Jaką spawarkę do plastiku kupić ?

Rozpoczynasz działalność ? Być może chcesz pospawać coś od czasu do czasu albo nauczyć się spawać plastiki i z czasem otworzyć własny biznes ?

Nie zależnie od tego, na którym etapie rozważań jesteś - zastanawiasz się jaką spawarkę do plastiku kupić. Dlatego pomocny okaże się artykuł poniżej.

Dodatkowo z artykułu dowiesz się jakie niezbędne akcesoria i sprzęt przyda się do pracy z tworzywami sztucznymi.

Spawanie tworzyw sztucznych jest nadal nie do końca powszechną metodą naprawy plastików, która bardzo często potrafi zdecydowanie obniżyć ewentualne koszty naprawy np. samochodów czy instalacji przemysłowych.

Tradycyjny użytkownik samochodu czy właściciel gospodarstwa domowego, który styka się z uszkodzeniami różnych elementów z plastiku nie jest świadomy, że do naprawy bardzo wielu przypadków wystarczy zakup nawet podstawowego sprzętu oraz podstawowy pakiet spoiw dostępny między innymi w naszym sklepie.

Zanim podejmie się decyzję o wyborze spawarki, należy zastanowić się  nad kilkoma pytaniami:

  • do jakich prac ma ona być przeznaczona (w pomieszczeniach, czy na wolnym powietrzu)
  • jak często będzie stosowana ? (sporadycznie,kilka godzin, praca ciągła, domowego warsztatu)
  • jakiej grubości elementy będą spawane ? (cienkie, grube)

Przy wyborze spawarki plastiku należy zastanowić się, czy kupowana jest do:

  • użytku prywatnego (zwykle spawarka dla początkującego, do domu, amatora)
  • użytku w warsztacie
  • spawania przemysłowego. 

różne-typy-spawania-plastiku

Przed wyborem spawarki zastanów się, czy potrzebujesz ją do domu, warsztatu czy celów przemysłowych.

  • Użytek prywatny - w przypadku gdy kupujemy spawarkę do siebie w większości przypadków nie musi być do mocny sprzęt, mamy przecież czas by naprawiany element pospawać sobie chwilę dłużej nie tak jak na warsztacie gdzie każda minuta się liczy. Modelami "na start" mogą być nawet najtańsze spawarki na gorące powietrze czyli tzw Hot Air typu: 858D+ lub 852D+ lub z spawarek znacznie wydajniejszych np. AT1000, która może służyć także jako zgrzewarka do naprawy plandek.

  • Użytek w warsztacie - spawarka do warsztatu musi być już urządzeniem i wydajniejszym i lepszym, sprzęt ten musi na siebie i na nas zarobić. Minimum w tym wypadku to AT-1000 lub AT951 i to tylko w przypadku gdy spawanie będzie się odbywało np. z raz - dwa razy dziennie, lub jako uzupełnienie mocniejszych urządzeń jak model Bosite-D / DL  lub Bosite-S lub S2, z którymi nie będzie problemów nawet przy grubych ściankach np. od zbiorników rolniczych od opryskiwaczy czy grubych chłodniach rynienek od samochodów ciężarowych. Szczególnym wyjątkiem warsztatu są serwisy laptopów oraz stanowiska pracy gdzie będą spawane małe drobne elementy wtedy najlepszym wyborem będzie model AT951.

  • Spawanie przemysłowe - tutaj priorytetem jest wydajność spawania ze względu na to, że ścianki spawanych zbiorników, płyt itp. są od 4-5mm. grubości w górę. Najlepszym jak do tej pory wyborem nie tylko z oferty Bosite ale także na rynku jest już wspomniany model Bosite-D ze względu na minimalną elektronikę i najwyższą wydajność tego typu spawarek, czyli do 280 l/min. Dla stanowisk stacjonarnych gdzie mniej liczy się mobilność a bardziej komfort i mniejsze zmęczenie pracownika polecamy model Bosite-S , który posiada identyczne parametry co model Bosite-D, ale element grzejny jest oddzielony od dmuchawy długim wężem. Dla spawania zaawansowanego polecamy ekstrudery do plastiku dedykowane do zadań przemysłowych. Czołowym modelem jest tutaj Bosite 5001.

