Pewnie nie raz spotkaliście się z sytuacją gdy zakupiliście klej wykonaliście wszystko zgodnie z instrukcją a efekt końcowy był mizerny. Przeczytaj poniższe informacje a być może sam wyciągniesz wnioski ze swoich prac z przeszłości. Następnie obejrzyj wideo w którym pokazaliśmy wszystkie sytuacje wraz z omówieniem.Najczęściej pojawiające się błędy, gdy kleimy:

1. Zbyt duża szczelina - zbyt duża skutkuje nie utwardzeniem kleju. Jest to bardzo częsty błąd, który często bagatelizujemy. Pamiętajmy o odpowiednim spasowaniu powierzchni. Zazwyczaj poszczególne kleje mają zalecaną szczelinę. Np. kleje z serii ATK PU od 0,2mm do kilku centymetrów, Acralock SA 1-15 - od 0,1 do 5mm, a kleje epoksydowe - nawet od 0,05mm.

2. Źle przygotowana powierzchnia - klasyczny przykład, w którym nawet najlepszy klej nie podoła w momencie kiedy nasza powierzchnia nie jest odpowiednio oczyszczona fizycznie i chemicznie. Fizycznie - czyli np. wszelkiego rodzaju rdza, zabrudzenia, które możemy potraktować szlifierką czy zdzierakiem. Chemiczne oczyszczenie polega zwykle na użyciu chemicznych środków jak: aceton czy alkohol. Nie stosujcie benzyny i denaturatów !

3. Nie poprawne wymieszanie kleju (składników)w większości przypadków dzieje się tak w momencie mieszania ręcznego. Klej wymieszany w prawidłowy sposób ma odpowiednią konsystencję i barwę (zgodnie z kartą charakterystyki, dołączoną do waszego kleju). Zalecamy stosowanie wyciskaczy do klejów o ile jest taka możliwość. W przypadku klejach w kartuszach problem ten zostaje zniwelowany poprzez stosowanie specjalnych mieszadeł do kleju, które łączą oba składniki.

4. Nie prawidłowy docisk - podczas nakładania kleju i wykonaniu docisku może dojść do tzw. "sprężynowania powierzchni. Docisk powinien być uzależniony od grubości kleju (patrz pkt.1). Powinien być do momentu związania kleju. Dopiero po pełnym utwardzeniu można zdjąć wcześniej zamontowane zaciski. Pamiętaj aby nie był za mocny by cały klej nie wypłynął. Wyjątkami są kleje cyjanoakrylowe, rozpuszczalnikowe i część epoksydów. Przy tworzywach warto także podgrzać wcześniej powierzchnie aby nie sprężynowała.

5. Nieprawidłowy dobór kleju do danego tworzywa - pamiętajcie, aby upewnić się co kleicie. Przez zakupem kleju starajcie się odnaleźć symbole przypisane tworzywie. Wykonajcie niezbędne testy, jeżeli nie jesteście pewni lub jeżeli nie ma oznaczeń. Pamiętajcie, że zawsze możecie poradzić się u nas! :)

Uwaga: Pierwsze 4 punkty nie zostaną spełnione jeśli nie będziemy mieć odpowiedniego kleju. Pamiętaj, że nie ma kleju do wszystkiego. Dobieraj go zawsze to danego tworzywa oraz miejsca, które stosujesz.Zobacz wideo jako uzupełnenie do powyższych informacji:

Znacie jeszcze jakieś błędy, których zabrakło w naszym zestawieniu ? Napiszcie o tym w komentarzu poniżej.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.