- Zestaw
Klej do bakelitu i ebonitu Acralock SA 1-15 NAT
- Klej konstrukcyjny do bakelitu (tekstolit, rezoteks)
- Do klejenia z metalami, kompozytami, i tworzywami
- 15-minutowy czas otwarcia
- Wypełnianie szczelin do 5 mm
- Odporny na testy starzenia oraz promieniowanie UV
- Szybkie wiązanie wstępne w 60 minut
- Acralock - producent profesjonalnych klejów metakrylowych






Dodaj jeszcze:
Klej do tekstolitu Acralock SA 1-15 NAT
Acralock SA 1-15 NAT to zaawansowany klej metakrylowy, który rozwiązuje problem trwałego łączenia trudnych tworzyw technicznych i elektroizolacyjnych. Produkt ten zapewnia konstrukcyjną wytrzymałość spoiny, odporność na uderzenia oraz chemię, dzięki czemu klej do bakelitu sprawdza się tam, gdzie tradycyjne metody mechaniczne zawodzą. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla przemysłu B2B przy seryjnej produkcji, jak i dla użytkowników B2C naprawiających elementy maszyn czy osłony.
Sprawdź inne:
- Płyty tekstolitowe w zastosowaniach budowlanych kleimy na ATK 812
- Rozwarstwiony tekstolit naprawiamy Kemispox V21
Główne materiały:
- Bakelit (inne nazwy handlowe rezoteks, rezotex, tekstolit, turbax, nowotex, tufnol)
- Ebonit
- Tekstolit (Rezotex, Tufnol)
Dodatkowe materiały:
- Metale (z wyjątkiem metali kolorowych jak miedź, mosiądz, brąz)
- Kompozyty
- Tworzywa sztuczne za wyjątkiem poliolefin (PP. PE, POM, PTFE)
Charakterystyka materiału-podłoża:
- Bakelit a tekstolit: Bakelit to tworzywo termoutwardzalne o dużej twardości i kruchości, natomiast tekstolit jest laminatem wzmocnionym tkaniną, co daje mu większą odporność mechaniczną przy zachowaniu właściwości izolacyjnych.
- Rezotex tekstolit: Rezotex tekstolit to popularna nazwa handlowa płyty bawełniano-fenolowej, która jest materiałem konstrukcyjnym wymagającym klejów o wysokiej adhezji do żywic fenolowych.
- Płyta ebonitowa: Jest to materiał otrzymywany z kauczuku o dużej zawartości siarki, charakteryzujący się wysoką twardością i odpornością chemiczną, co sprawia, że klejenie ebonitu wymaga agresywnych klejów metakrylowych.
Zastosowanie:
- Klejenie płyt, kątowników i ceowników z tekstolitu ze sobą w konstrukcjach izolacyjnych.
- Łączenie ebonitu z aluminiowymi wspornikami i u-kształtkami w przemyśle elektrotechnicznym.
- Wklejanie metalowych złączek, tulei i trzpieni w płyty bakelitowe i tekstolitowe.
- Montaż osłon maszyn i urządzeń wykonanych z płyt typu rezotex.
- Naprawa pękniętych obudów i elementów sterowniczych z bakelitu.
- Produkcja skrzynek i pudeł z materiałów kompozytowych i elektroizolacyjnych.
Ograniczenia w stosowaniu:
- Nie stosować do elementów mających stały kontakt z silnymi kwasami i zasadami o wysokim stężeniu.
- Unikać klejenia miedzi i mosiądzu bez odpowiedniego primera (ryzyko korozji w spoinie).
- Nie zaleca się stosowania przy szczelinach większych niż 5 mm bez dodatkowych wzmocnień.
Zalety i cechy:
- Siła do 24 Mpa
- Szybkie wstępne utwardzanie w ok. 30 minut!
- Właściwości tiksotropowe, nie powoduje ściekania.
- Możliwość stosowania na powierzchniach pionowych.
- Wysoka odporność na promieniowanie UV.