Czym spawać plastik ? - przegląd najpopularniejszych modeli 

Poniższa lista przedstawia najczęściej kupowane spawarki do plastiku wraz z krótkim omówieniem.

1. Spawarka do plastiku AT-858D+

Znany o popularny model dedykowany zwłaszcza dla początkujących. To co zmieniło się od początku 2020 roku to możliwość spawania w nawet 500 stopniach celsjusza! Najtańsza spawarka w naszym zestawieniu nie jest jednak najgorsza Dobrze radzi sobie z podstawowymi elementami jak np. elementy ogrodowe, drobne AGD, RTV, - z reguły elementy cienkie. Z tym modelem warto zaznajomić się i rozpocząć przygodę ze spawaniem plastików. Jeśli potrzebujecie urządzenie, które wykorzystacie kilka razy w miesiącu to na pewno nie będziecie rozczarowani. Urządzenie posiada zabudowany wiatrak mechaniczny w kolbie.

Spawarka do plastiku AT-858D+ 

zobacz-więcej


2. Spawarka do plastiku AT-852D+

Jeżeli macie troszkę większy budżet dołóżcie kilkadziesiąt złotych więcej i wybierzcie ten model. Zasadnicza różnica to pompa membranowa - mały kompresor, która daje większe ciśnienie. Przekłada się to na trochę lepszą wydajność tej spawarki do plastiku. Poza tym urządzenia sprawują się tak samo dobrze i można stosować je do podobnych prac. Podobnie jak w modelu 858D+ mamy tutaj wyświetlacz i sterowanie wydmuchem oraz temperaturą. Spawarka posiada płynną regulację temperatury oraz wydmuchu powietrza, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku spawania wrażliwych na temperaturę tworzyw jak np. polistyren (PS) czy akrylonitryl-butadien-styren (ABS).

spawarka-at-852

zobacz-więcej


3. Spawarka do plastiku AT-951

Tego modelu nie trzeba przedstawiać - zwłaszcza osobom, które pracują w tej branży od lat. Prawdziwy pionier wśród skrzynkowych spawarek do plastiku w Polsce ! Nazywa najlepszą spawarką skrzynkową do plastiku.

Dlaczego ? Model ten charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem wydajności na tle innych spawarek. Niezastąpiony do spawania w domu i warsztacie samochodowym - nawet częstych napraw.

Długi przewód (1,7m)  został stworzony z myślą o pracy z dużą swobodą ruchu.

Temperatura, którą możemy osiągnąć to aż 500 stopni. Sprzęt polecany do precyzyjnych napraw, powolnych, a także wymagających dokładności. 

Tutaj nie brakuje niczego. Mamy doskonały szacunek jakości do ceny. Czy ktoś jeszcze się zastanawia nad zakupem ?

spawarka-plastiku-at-951

zobacz-więcej


4. Spawarka do plastiku / Zgrzewarka  AT-1000

To już czwarty model w naszym zestawieniu. Zwróć uwagę na jej budowę - jest prosta, a w dodatku korpus jest bardzo lekki i waży zaledwie 500g.

Bardzo dobrze radzi sobie ze spawaniem tworzyw oraz łączeniem wykładzin PVC.

Wystarczy założyć odpowiednie dysze zamienne i można zacząć pracować. Jeśli chodzi o tworzywa twarde to spawanie plastików, a nawet wykładzin PVC także nie stanowi problemu dla tego urządzenia. 

Warto zwrócić uwagę, że urządzenie to posiada dyszę profesjonalne - podobnie jak w przypadku urządzeń z wyższej półki typu, Bosite, Leister.

Do dyspozycji mamy 3-stopniowy wydmuch i regulację temperatury.

