Tabliczki znamionowe i informacyjne - czym przykleić ?

Mocowanie tabliczki znamionowej 

Zamocowanie tabliczek znamionowych ma na celu spełnienie obowiązku informacyjnego na temat danego urządzenia dlatego powinno być trwale związane z miejsce, w którym ma być przymocowane.

W związku z tym mamy 2-3 metody mocowanie.

1. nitowanie

2. przykręcanie

3. spawanie

4. klejenie

1. Nitowanie jest proste, jednak należy wziąć pod uwagę, że możemy je wykorzystać w miejscach, w których możemy nawiercić otwór na wylot.

tabliczka-znamionowa-i-nity

Tabliczki znamionowe mocowane na nity - szybkie i praktyczne rozwiązanie jednak mające ograniczenia montażu.

2. Przykręcanie to druga najczęściej stosowana metoda zwłaszcza dla grubszych ścianek, w których gwintujemy a później wkręcamy śrubę także ozdobnie. Należy pamiętać, że jeżeli ma to być tabliczka „na stałe” to śrubę wklejamy na klej o najwyższej sile wytrzymałości, czyli KEMIS T674

3. Spawanie tabliczek to mało stosowana technika ze względu na możliwe uszkodzenia podczas mocowania, zwłaszcza jeżeli są duże różnice w grubości ścianek tabliczki a elementu, do którego mocujemy. Po spawaniu czeka nas także proces czyszczenia i szlifowania całości.

4. Klejenie jest najbardziej estetyczną metodą łączenia tabliczek znamionowych, ponieważ nie musimy nawiercać, gwintować czy w zasadzie czyścić elementu po klejeniu. Oczywiście mówimy tutaj o klejach konstrukcyjnych np. Acralock SA 1-15 do tabliczek metalowych za wyjątkiem metali kolorowych wtedy używamy EP 61.

Po sklejeniu powyższymi wersjami nie ma możliwości oderwania — nastąpi to tylko poprzez zniszczenie tabliczki.

Są przypadki kiedy tabliczki mają być przymocowane „na stałe” z uwzględnieniem jej wymiany w jakimś czasie. Wtedy są dwie możliwości montażu.

Używamy kleju GB 10-05 lub ATK 812 o mniejszej sile klejenia jednak w zupełności wystarczającej do zamocowania.

Należy pamiętać, że tabliczki znamionowe podklejone taśmą nie zdają egzaminu, ponieważ po pewnym czasie samoczynnie spadają/odrywają się a tym bardziej jeżeli będzie środowisko wilgotne czy nawet w wodzie.

Dlatego odradzamy stosowanie takiego mocowania, chyba że jest to tylko tymczasowa tabliczka lub mówimy o tabliczkach informacyjnych / reklamowych, które omawiamy poniżej.

Gdzie najczęściej mocujemy tabliczki znamionowe ?

  • samochody osobowe i ciężarowe oraz ciągniki
  • przyczepy
  • piece
  • narzędzia

tabliczki-znamionowe-przykłady

Tabliczki informacyjne -

Powszechnie stosowane tabliczki informacyjne wykorzystujemy zwykle do oznakowania pomieszczeń, budynków, elewacji, drzwi itp.

tabliczki-informacyjne

  • W tabliczkach informacyjnych stosujemy różne mocowania w zależności od tego, jakie ma zastosowania dana tabliczka. Możemy je nitować, skręcać, kleić na taśmy dwustronne lub kleje przemysłowe. 

Pierwsze dwa mocowania omówiliśmy powyżej, zatem przejdźmy do kolejnych.

  • Taśmy dwustronne piankowe lub akrylowe zdają egzamin w lekkich materiałach reklamowych jak HIPS lub DIBOND,  gdzie nie ma dużych wymagań wytrzymałościowych i środowiskowych, czyli głównie pomieszczenia.
  • Gdy chcemy taką tabliczkę zamocować estetycznie np. do drewna czy laminatu -  na stałe wtedy używamy kleju GB 10-10 lub ATK 812.
  • Dwa szczególne przypadki mocowania takich tabliczek informacyjnych to mocowanie magnesów, rzepów lub mocowań wpinających do tylnej ścianki i późniejsze zawieszanie na tych mocowaniach.
  • W magnesach i wpinkach (np. dystansach montażowych, mocowaniach typu bighead idp.) stosujemy klej Acralock SA 1-15 do metali i tworzyw a jeżeli potrzebujemy największej estetyki przy wklejaniu do pleksi wtedy stosujemy ATK UV 16 z wytrawiaczem AP1.
  • W przypadku rzepów najczęściej wybieramy ATK 812 z podkładem 822.


Z jakich tworzyw i metali wykonane są tabliczki informacyjne ?

  • Aluminium
  • Stal
  • Blacha ocynkowana
  • HIPS
  • PVC/PCV
  • Plexi
  • dibond spieniony
  • laminat

Polecane wpisy

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Jak stosować i jaki klej do gwintów wybrać ?

Szczegółowe omówienie klejów do połączeń gwintowych oraz uszczelnień.

remove_red_eye 12529 odsłony
Klejenie i montaż odbojnic

Klejenie i montaż odbojnic

Montaż odbojnic przemysłowych i nie tylko. Sprawdź jaki klej zastosować ze względu na różny materiał, z którego są wykonane.

remove_red_eye 7402 odsłony
Kleje szkutnicze na przykładzie naprawy łodzi, jachtów, żaglówek itp.

Kleje szkutnicze na przykładzie naprawy łodzi, jachtów, żaglówek itp.

W tym artykule zebraliśmy najbardziej przydatne kleje i uszczelniacze szkutnicze do naprawy łodzi, jachtów, żagłowek czy motorówek.

remove_red_eye 9579 odsłony
Ładowanie...