Prawidłowe przygotowanie powierzchni przed klejeniem można podzielić na dwie główne metody:

Przygotowanie mechaniczne: klejonych powierzchni to w skrócie przeszlifowanie/wypiaskowanie itp. zabiegi. W zależności od danego materiału i dalszych czynności trzeba wybrać czy takie działanie jest w ogóle potrzebne i jak mocno ma oddziaływać na dany element. Trzeba także pamiętać, iż w przypadku np. powierzchni malowanej klej będzie trzymał się tej warstwy i jeżeli jej nie usuniemy klejenie będzie tak mocne - jak sama warstwa o ile użyjemy odpowiedniego kleju. Przeszlifowanie powierzchni prawie zawsze zwiększy wytrzymałość klejonego elementu z prostego względu – zwiększamy powierzchnię klejenia; jest jednak od tego wyjątek i to bardzo ważny zwłaszcza w stosunku do kompozytów.

Jeżeli szlifowanie może naruszyć całość łączonego elementu np. laminat z włóknem szklanym przeszlifowany tak mocno, iż włókna zostaną odkryte to powierzchnia w takim miejscu będzie mocno osłabiona i dlatego musimy unikać takich sytuacji, a jeżeli zachodzą przesłanki, by jednak przeszlifować to wykonać to tak, by tylko lekko zmatować powierzchnię lub użyć innego kleju np. SA10, który będzie łączyć bez potrzeby takiego przygotowania, a nawet matowienia. Na powierzchniach metalowych i z tworzyw sztucznych można, lecz nie trzeba wykonywać powyższych zabiegów, jedyną przesłanką jest sytuacja, jeżeli element klejony i tak jest wcześniej np. piaskowany lub musimy usunąć warstwę nawierzchniową, którą łatwiej i szybciej jest usunąć mechanicznie niż chemicznie. Jedynym podłożem, które prawie zawsze warto zszorstkować w ten czy inny sposób jest guma.

Przygotowanie chemiczne: - zawsze zalecane przed klejeniem, lakierowaniem itp. Odtłuszczanie powierzchni to nie tylko umycie powierzchni, ale jak sama nazwa wskazuje usunięcie tłuszczy itp. związków utrudniających lub wręcz uniemożliwiając prawidłowe klejenie i pozostawienie powierzchni czystej wolnej od powyższych związków. Ważnym aspektem, który bywa mylący jest fakt, że produkty takie jak rozpuszczalniki, benzyny, rozcieńczalniki itp. w większości przypadków NIE SĄ odtłuszczaczami. Zmywają powierzchnię bardzo dobrze, ale zawsze zostaje po ich użyciu mikro-warstwa, która utrudnia utrudnia proces klejenia i nie tylko.

Czym w takim razie odtłuszczać? Istnieją różne środki chemiczne do odpowiedniego odtłuszczenia jedne bardziej agresywne jak kwasy lub mniej jak np. czysty alkohol. Oczywiście nieracjonalne byłoby użycie np. spirytusu (czystego niesalicylowego) ze względu na cenę, ale są dwa środki, które i kosztowo i jakościowo wykonują ta czynność najlepiej. Aceton czysty i izopropanol czyli potocznie mówiąc: alkohol. Stosując dwa powyższe środki w zależności od łączonego materiału możemy być pewni, iż wykonamy to w odpowiedni i co ważne szybki, tani i nieinwazyjny sposób, przez co cały proces przebiegnie prawidłowo.

Produkty, które proponujemy dla naszych klientów to odtłuszczacz w sprayu. Wygodna aplikacja i nanoszenie na powierzchnie.

Odtłuszczanie metali:

Jako odtłuszczacz do metalu np. blachy można stosować IPA (izopropanol)  i aceton, choć na metale korodujące zaleca się jednak ten pierwszy. Jeżeli element jest bardzo zabrudzony i sam alkohol nie daje rady, możemy użyć aceton jednak pamiętajcie a późniejszym wygrzaniu powierzchni, aby dobrze wyparował.