Spawarka-do-plastiku-at-1000

zobacz-więcej


5. Spawarka do plastiku / Zgrzewarka BOSITE - DL

Zdecydowanie najlepsze i najbardziej profesjonalne urządzenie tego zestawienia. Odpowiednik spawarki do plastiku Bosite-D - posiadający dodatkowo cyfrowy wyświetlacz. Dzięki temu możemy ustawić pożądaną temperaturę co do 1 stopnia. Urządzenie zapamięta temperaturę pracy po wyłączeniu, co ma zastosowanie przy pracy z dnia na dzień. Dodatkowym atutem jest automatyczne wychładzanie. Z tym modelem możemy prowadzić intensywne prace. Spawaj plastiki w domu, warsztacie, zakładach motoryzacyjnych i pracuj bez obaw o sprzęt, ponieważ spełnia wszystkie wymagania profesjonalnego urządzenia.

Spawarka do plastiku Bosite-DL

zobacz-więcej

6. Spawarka do plastiku BOSITE-S2

Ten model należy do grupy profesjonalnych. Jeżeli masz odpowiedni budżet nie należy dłużej się zastanawiać. 

Starszy brat - Model S - był w formie prostej. Tutaj zastosowano znakomitą i wygodną rękojeść kątową, dlatego praca z tym urządzeniem jest bardzo wygodna. 

Co to dla nas oznacza ? Praca w rogach, narożach i trudnodostępnych miejscach będzie łatwiejsza, ale nie tylko.

Dłuższa praca z wydajnym urządzeniem, które posiada płynną regulację temperatury. Przewód jest długi i praktyczny.

Nie jesteś ograniczony ! Spawaj w domu, motoryzacji, a nawet przemyśle!

spawarka-przemysłowa-bosite-s2

zobacz-więcej


Akcesoria i sprzęt dodatkowy do spawania plastiku

  • Sama spawarka to nie wszystko. Aby spawać potrzebujesz wysokiej jakości spoiw do łączenia plastiku. Jest to niezbędne aby zacząć i podjąć temat każdej naprawy. To kluczowy element, który ma decydujący wpływ na jakość i trwałość połączeń spawanych.
  • Sposób doboru spoiwa do plastiku jest ściśle związany z rodzajem tworzywa, które planujesz spawać. Każde tworzywo sztuczne ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na to, jakie spoiwo będzie najbardziej odpowiednie. Wyjątek stanowi sytuacja gdy spoiwa są nie spawalne - stosuj wtedy klej PU16 z podkładem ATK 822.
  • Na przykład, popularne zestawy spoiw do spawania tworzyw sztucznych obejmują 10 rodzajów spoiw do plastiku po 100g: PP, PP/EPDM, ABS, PEHD, PS, PP/PE, PVC, PELD, PPS, PP+T40. Te spoiwa są idealne do użycia w różnych aplikacjach i są zgodne z różnymi rodzajami tworzyw sztucznych.
  • Jeżeli planujesz naprawę elementów motoryzacyjnych, możesz zdecydować się na zestaw spoiw specjalnie skomponowany do tego typu zadań. W naszym sklepie internetowym skomponowaliśmy kilka takich zestawów z myślą o różnych pracach.

W przypadku wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Wiele naszych klientów oferuje wsparcie w doborze odpowiedniego spoiwa do konkretnego typu plastiku. Po prostu przejdź do naszego forum, wstaw symbol lub zdjęcie z elementem a odpowiedź otrzymasz nawet w 15 minut!

Pamiętaj, że dobór odpowiedniego spoiwa to klucz do udanego spawania. Dlatego zawsze warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie różnych rodzajów spoiw i ich zastosowań.



spoiwa-do-plastiku

Spoiwa kupujesz dziś w określonych rodzajach, kształtach a nawet kolorach!