- Idealny do wypełniania szczelin o szerokości do 5 mm.
Wskazówki:
- Przed klejeniem zawsze odtłuść powierzchnię (np. zmywaczem ATK MEK), a w przypadku tekstolitu i bakelitu zalecamy lekkie zmatowienie, aby usunąć wierzchnią warstwę "filmu".
- Przy łączeniu materiałów o różnej rozszerzalności (np. aluminium i tekstolit), zachowaj grubość spoiny min. 0,5 mm.
- Używaj dedykowanych mikserów, aby zapewnić idealne wymieszanie składników w proporcji 1:1.
W komplecie:
- Klej Acralock 50 ml + 1 mieszadło
- Wyciskacz 1:1 do wymieszania kleju
Porównanie Acralock SA 1-15 NAT do podobnych produktów:
- W przeciwieństwie do klejów cyjanoakrylowych ("kropelka"), Acralock tworzy grubą, elastyczną spoinę odporną na uderzenia i wypełnia ubytki.
- W porównaniu do standardowych żywic epoksydowych, oferuje znacznie szybszy czas pracy i nie wymaga precyzyjnego ważenia składników dzięki systemowi kartuszy.
Dane techniczne:
- baza: metakryl
- kolor: naturalny
- czas pracy: 15 min
- czas utwardzania: 60 min
- pełna wytrzymałość: 6 h
- rozszerzalność: 50-75%
- twardość (Shore): 75D
- wytrzymałość na rozciąganie: 2,500-3,500 psi (24 MPa)
- wytrzymałość połączeń klejowych: ASTM D1002: 3,000-3,500 psi (20 – 24 MPa)
- szczelina: od 0,1 do 5mm
- wytrzymałość temperaturowa -55 do 120°C, (krótkotrwale do 250°C)
- odporność na: malowanie proszkowe i galwanizowanie, warunki atmosferyczne, kwasy, sole, zasady (od 3 do 10 ph), benzyna, diesel, olej silnikowy, olej transformatorowy, płyny chłodnicze, metanol, test solny: ASTM B117/D3165
- brak odporności: rozpuszczalniki, mocne kwasy, roztwory zasadowe,
- temperatura aplikacji: 15-30°C
- mikser: 16 elementów (zalecany 24 - elementy)
- przechowywanie: do 22°C - 3 miesiące, w warunkach chłodniczych! (2-8°C) – 6 miesięcy.
Oficjalny dystrybutor w Polsce:
Ataszek.pl Kołodziejska Spółka Jawna
ul. Głuchowska 27
60-101 Poznań, Polska
sklep@ataszek.pl
odpowiedź specjalisty:
Taśma dekarska uszczelniająca ATK HYLKOL nie wymaga schnięcia - jest materiałem trwale plastycznym, który zapewnia natychmiastową szczelność zaraz po dociśnięciu.
odpowiedź specjalisty:
Jeżeli mamy spasowane powierzchnie nakładamy klej KEMISPOX W21 i dociskamy. W przypadku nierównych powierzchnie zalecamy SA 1-15.
odpowiedź specjalisty:
Cięcie bakielitu najlepiej wykonać mechanicznie, piłą z zębem o średnim skoku. Nie należy ciąć wodą gdyż krawędź zostaje nasączona i później utudnia klejenie, zwłaszzca płyty bakielitowe typu tekstolit.
odpowiedź specjalisty:
Jeżeli mamy pęknięty element to prócz sklejania czołowego powinniśmy dać wzmocnienie np. płaskownikiem. Używamy wówczas kleje takie jak: KEMISPOX W21 lub SA 1-15.
odpowiedź specjalisty:
Zalecamy zmatowienie powierzchni papierem ściernym, aby usunąć utlenioną warstwę i zwiększyć przyczepność mechaniczną kleju.
odpowiedź specjalisty:
Tak, Acralock SA 1-15 jest klejem strukturalnym o wysokiej odporności na zmęczenie materiału i wibracje.














