydowanie bardziej gęstszy i zbity materiał niż poprzedni. Ustawiamy 3/4 mocy noża termicznego. Korzystamy dla ułatwienia z szyny prowadzącej, aby pokazać jej działanie. Powierzchnia jest idealna oraz nienadtopiona. Kolejna próba odbywa się przy zwiększonej temperaturze (moc 90%), lecz nadal nie nadpala tworzywa a przyspiesza jedynie cięcie. Oczywiście pamiętajcie o zachowaniu optymalnej temperatury. Testujcie!

cięcie-gąbki-tapicerskiej

Korzystając z szyny tniemy proste i estetycznie.



Na sam koniec pod nóż ląduje styrodur, będący bardzo twardym materiałem. Na filmie zobaczycie, że cięcie jest idealnie gładkie, bez zbędnych strzępków czy zakończeń. Korzystając z prowadnicy dodatkowo polepszycie swój efekt.

cięcie-styroduru

Nóż radzi sobie nawet z tak twardym materiałem jak: styrodur.



Zobacz więcej: Stacjonarnego Nóż Termiczny D3.

Cięcie Tworzyw Drutem Oporowym - Wideo



Jeśli interesuję Cię więcej takich poradników i chciałbyś otrzymywać powiadomienia. 

Zapisz się na listę

Powiązane produkty

Ładowanie...