Dosyć istotnym dodatkiem dla samej spawarki jest posiadanie standardowej lutownicy grotowej, która może być zarówno integralnym elementem zestawu ze spawarką Hot air lub oddzielnym urządzeniem. Lutownica grotowa wraz z odpowiednim grotem w kształcie „noża” i kącie natarcia 30-45 stopni, może służyć m.in. do:

    • Wstępnego łączenia pęknięć pomiędzy dwoma ścianami gdzie występuje pęknięcie

    • Wygładzania obrabianej powierzchni która wcześniej była poddawana obróbe mechaniczej np. frezem

    • Przecinania arkuszy tworzyw lub odcinków spoiw które położyliśmy na elemencie poprzez spawanie

    • Wykonywania połączeń zgrzewanych poprzez „dziurkowanie” dwóch elementów ze sobą

    • Nadawanie kształtu spawanemu elementowi poprzez przesuwanie warstw tworzywa na ciepło

Możesz pójść do pierwszego marketu i zakupić tanie lutownice jednak nie rekomendujemy tego rozwiązania ze względu na krótką żywotność tych urządzeń.

Profesjonalnym urządzeniem które rekomendujemy jest tzw Hot Iron, który jest lutownicą oporową (100W) lub o bardzo wysokiej mocy (200W) 


hot-iron-praca-z-lutownicą-do-plastiku
Przykład pracy z urządzeniem Hot-Iron 200W oraz tworzywem uniwersalnym typu UFLEX.


Spawarko-zgrzewarka Hot Iron
 może być wyposażona w stopkę typu „liść” która posiada dużą powierzchnię grzejną lub specjalną stopkę z otworem pod spoiwo.

Sprzęt ten można wykorzystać do wszystkich powyższych zadań, jednakże jego funkcjonalność można rozszerzyć także o:

    • Wgrzewanie siatek stalowych o różnorakiej wielkości oczka w powierzchnię elementu w celu np. wzmocnienia połączenia

    • Wgrzewanie specjalistycznego uniwersalnego spoiwa U-Flex, które może być użyte do naprawy większości tworzyw termoplastycznych na rynku

    • Wgrzewanie elastycznego spoiwa typu PUR stosowanego do naprawy wszystkich elementów wykonanych z Poliuretanu (PU, PUR). Do wykonania tego typu napraw konieczne jest posiadanie stopki z otworem wewnętrznym przez które jest podawane spoiwo wprost pod powierzchnię stopki.

stopka-pur-do-hot-iron

Stopka do pracy ze sznurem PUR występująca tylko w modelu HOT-IRON 200W


Wzmocnij swoje połączenia...

  • W ten sposób posiadamy już odpowiedni sprzęt do spawania/wgrzewania spoiw, ale czasami sam proces spawania nie daje optymalnej wytrzymałości połącznia np. w przypadku naprawy wysoce przetworzonych mieszanek jak PP+EPDM+TV20. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie tzw. zszywarek do plastiku, które służą do zatapiania specjalnych stalowych zszywek w powierzchnię spawanego elementu w celu wzmocnienia wewnętrznego połączenia. Prawdę mówiąc są dzisiaj spawacze, którzy nie potrafią pracować bez tych urządzeń - mylnie nazywanych czasami zgrzewarkami do plastiku.
  • Różnorodność kształtu zszywek (płaskie, kątowe zewnętrzne, kątowe wewnętrzne, specjalne) pozwalają na ich zaaplikowanie w praktycznie każdych warunkach, zwielokrotniając wytrzymałość tworzonego połączenia.
  • Głównym celem zszywarki do plastiku jest naprawa pęknięć i uszkodzeń w tworzywach sztucznych. Urządzenie to działa poprzez wtłaczanie zszywek w miejsce pęknięcia, co pozwala na skuteczne i trwałe połączenie uszkodzonych fragmentów.
  • Przyda się przede wszystkim w motoryzacji, gdzie jest wykorzystywana do naprawy małych elementów, takich jak uchwyty lamp. Jest również niezwykle przydatna w przypadku długich, nieregularnych pęknięć, które mogą być trudne do naprawy innymi metodami.
  • Ponadto, dzięki zszywarce do plastiku, nie musisz już korzystać z taśmy klejącej czy innych dodatkowych narzędzi mocujących.

wtopiona-zszywka-do-plastiku

Przykład zastosowania zszywacza do tworzyw.

