Oto lista 5 najczęściej popełnianych błędów podczas spawania plastiku.

Poniższa lista to podstawowe informacje, które powinieneś znać przed przystąpieniem do spawania plastiku. Błędy te są konsekwencja wielu obserwacji oraz opinii naszych klientów. Jak dobrze Wiesz oprócz samych porad, podpowiadamy także jakie spawarki do plastiku potrzebujesz na start lub do profesjonalnej firmy. Nie musisz oddawać sprzętu do naprawy a zrobisz to samodzielnie nawet w domowym zaciszu. Przeczytaj poniższą listę najczęstszych błędów oraz uzupełnij swoją wiedzę dodatkowo oglądając film na samym dole artykułu.



1. Źle przygotowanie powierzchni przed spawaniem

Jeśli powierzchnia nie została odpowiednio przygotowana - tj. zeszlifowana, zeskrobana ze zbędnych tlenków czy zabrudzeń, wówczas może dojść do nieprawidłowego trzymania spawu. Używajcie skrobaków oraz szlifierek kątowych w celu uzyskania dobrych efektów. Jeżeli mowa już o prawidłowym spawaniu pamiętajcie także o zszywarce do plastiku, która znacząco ułatwi wam spawanie np. dla wstępnego łączenia elementów. Dodatkowo nie możemy zapomnieć także o chemicznej metodzie oczyszczenia, np. korzystając z odtłuszczaczy na bazie acetonu lub izopropanolu.

2. Źle dobrane tworzywo (spoiwo do spawania plastiku)

Jeden z najczęściej popełnianych błędów. Niezbędne jest prawidłowe określenie powierzchni spawanej, a następnie odpowiedni dobór drutu.  Początkowo spawany element wydaje się stabilny jednak po ostygnięciu i próbie oderwania odchodzi bez najmniejszych problemów (patrz wideo poniżej) Polecamy także obejrzenie naszego oddzielnego filmu dotyczącego identyfikacji i rozpoznawania tworzyw sztucznych. Jeśli sytuacja pozwala, można wykonać próby spawania kilkoma rodzajami elektrod.  Wynika to z tego, iż nie zawsze należy sugerować się tylko i wyłączenie oznaczeniem.


3. Nieodpowiednie dobranie temperatury do tworzywa

Zbyt wysoka temperatura powoduje przegrzanie materiału natomiast zbyt mała nie wtopienie spoiwa a co za tym idzie brak wytrzymałości. Każde spoiwo posiada swoje specyficzne właściwości i odpowiednią temperaturę spawania. Zajrzyj na spoiwa do spawania plastiku i dowiedz się, w jakich temperaturach spawać odpowiednie rodzaje plastików.

Temperatura powinna być zawsze dobrana do tworzywa, które spawamy oraz z małymi poprawkami dla warunków w których pracujemy/spawamy.

Zbyt niska temperatura powoduje to, że spoiwo i podłoże się nie uplastyczni. (do stanu w którym przez docisk mogą się połączyć) Szczególnie jest to widoczne w pvc, który mocno mięknie już w 50 stopni niżej niż potrzebujemy do spawania i spaw w najlepszym wypadku w ogóle nie będzie trzymał się do powierzchni a w najgorszym złapie, ale po ostygnięciu będzie można dość łatwo oderwać.

Druga skrajna sytuacja to zbyt wysoka temperatura i tutaj problem pojawia się najczęściej w tworzywie PEHD, który ładnie "płynie" jednak cząsteczki tworzywa zostają zdegradowane i po wystygnięciu spoiny odrywają się. Podczas spawania tego nie widać, ponieważ "ładnie" się wtapia w powierzchnie.

Najważniejsze podczas dobrania temp. jest to, iż spoiwo ma lekko się nadtapiać (co pokazujemy w naszych filmach).

jak-spawać-plastik

Efekt nieprawidłowego doboru temperatury.



4. Zbyt słaby docisk podczas spawania plastiku

Mimo dobrej temperatury może zdarzyć się, iż  przy zbyt małym docisku drut spawalniczy nie połączy się w sposób prawidłowy ze spawanym materiałem.

5. Grzanie tylko jednej powierzchni z pominięciem drugiej


Ostatni najczęściej występujący błąd. Grzanie tylko spoiwa lub podłoża nie jest prawidłowym zabiegiem. Pamiętajmy o jednoczesnym nagrzewaniu obu elementów gorącym powietrzem. Grzanie powierzchni uzależnione jest od grubości naprawianych elementów. Pamiętając o skierowaniu większej ilości gorącego powietrza na grubszą powierzchnię.


poradnik-spawania-plastiku

W tym przypadku podgrzewane było tylko tworzywo z pominięciem powierzchni spawanego elementu.

Do tej listy można dorzucić jeszcze nieodpowiedni sprzęt. Część ludzi wykonuje spawanie plastiku lutownicą - co nie jest dobrym pomysłem.

Nie mamy tutaj przede wszystkim kontroli nad temperaturą.

informacja WARTO ZOBACZYĆ:

Skoro Wiecie już, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas spawania plastiku - możecie obejrzeć kolejny film, w którym omawiamy wiele ważnych aspektów przygotowujących do spawania plastiku. Są to takie elementy jak spoiwa do plastiku, bhp w pracy, zadbanie o prawidłowe miejsce pracy, przydatne akcesoria w pracy itp. Nie zapomnijcie zostawić "lajka" oraz subskrybować nasz kanał.


Spotkaliście się z innymi problemami podczas spawania ?

Podzielcie się z nimi w komentarzu poniżej.

Nie zapomnijcie obejrzeć wideo, gdzie pokazaliśmy wszystkie wyżej wymienione błędy.



Polecane wpisy

Jaką wybrać spawarkę do plastiku?

Jaką wybrać spawarkę do plastiku?

Wiele osób staje przed trudnym wyborem spawarki do plastiku. Dotyczy to także początkujących.

remove_red_eye 32419 odsłony
Naprawa uchwytów lampy samochodowej

Naprawa uchwytów lampy samochodowej

Artykuł poświęcony w całości spawaniu oraz obróbce wykańczającej uchwytów lamp samochodowych, reflektorów itp.

remove_red_eye 15916 odsłony
Naprawa wlotu powietrza typu plaster miodu

Naprawa wlotu powietrza typu plaster miodu

Sprawdź jak samodzielnie odtworzyć lub naprawić wloty powietrza w samochodach osobowych typu plaster miodu.

remove_red_eye 6337 odsłony

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Ładowanie...