Odtłuszczanie tworzyw sztucznych:

Zamiast benzyny ekstrakcyjnej zalecamy zdecydowanie IPA (odtłuszczacz izopropylowy) Jest mniej agresywny i nie naruszy / nie uszkodzi powierzchni (wyjątek cięte laserowo PMMA - używamy specjalistycznego produktu )

Czym odtłuścić powierzchnię domowym sposobem?

W przypadku gdy chcemy odtłuścić domowym sposobem powierzchnie, a nie mamy pod ręką ipa to najlepszym będzie spirytus lub nawet wódka. (pamiętaj-żeby nie była smakowa).  Nie używać acetonu do paznokci, ponieważ jest on z dodatkami.

Czy benzyna ekstrakcyjna odtłuszcza ?

Niestety preparaty takie jak benzyną ekstrakcyjna nie odtłuszczają a wręcz pogarszają nam przygotowanie powierzchni, ponieważ po ich zastosowaniu pozostaje niechciana powłoka, która utrudnia np. klejenie.

Czym odtłuścić przed silikonowaniem płytek czy brodzika ?

Aby dobrze przygotować takie powierzchnie można użyć acetonu, jednak zalecanym produktem nadal jest odtłuszczacz na alkoholu ipa zwłaszcza przy powierzchniach malowanych proszkowo jak ramy brodzika lub tworzywo. Należy pamiętać, że cześć silikonów do farb proszkowych będzie się słabo trzymała i należy użyć primera ATK P200.

Odtłuszczanie szkła, kamienia i gumy

Możecie stosować zamiennie IPA i aceton.

Odtłuszczanie kompozytów - laminatów

W tym wypadku możecie również zastosować oba produkty.

Odtłuszczacz do drewna

Stosuj alkohol izopropylowy.

Czy mogę przechowywać izopropanol (alkohol izopropylowy) w plastikowych pojemnikach ?

Alkohol IPA można przechowywać w plastikowych butelka jeżeli wykonane są z PET lub PEHD, w przypadku butelek innego typu nie jest zalecane ponieważ alkohol może powododać mikropęknięcia i nieszczelności

Czym nie odtłuszczać ?

Unikaj jak ognia produktów typu: rozpuszczalnik, benzyna ekstrakcyjna, zmywacz do paznokci, denaturat, wszelkie produkty, które nie mają w nazwie słowa "odtłuszczacz" itp. Niestety wiele osób stosuje jeszcze te produkty co wpływa nie korzystnie na proces klejenia

Aceton czy benzyna ekstrakcyjna ?

Czysty aceton lub techniczny jest zdecydowanie lepszy do odtłuszczenia jedynie należy uważać przy tworzywach styrenowych typu PS, ABS, PC, PMMA i pochodnych, ponieważ naruszy strukturę tworzywa i wtedy lepszym będzie alkohol IPA. Benzynę w tym wypadku używamy do pierwszego usunięcia zabrudzeń zwłaszcza z substancji smolistych, przy których radzi sobie lepiej.

Obejrzyj poniższe wideo, aby uzupełnić wiedzę.


Powiązane produkty

Polecane wpisy

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Szczegółowe omówienie klejów do połączeń gwintowych oraz uszczelnień.

remove_red_eye 12463 odsłony
Mocowanie tabliczek znamionowych i tablic informacyjnych

Mocowanie tabliczek znamionowych i tablic informacyjnych

Mocowanie tabliczek znamionowych i informacyjnych. Sprawdź najpopularniejsze sposoby montażu.

remove_red_eye 10646 odsłony
Klejenie i montaż odbojnic

Klejenie i montaż odbojnic

Montaż odbojnic przemysłowych i nie tylko. Sprawdź jaki klej zastosować ze względu na różny materiał, z którego są wykonane.

remove_red_eye 7341 odsłony
Ładowanie...