Pospawana oraz wzmocniona powierzchnia detalu, szczególnie w przypadku elementów mających odznaczać się estetyką wykonania, wymaga dodatkowej obróbki spawu która pozwoli przywrócić jej stan bliski oryginałowi.

Przydatnymi narzędziami w tego rodzaju procesach są:

  • Mikroszlifierka typu Proxxon lub Dremel – Wielofunkcyjne narzędzie wysokoobrotowe wyposażone w szczęki mocujące w które można zamontować cały szereg mikro narzędzi do obróbki takich jak np. frezy, pilniki do szlifowania, papiery ścierne w postaci rolki, frezy diamentowe oraz tarcze tnące. Za pomocą regulacji obrotów możemy zmniejszyć albo zwiększyć intensywność zbierania materiału oraz regulować temperaturę na styku narzędzia i materiału
  • Szlifierka oscylacyna do płaszczyzn – szlifierka do obróbki mechanicznej dużych płaszczyzn, na którą montujemy papiery ścierne w postaci krążków o różnego rodzaju gradacjach. W przypadku kiedy chcemy bardzo szybko zebrać nadmiar materiału, stosujemy niskie gradacje papierów w granicy P80-P120. Do dokładnej obróbki powierzchni oraz przygotowania wstępnego pod lakierowanie, wykorzystujemy papiery ścierne o gradacjach od P150 do P400.
  • Gąbki oraz włókniny ścierne – Materiały ścierne do wykorzystania ręcznego w celu obróbki trudno dostępnych miejsc np. zagłębienia wokół uchwytów lamp samochodowych, wnęki pod atrapy halogenów w zderzakach etc. Wykorzystanie tego typu materiałów pozwala na uzyskanie „satynowego” wykończenia powierzchni, które jest bardzo często zbliżone do oryginalnego wykończenia elementów z form wtryskowych.

Odpowiednie posługiwanie się tymi narzędziami tak samo jak i przyrządami do spawania tworzyw, wymaga odpowiedniej praktyki i wiedzy technicznej którą będziemy pogłębiać w kolejnych artykułach z tej serii.

szlifierki

Od góry: szlifierka prosta oraz kątowa marki Proxxon.

Na koniec kilka narzędzi ręcznych przydatnych podczas spawania rozmaitych elementów. Do listy uwzględnij:

  • dodatkowe dysze - na rynku jest ich cała masa, długie, gięte, krótkie z różnymi średnicami. Zajrzyj tutaj i sprawdź
  • skrobaki - cykliny - do frezowania i matowienia powierzchni - przed spawaniem
  • frezy do szlifierek - obowiązkowo do frezarek prostych i kątowych o których mowa była wyżej.
  • dobre i ostre ucinaczki - do odcinania zszywek i drutu spawalniczego.

Obejrzyj także wideo poradnik jako uzupełnienie tego wpisu. Przejrzyj dostępne modele na rynku.

Chcesz śledzić więcej takich artykułów ? 

Subskrybuj kanał Youtube 

Zapisz się na nasz newsletter aby być na bieżąco z nowoścami. (nie wysyłamy SPAMU na Twoją skrzynkę !)

Powiązane produkty

Polecane wpisy

Naprawa uchwytów lampy samochodowej

Naprawa uchwytów lampy samochodowej

Artykuł poświęcony w całości spawaniu oraz obróbce wykańczającej uchwytów lamp samochodowych, reflektorów itp.

remove_red_eye 15580 odsłony
Naprawa wlotu powietrza typu plaster miodu

Naprawa wlotu powietrza typu plaster miodu

Sprawdź jak samodzielnie odtworzyć lub naprawić wloty powietrza w samochodach osobowych typu plaster miodu.

remove_red_eye 6195 odsłony
Jak naprawić tworzywo niespawalne spoiwem uflex ?

Jak naprawić tworzywo niespawalne spoiwem uflex ?

W dzisiejszym wpisie zapoznamy się z metodami naprawy niespawalnych elementów plastikowych w samochodach.

remove_red_eye 8722 odsłony
Ładowanie...